Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Czujnik odległości

Autor Wiadomość
Kaufik 

Wysłany: 13-07-2017, 08:20   Czujnik odległości

Witam, mam do wykonania projekt, w którym będę mierzył odchyłki, potrzebuję dokładności 0,5mm, znajdę taki czujnik odległości do arduino ?
Polecany artykuł z FORBOT.PL:
Mechanika robota humanoidalnego

W poprzednim artykule , wspominałem o wytycznych odnośnie rozmiaru humanoida, wyborze serw i zasilania, w tym ... Czytaj całość

Popularny artykuł » Dni Druku 3D - Kielce, 11-12.03.2015

Postaw piwo autorowi tego posta

marek1707 

Otrzymał 578 piw(a)
Programuję w:
C, asm
Wysłany: 13-07-2017, 10:46   

Bądź poważny, odchyłki 0.5mm na odległości 1km, 50cm czy 10mm?

Napisz coś więcej. Co to w ogóle będzie? Jak szybki będzie ruch? Co będzie "przeszkodą"? Od rodzaju materiału zależy typu czujnika. Czy będziesz mierzył odległość do czegoś nieznanego, co zbliża się przez powietrze czy np. wystarczy Ci pomiar przesunięcia liniowego między dwoma przesuwającymi się elementami, np. potencjometr liniowy lub enkoder obrotowy na pasku zębatym?

Kaufik 

Wysłany: 13-07-2017, 10:54   

[ Dodano: 13-07-2017, 10:55 ]
marek1707 napisał/a:
Bądź poważny, odchyłki 0.5mm na odległości 1km, 50cm czy 10mm?

Napisz coś więcej. Co to w ogóle będzie? Jak szybki będzie ruch? Co będzie "przeszkodą"? Od rodzaju materiału zależy typu czujnika. Czy będziesz mierzył odległość do czegoś nieznanego, co zbliża się przez powietrze czy np. wystarczy Ci pomiar przesunięcia liniowego między dwoma przesuwającymi się elementami, np. potencjometr liniowy lub enkoder obrotowy na pasku zębatym?

Dostałem projekt żeby opracować czujnik, który będzie pokazywał czy detal jest odpowiednio umieszczony w uchwycie, ma to być sygnalizowane kontrolkami. Odległość pomiaru raczej nie przekroczy 10cm. Chciałem umieścić 4 czujniki odległości które mierzyły by odchylenie po długości oraz szerokości, a wymagana dokładność to maksymalne odchylenie na długości 1mm po szerokości 0,5mm. Kierowałbym się wartością wzorcową, i w momencie osiągnięcia tej wartości oczywiście z żądaną tolerancja zapalały by się kontrolki sygnalizujące poprawne zamocowanie detalu. Detal jest prostokątną bryła metaliczną.

[ Dodano: 14-07-2017, 08:04 ]
Pomoże ktoś?

Ostatnio zmieniony przez Kaufik 13-07-2017, 10:58, w całości zmieniany 3 razy  

wn2001 

Otrzymał 7 piw(a)
Moje roboty:
Maniek; Maniek 2; Freeze; InfraRed

Wysłany: 15-07-2017, 20:10   

Co to za uchwyt? Łapy manipulatora?

Ja mam pomysł - nie wiem, czy znasz zasadę pomiaru długości narzędzia w niektórych frezarkach - obudowa wrzeciona jest podłączona do napięcia (niskiego rzecz jasna), a zatem i do frezu. Pod spodem, na gumowej podkładce stołu kładzie się metalowy klocek o określonej długości, podłączony do sterownika. Następnie wrzeciono powoli podjeżdża i kiedy frez dotknie klocka, bieżący punkt osi Z jest zapisywany, a wrzeciono się cofa - rozwiązanie proste i precyzyjne.

Tutaj klocek byłby podłączony do +5V przez uchwyt - dookoła małe suporty z czujkami wykrywającymi dotknięcie klocka - po pozycji np. silnika krokowego wiedziałbyś, gdzie nastąpiło kolizja, a więc - gdzie jest bryła.

Zobacz tu (frezarka XMD32) - moment pomiaru to 1:28 ;)

Ostatnio popularny » Myśl jak programista. Techniki kreatywnego rozwiązywania problemów - Helion 2013

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Treker
Kaufik 

Wysłany: 20-07-2017, 08:41   

A czy akcelerometr albo inkliometr by się nie nadał ?

Ostatnio zmieniony przez Kaufik 20-07-2017, 08:48, w całości zmieniany 1 raz  

wn2001 

Otrzymał 7 piw(a)
Moje roboty:
Maniek; Maniek 2; Freeze; InfraRed

Wysłany: 21-07-2017, 11:48   

Nadal nie sprecyzowałeś, co to za uchwyt? Masz mierzyć niedokładności w osiach XYZ czy sprawdzać przechyły (kąty)? Chcesz akcelerometr, ale gdzie byłby umieszczony? Na badanej bryle? I połączony bezprzewodowo? Ale przecież on mierzy przyspieszenia kątowe? I w dodatku dryfuje? Za mało szczegółów ;)

W przemyśle (czyli profesjonalnie podchodząc do rzeczy) wykorzystuje się to http://forbot.pl/blog/artykuly/programowanie/budowie-wlasnego-dalmierza-laserowego-id3424 lub kilka kamer które połączone ze sobą analizują obraz :)

Napisz coś więcej :D

Ostatnio zmieniony przez wn2001 21-07-2017, 11:50, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu