Skocz do zawartości

Dobór mikrokontrolera do sterowania przekaźnikami


Recon

Pomocna odpowiedź

Witam,

Jeśli ten wątek bardziej pasuje do forum dla początkujących to prosił bym o przeniesienie go, przepraszam za problem, ale nie do końca wiedziałem gdzie napisać

Jestem bardziej analogowcem a chciałbym Postawić pierwsze kroki w elektronice cyfrowej, po części dla tego, że wymaga tego mój nowy projekt a po części dlatego, że to ciekawa sprawa. Muszę skonstruować układ który będzie sterował przekaźnikiami w oparciu o mikrokontroler. Dlatego chciałbym zapytać który mikrokontroler będzie się najlepiej nadawał do tej roli:

Mamy ok 8 przekaźników, sygnał(poziomy wysokie i niskie) docierają z mikrokontrolera do tranzystora na jego bramkę i powodują przepływ prądu zasilającego cewkę danego przekaźnika, mikrokontroler znowu sterowany jest przełacznikami monostabilnymi typu footswitch(jak rozumiem odbywa to się na zasadzie krótkiej zmiany ze stanu niskiego na wysoki, w czasie zwarcia przełacznika monostabilnego?). Dodatkowo, podobno mikrokontrolery potrafią wytłumić 'pyknięcia' przy rozwieraniu cewek. Jeżeli chodzi o pracę układu to np: Przyciśniecie przełącznika 1 powoduje włączenie przekaźników A i B a rozłączenie C itd.

Jaki mikrokontroler polecacie? No i jak to jest z tymi monostabilnymi przełącznikami - jak to się rozwiązuje?

Edit: Najlepiej gdyby język programowania był bascomem

EDIT2: Trochę poszukałem w internecie i znalazłem inną opcję - przełączniki monostabilne w chwili naciśnięcia, powodują chwilowe zwarcie pinu mikrokontrolera do masy co dalej poprzez odpowiedni program powoduje załączenie odpowiedniej sekwencji przekaźników - wysłanie sygnału wysokiego na bramki tranzystorów. Czy taka b.prosta aplikacja mikrokontrolera będzie działała w praktyce? No i jaki mikrokontroler? Najbardziej preferował bym coś z attiny 🙂 .

Link do komentarza
Share on other sites

Wraz z kolegą z forum ustaliliśmy, że dobry będzie Atmega8 - bo potrzebuję 13 pinów - 4 na przełączniki i 9 na przekaźniki, no i z tego co mi już wiadomo jest programowalny w biascomie 🙂 Teraz tylko zastanawiam się nad programatorem, bo nie mam wyjścia lpt, tylko USB wchodzi w rolę

Link do komentarza
Share on other sites

bo potrzebuję 13 pinów - 4 na przełączniki i 9 na przekaźniki, no i z tego co mi już wiadomo jest programowalny w biascomie 🙂

Wszystkie AVR sa programowalne w bascomie, a attiny2313 byłby najoptylamniejszy, wszystko dałbyś radę podłączyć. CO do programatora to STK500 v2, poczytaj na forum bo dużo bardzo o programatorach jest.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@KD93: jak mi powiesz, co oznacza w j. polskim "najoptymalniejszy" postawię Ci piwo.

@Recon: w kwestii programatora: USBasp, ja jak podłączałem do lapka STK500v2 kolegi, to AVRdude nie widział _żadnego_ programatora spośród mających w nazwie "stk500".

W przypadku AVRów stosuje się takie rozwiązanie, że przycisk zwiera pin do masy. Dla ciebie pasuje każdy podstawowy posiadający minimum 13 pinów IO. ATtiny2313, atmega8, 48, 88, 16, 32. I polecam C.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Za takie coś powinno być ostrzeżenie!

Bez przesady, poza kilkoma nowymi maleństwami i kilkoma perełkami niedostępnymi w naszym kraju całą resztę da się zaprogramować w bascomie, i jest to napewno ponad 90% wszystkich AVRów.

Link do komentarza
Share on other sites

Bez przesady tym bardziej, że jak Nes86 wprowadzał wszystkich w błąd że przetwornicom ADJ wystarczy dać potencjometr i ma się zasilacz z Uwy od praktycznie zera do max, to wobec siebie nie był aż tak ostry...

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedzi wszystkim 🙂

OldSkull - czemu polecasz C? Jest prostszy na początek, czy daje po prostu więcej możliwości?

Czytałem, że Bascom jest prostszy na początek, no a ja i tak chciałbym poznać obie strony mocy 😎 mam nadzieję, że będzie mi to w miarę wchodziło, na razie programowałem tylko komputerowo.

Link do komentarza
Share on other sites

Polecam C, bo jak rozumiem, jesteś raczej osobą, która już pracuje, względnie praktykuje. Tym samym skoro i tak więcej możesz zrobić w C, to lepiej ucz się jego, aby nie uczyć się dwóch języków.

PS: jeśli mógłbym coś radzić: wyprowadź sobie złącze do UARTa, może się przydać w celu debuggowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem bardziej analogowcem a chciałbym Postawić pierwsze kroki w elektronice cyfrowej

Patrzmy do kogo piszemy. Przecież wiadomo, że jeżeli człowiek zaczyna, to nie będzie raczej programował jakichś nietypowych droższych avr'ów, a wszystkie popularne w normalnych cenach sa programowalne w bascomie.

KD93 napisał/a:

Wszystkie AVR sa programowalne w bascomie

To jest jakiś żart? Czy świadomie wprowadzasz nowicjusza w błąd? Za takie coś powinno być ostrzeżenie!

Daj se nes na wstrzymanie, był na forum kolega który twierdził że można bez problemu podłączać 24V do logiki L293, jakoś ten fakt przeoczyłeś? Ciesze się że nie jesteś moderatorem bo przy takim podejściu so dawania ostrzeżeń tendencja rozwoju forum nie była by rosnąca.

OldSkull, forum polonistyczne to nie w tą stronę. Słowo "najoptymalniejsze" może nie należy do poprawnej polszczyzny, ale jest niekiedy używane. Ale skoro chcesz żeby ci sprawić taką super satysfakcję z zauważenia błędu, to tak, jest to źle: (wikipedia)

uwagi:

(1.1) (naj)bardziej optymalny jest tautologią i nie należy stosować tego zwrotu

I postawię ci piwo, bo mnie się wydaje że nie o piwa chodzi no ale skoro tak uważasz... Tylko ci przypomnę pewien zwrot z niedawnej dyskusji: "KD się czepia". Spójrz na siebie.

Link do komentarza
Share on other sites

Sorry, ale dzisiaj miałem egzamin z wykładowcą, który uważa, że "jednokrotne" = "jednoczesne" i jestem bardziej niż zwykle wyczulony na tego typu zwroty. Nes pewnie też po części przez S.E.S.J.Ę. jest bardziej wyczulony. Spokojnie, sesja trwa maksymalnie do końca lutego. Minimalnie jeszcze

@Recon: twój program to tak naprawdę połączenie obsługi przycisku i mrugania diodą - tylko zamiast diody mamy bramkę tranzystora sterującego przekaźnikiem. Nie masz co się obawiać C.

Link do komentarza
Share on other sites

Sorry, ale dzisiaj miałem egzamin z wykładowcą, który uważa, że "jednokrotne" = "jednoczesne" i jestem bardziej niż zwykle wyczulony na tego typu zwroty. Nes pewnie też po części przez S.E.S.J.Ę. jest bardziej wyczulony. Spokojnie, sesja trwa maksymalnie do końca lutego. Minimalnie jeszcze

To mam nadzieję że po egzaminach wszystko wróci do normy 😉

Recon, prawda odnośnie języka jest taka, że skoro masz czas, to lepiej się uczyć na początku C, bo w Bascoma wpada się trochę jak w G, zawsze jak będziesz się chciał uczyć C i jak spojrzysz na klamerki, to stwierdzisz że to wszystko potrafisz napisać prościej w Bascomie. A niestety z Bascomem się nie przesiądziesz na nic innego niż AVR'y.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak KD93 słusznie zauważył jestem początkującym w tej dziedzinie elektroniki, normalnie zajmuję się elektroniką analogową i retro - robię wzmacniacze lampowe gitarowe i inne różne ciekawe rzeczy 😅

Dlatego nie wiem czy na pierwsze uderzenie C było by dobre 😕 jeśli mi się to spodoba (a już się zaczyna podobać) to i na C przyjdzie czas, z racji ciekawości i chęci poszerzenia horyzontów 😎

Ad programatora to na razie przypadły mi do gustu dwa wyjścia:

http://sklep.avt.pl/p/pl/481526/adapter+dla+programatorow+avr+isp+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html tylko nie do końca rozumiem czy to adapter tylko, czy adapter + programator - a więc wystarczalny do zaprogramowania atmegi8 np kit

http://sklep.avt.pl/p/pl/482096/programator+usb+dla+avr+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

Nie rozumiem jednak niestety rozbieżności cenowych tych zestawów, a jeśli coś jest 2x droższe, to musi być i lepsze np:

http://sklep.avt.pl/p/pl/482164/programator+usb+dla+avr.html

No i pytanie pomocnicze: Czy do moich zastosowań(a więc podstawowych mocno) pierwszy zestaw wystarczy?

EDIT: W takim razie rozważę C, dzięki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.