Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję
f3dfilament.com

Próba zgrania frimweru z sterownika.

Autor Wiadomość
BlackJack 

Otrzymał 47 piw(a)
Programuję w:
C for PIC
Wysłany: 16-05-2017, 15:41   Próba zgrania frimweru z sterownika.

Mam taki sterownik:

W środku siedzi STM32F100. Na PCB nie ma żadnego złącza do programowania, ale z tego co wiem te mikrokomputery można programować przez fabryczny bootlauder. Zakładam że producent używa portu RS232 do wgrywania firmweru, przy produkcji,
Ten sam port służy do wgrywania oprogramowania do sterownika (PLC).
Jakim narzędziem moznaby spróbować, czy da się wyciagnąć Frimware z MCU a potem wgrać z innej wersji? Chodzi mi o to że posiadam wersję z wyjsciami przekaźnikowymi, a chciałbym jej wgrać soft z wersji trazystorowej, ale najpierw z jednej i drugiej muszę jakoś wydostać frimware.
Polecany artykuł z FORBOT.PL:
Napędy tunelowe w robotyce

W poradniku tym, zebrałem moje doświadczenie poparte wyłącznie praktyką - nie pojawi się tutaj żadna teoria. P... Czytaj całość

Polecany artykuł » Recenzja zestawu uruchomieniowego EVB 5.1 firmy And-Tech

Przyjmę drobne zlecenia, na oprogramowanie sterowników, LOGO, EASY, TECO SG2, czy podobnych.
Postaw piwo autorowi tego posta

Harnas 

Otrzymał 51 piw(a)
Programuję w:
C,C#
Moje roboty:
Stuart

Wysłany: 16-05-2017, 19:30   

Zwykły ST-Link (2$ na aliexpress) + ST-LINK utility rade, o ile producent nie zabezpieczył pamięci przed odczytem. Prawdopodobnie dałby się jeszcze odczytać to używając bootloadera. Jeżeli jest zostawiony tam fabryczny to znajdziesz w internecie programy do obsługi tego podłączając przejściówkę na RS232 do odpowiednich pinów. Oczywiście tu też działa zabezpieczenie pamięci przed odczytem.

deshipu 

Otrzymał 145 piw(a)
Programuję w:
Python, C, Lua
Należę do:
Nigmalabs
Moje roboty:
uKubik, pKubik, Katka, Tote

Wysłany: 16-05-2017, 22:40   

Możesz zrzucić flash przez serial używając zwykłego seriala na usb i program stm32flash -- ale tak jak @Harnas pisze, tylko jeśli nie są ustawione bity zabezpieczające pamięć przed odczytem. Producenci raczej te bity standardowo ustawiają, więc nie miałbym wielkich nadziei.

BlackJack 

Otrzymał 47 piw(a)
Programuję w:
C for PIC
Wysłany: 18-05-2017, 20:45   

No to trochę rozszerze pytanie bo akurat w STMach nie siedzę, w ARMach też. Czy z tymi bitami zabezpieczającymi jest tak jak w AVR, tzn, czy próba odczytania zabezpieczonego kodu nie spowoduje skasowania FLASHa, no bo tego chcialbym uniknąć najbardziej.

Popularny artykuł » Android na tablecie. Receptury

Przyjmę drobne zlecenia, na oprogramowanie sterowników, LOGO, EASY, TECO SG2, czy podobnych.

Odpowiedz do tematu