Skocz do zawartości

Wydajność prądowa akumulatora


ukcio

Pomocna odpowiedź

Witam,

przeczytałem solidny artykuł na temat wydajności prądowej, ale dalej nie wiem, jak policzyc ów wydajność.

Wg artykułu, potrzebujemy, pojemność akumulatora oraz wartość wydajności podanej w C... Wszystko fajnie, ale: aby policzyć wydajność, musimy znać wydajność 😃

Powiedzmy, że mam akumulator 7,4V, 3000mAh - da się policzyć wydajność prądową? Czy musimy znać jeszcze jakies parametry?

Ogólnie, to mam problem z zasilaniem swojego pojazdu. Posiada on, silniczki (max. prąd 800mAh), mostek H, atmege oraz czujnik ultradzwiękowy. Konstrukcja nie należy do lekkich, ale z żeliwa tez nie jest zrobiona 😉 Zastosowałem koszyczek na baterie (4x1.5v) no i jak łatwo się domyślić, pojazd ledwo jedzie, nie mowiąć od skręcaniu czy wykorzystaniu czujnika 🙂

W ruch poszła bateria z laptopa. Nie wiem czy się nie mylę, ale myśle, że przy dostawieniu paru elementów (powiedzmy dodatkowe 2 silniczki dc, pare czujników) akumulator z laptopa nie da rady... Powiedzmy, że w niedalekiej przyszłości, mój pojazd będzie pobierać w fazie szczytowej max. 10A.

Pytanie: jak policzyć wydajność prądową np. akumulatora z laptopa, akumulatora 1.5V (np. z aparatu fot.), etc?

Uprzedzając rady: tak, chcę kupić pakiet li-po, mam na oku 60-120 [C], 5000mAh, ale oczywiście nie wiem, czy nie wystarczyłby 20-30 [C]

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dla zwyklych ogniw laptopowych najczesciej przyjmuje sie ok 2C.

Przyjmijmy te 2C. Moja bateria ma 6 ogniw 5200mAh pojemności, więc 12C. 12C - ciągły prąd rozładowywania tak?

Wedlug wzoru z poradnika:

Ip = Cp * x

Ip = 5,2A * 12 = 62,4A, czyli mogę pobrać maksymalnie prąd o natężeniu około 60A.

Jeżeli moj projekt potrzebuje w szczytowej fazie powiedzmy 10A, wiec akumulator powinien wystarczyć tak?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Szkopuł w tym, że te ogniwa są połączone szeregowo, a nie równolegle, zatem nie możesz sumować ich pojemności i wydajności. Masz zatem 5,2Ah * 2 = 10,4A, czyli na granicy Twoich potrzeb. Najlepiej zastosuj akumulator, który będzie w stanie dać przynajmniej 20A - to dość rozsądny zapas.

Lipo 5Ah, 20C wystarczy bez problemu.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Szkopuł w tym, że te ogniwa są połączone szeregowo, a nie równolegle, zatem nie możesz sumować ich pojemności i wydajności. Masz zatem 5,2Ah * 2 = 10,4A, czyli na granicy Twoich potrzeb. Najlepiej zastosuj akumulator, który będzie w stanie dać przynajmniej 20A - to dość rozsądny zapas.

Lipo 5Ah, 20C wystarczy bez problemu.

Tak myślałem... Bo skoro jedno ogniwo ma 1,8V (tak wychodzi z moich obliczeń), to jeżeli cała bateria ma 10.8V, więc ogniwa muszą być połączone szeregowo 🙂

Czyli wychodzi na to, że bateria od laptopa, jest słabym rozwiązaniem 🙂

Okej, to jeżeli 5Ah, 20C wystarczy, więc prąd ciagłego rozładowywania wynosci 100A, więc 10 razy więcej niż potrzebuje tak? Dobrze rozumuje? 🙂

Znalazłem na polskiej stronie z aukcjami, pakiet li-po 5Ah, 20-30C oraz 5Ah, 60-120C, róznica jest 40zł, zastanawiam się, czy nie wziąc tego z większą wydajnością prądową. Co o tym sądzicie?

I żeby nie zakładać nowego tematu: w datasheecie mostka H (L293D) napisane jest, że jeden kanał maksymalnie pobiera do 1200mAh (więc dwa pobieraja 2.4Ah). Jeżeli mój projekt posiada mostek H (L293D) oraz 2 silniczki (które według datasheeta pobieraja maksymalnie 0.8Ah), to łącznie (maksymalnie) układ pobierze 2,4Ah + 1,6Ah, czy pobór mocy mostka H, uwzględnia podłączone silniczki, których już nie liczymy?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Wydajności mostka nie liczy się w mAh tylko w mA. Myślę, że spokojnie możesz wziąć ten mniejszy pakiet bo raczej takich prądów i tak nie będziesz pobierał.

Jasna sprawa, omyłkowo napisałem 😉 Wracając do pytania, licząc zużycie prądu, mam liczyć zużycie mostka + silniczki, czy w pobór prądu mostka, sa wliczone silniczki?

W datasheecie od mostka, mogę znaleźć coś takiego:

Output current - 600mA per channel

Peak output current - 1200mA per channel

To jest pobór prądu przy włączonych kanałach, czy włączonych wraz z podłączonymi i używanymi silnikami?

Na stronie jakiegoś sklepu, znalazłem taką informację na temat tego mostka:

Prąd ciągły dla każdego silnika to 600mA, a chwilowy to 1000mA.

Więc mój cały układ, podczas pracy, będzie pobierać maksymalnie 2x1000mA tak? Czy te 2x1000mA to tylko mostek, a do tego trzeba doliczyć pobór prądu obu silników?

myślę, że teraz moje pytanie jest klarowne 😃

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

To jest tak, ze silnik pobierze tyle ile da mu mostek z PWM. Jezeli silnik wezmie wiecej niz wynosi wydajnosc mostka to ten sie spali.

Okej, to podsumowując: jeżeli mam mostek, który output current ma 600mA, a peak output 1200mA oraz silniczek, który ma 80mA, a maksymalnie 800mA, to mój cały układ (jeden kanał mostka oraz jeden silniczek), w szczytowej fazie pobierze 800mA, a przy normalnej pracy (bez obciążenia) będzie pobierał 80mA tak? Mostek pozwala na max 1,2A, ale silniczek maksymalnie pobiera 0.8A, więc cały układ pobierze tylko 0.8A tak? Dobrze rozumiem? Jeżeli mój projekt ma składać się tylko i wyłącznie z jednego kanału mostka oraz jednego silniczka, to akumulator o wydajności 1A powinien wystarczyc (oczywiście teoretycznie)?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Ehhh, dawno większych głupot, tak głupot, nie czytałem. Po pierwsze w laptopie jest pakiet, w którym najczęściej są akumulatory łączone w pakiet 2p3s. Czyli masz szeregowo połączone 3 pakiety składające się z 2 połączonych równolegle ogniw. Po drugie ukcio mylisz pojemność całkowitą pakietu z laptopa z pojemnością pojedynczych, bądź łączonych po dwa równolegle, ogniw. Po trzecie, w laptopach są ogniwa li-ion, które nie mają zbyt dużej wydajności prądowej ale tak jak już to wyżej zostało napisane jest to zazwyczaj max 2C. Czyli w przypadku pakietu z laptopa byłoby to około 2600mAh x2 (połączenie równoległe do 5200mAh) i z tego 2C to daje max 10,4A. Niestety jest to tylko teoria, jeśli pakiet był długo w laptopie to może mieć już mniej niż połowę nominalnej pojemności więc i prąd maksymalny też nie będzie już tak duży jak w przypadku nowych ogniw. No i po czwarte najważniejsze, proszę nie wierzyć w aukcje z allegro i innych portali aukcyjnych gdzie pojemności akumulatorków idą w kosmiczne liczby. Obecnie najpojemniejsze ogniwa 18650 czyli laptopowe mają pojemność około 3350mAh i są to ogniwa produkcji Panasonica NCR18650B. Każda pojemność powyżej tej wartości to jest po prostu kłamstwo czy tzw. "chłyt materkindody" 😉. Jeśli chodzi o popularne ogniwa NiMH to ich maksymalna prawdziwa pojemność dla ogniw AA to z tego co pamiętam 2700-2900mAh wszystko powyżej tej wartości to piękne mrzonki.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre pokaż gdzie są głupoty bo się zmartwiłem a z chęcią się doedukuję. Co do pojemności 5800mAh to z tego co wiem to jest to pojemność dla bardzo małego prądu. Myślę, że nawet mniejszego niż 100mA a przy użytecznym prądzie ~1A ich pojemność jest w okolicach 1000mAh.

Link do komentarza
Share on other sites

Mechano, pisząc głupoty miałem na myśli wiedzę autora tematu. A co do prądu to się mylisz, solidny producent, np. taki jak Panasonic, podaje pojemność przy obciążeniu prądem 1C, czyli pobierając prąd 3,3A uzyskasz pojemność 3,3Ah. Nawet przy 2C czyli przy około 6,5A pojemność jest równa prawie 3,3Ah.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.