Skocz do zawartości

Polskie roboty pokonały resztę Europy!


Treker

Pomocna odpowiedź

W niedzielę zakończyły się największe w Europie zawody robotów RobotChallenge 2013. Była to już X edycja nieoficjalnych mistrzostw europy w robotyce. W tym roku do Wiednia zjechało się ponad 440 uczestników. Podczas dwóch dni można było obserwować zagania robotów w 15 konkurencjach. Łącznie do zawodów zgłoszono ponad 320 własnoręcznie przygotowanych robotów. Prócz przedstawicieli Europy (między innymi: Austrii, Niemiec, Turcji, Hiszpanii, Rosji, Litwy, Czech, Słowacji) pojawili się również przedstawiciele z Ekwadoru i Meksyku.

Stało się już tradycją, że zawody odwiedzane są przez liczną reprezentację z Polski, która od kilku lat zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Tym razem nasi rodacy zdobyli łącznie 10 medali: 4 złote, 3 srebrne oraz 3 brązowe.

IMG_5151b4f57fcd31616.png

Polacy startowali w zdecydowanej większości konkurencji. Najliczniej w kategoriach minisumo, LineFollower oraz LineFollower z przeszkodami.

W kategorii linefollower zdaniem robotów jest pokonanie w jak najkrótszym czasie trasy wyznaczonej czarną linią na białym tle. W wersji z przeszkodami należało poradzić sobie dodatkowo z przerwą w trasie, ominąć cegłę oraz przejechać przez ruchomą pochylnię Co ważne, w obu tych konkurencjach konstrukcje są w pełni autonomiczne i od startu do mety zawodnik nie ma żadnej kontroli nad pojazdem. Musi on sam rozpoznać trasę, wykryć przeszkody i dojechać do mety.

Wyniki Polaków z kategorii LineFollower:

  • I miejsce – Szymon Mońka, BotlandTeam
  • III miejsce – Szymon Mońka, BotlandTeam - zobacz opis robota
  • Finalista – Damian Szymański, Politechnika Gdańska - zobacz opis robota
  • Finalista – Mateusz Góra - zobacz opis robota
  • Finalista - Bartosz Sidorowicz, SKORP, ZUT w Szczecinie

Wyniki Polaków w kategorii LineFollower z przeszkodami, która w tym roku sprawiła startującym tak wiele problemów, że połowa konstrukcji nie dała rady ani razu pokonać trasy.

Jednak prawdziwą klasę polscy konstruktorzy pokazali w kategorii minisumno. Zadaniem robotów startujących w tej konkurencji jest zlokalizowanie i wypchnięcie z okrągłego ringu swojego przeciwnika. Konstrukcje są bardzo małymi pojazdami wielkości 10x10cm, które tak jak te startujące w wyżej opisanych kategoriach są całkowicie autonomiczne. Wszystkie trzy pierwsze miejsca zostały zdobyte przez Polaków:

  • I miejsce – robot Enova, Szymon Zagórnik, Mateusz Piotrzkowski, Piotr Krzemiński, Politechnika Gdańska
  • II miejsce – robot Storm I, Konrad Stefański, Łukasz Sarzyński, AGH
  • III miejsce – robot Mirror, Mateusz Paczyński, Politechnika Gdańska
  • Finalista - Michał Towpyha, Marcin Maćkowiak, Bartosz Liniewicz, SKORP, ZUT w Szczecinie
  • Finalista - Bartosz Sidorowicz, Radosław Waldon, SKORP, ZUT w Szczecinie

Pozostałe medalowe wyniki Polaków:

  • I miejsce w konkurencji Humanoid Sumo – robot DUE KreatiF
  • II miejsce w konkurencji Humanoid Sumo – robot UNO APRO PL
  • I miejsce, w kategorii Air Race Autonomous - robot ROBO-HOBBY DRONE
  • III miejsce, w kategorii Puck Collect- robot Swing
  • II miejsce, w kategorii Freestyle – robot X-walker - zobacz opis robota

Zobacz: zdjęcia z imprezy na Facebooku

Szczegółowe wyniki

Z góry przepraszam za błędy w wynikach, proszę nadsyłać swoje korekty oraz dane zwycięzców na adres d.szymanski[malpa]forbot.pl

Kontakt dla mediów:

Damian Szymański

d.szymanski[malpa]forbot.pl

796 337 832

2.PNG

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zawody jak najbardziej na plus. Świetna atmosfera wśród zawodników (szczególnie Polaków;) ). Jeśli chodzi o organizację to też wszystko poszło dość sprawnie. Miłym zaskoczeniem byli elegancko ubrani panowie pilnujący strefy serwisowej i sprawdzający identyfikatory.

Trasa konkurencji line follower, podobnie jak rok temu: wydrukowana na banerze. Dobrze, że tym razem organizatorzy postarali się o nowe podłożę, dzięki temu kontrast pomiędzy czarnym, a białym nie był tak tragicznie niski, jak było w roku ubiegłym. Minusem było rozgrywanie konkurencji line follower i lego line follower na jednej trasie. Powodowało to tworzenie się gigantycznej kolejki.

W konkurencji z przeszkodami dodano ciekawy, nowy elementy - pochylnię/huśtawkę. Dla lżejszych robotów (takich jak Shock, Impact, Feniks, Silver) była to raczej skocznia 😃.

Ciekawym pomysłem były także hymny Państwowe zwycięzców danej konkurencji podczas wręczenia nagród. Podkreślało to fakt, że zawodnicy reprezentują swój kraj, a nie tylko własne interesy 🙂

Na koniec gratulację dla wszystkich uczestników za godne reprezentowanie naszego kraju w Europie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nadszedł czas na małe podsumowanie z mojej strony.

Zawody jak co roku cieszyły się dużym zainteresowaniem, zaskoczeniem dla mnie było odseparowanie FTL i Freestyle od reszty konkurencji. Ostatecznie wyszło na dobre. Na plus oczywiście ochrona, która nie pozwalała bez identyfikatora wejść do strefy serwisowej - tak powinno być, a nie jak to bywa na zawodach w Polsce, że wejść może każdy, gdy ma wymyślony sensowny pretekst. Przy okazji - identyfikatory drukowane na plastikowych kartach również wyglądały bardzo profesjonalnie.

Co do samego linefollowera, tak jak powiedziane było wyżej. Pomyłką była ta sama trasa dla FTL Lego. Tak jak rok temu, trasa kompletnie brudna nikt z organizatorów jej nie czyścił pojawiały się nawet dziury - później umieszczę zdjęcie. Drugi rok z rzędu zastanawiam się też na sensem "drabinki" w tej konkurencji i zdecydowanie go nie widzę...

FTL z przeszkodami - ciekawa odmiana, jednak szkoda, że przeszkody opracowywane są przez osoby, które nigdy nie startowały z robotami w tej konkurencji. Niestety wszystko było tak ustawione, że nie można było pokonać w sposób inteligentny przeszkód, wszystko opierało się o liczenie czasu na timerach i uruchamianie odpowiednich czujników/procedur. Tyle ode mnie na początek.

Podziękowania dla Botlandu, Skorp-u i KoNaRu za pomoc i wiele ciekawych dyskusji 🙂

P.S. Zachęcam do wysyłania zdjęć: http://fotorelacje.forbot.pl/uploader/

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.