Skocz do zawartości

Projekt na konkurs


DarkSavant

Pomocna odpowiedź

Witam! Mam na imię Wojtek. Z góry mówię, jeżeli temat jest w złym miejscu proszę o przeniesienie.

Przechodząc do sedna sprawy: mój nauczyciel fizyki przedstawił nam pewien konkurs. Celem konkursu jest stworzenie pewnego projektu. Temat to:

Opracuj metodę pozwalającą na przesłanie informacji za pomocą fali na powierzchni wody. Zaprojektuj i wykonaj nadajnik i odbiornik takiej fali. Zbadaj parametry wykonanych przez siebie "urządzeń".

Pierwszym pomysłem jaki wpadł mi do głowy było coś w podobie do nadawania alfabetem Morse'a. Odbiornikiem miałyby być odpowiednie czujniki odczytujące "nadpływające" fale.

Mój pomysł wydaje się (według mnie) trochę 'durny'. Najlepszym wyjściem byłoby zrobienie projektu w jakiejś "rynnie" lub wanience, tylko jest jeden mały mankament. W wąskim naczyniu, fale odbijające sie od brzegów mogłyby tworzyć zakłucenia.

W tym momencie mam do Was wielką prośbę. Jakie Wy macie pomysły co do tego projektu? Będziecie w stanie mi pomóc?

Termin nadsyłania zgłoszeń to 12 kwiecień...

Link do komentarza
Share on other sites

Pływak sprzężony z potencjometrem, mikrokontroler, serwo/silnik z łopatką, serial o baaaaaaaaaaaardzo niskim baudrate. W programie odrzucane by były odbicia i takie rzeczy.

Link do komentarza
Share on other sites

A mógłbyś troszkę jaśniej? Nie bardzo rozumiem niektórych pojęć 😖

Jak miałoby to według Ciebie wyglądać?

Z elektroniką zacząłem przygodę jakiś czas temu, ale mistrzem jeszcze nie jestem 😳

EDIT: Nie bardzo wiem w jaki sposób Chciałbyś zastosować silnik/serwo z łopatką 😕

Z kolei "serial o niskim baudrate" nic mi nie mówi (choć wiem co to baudrate, ale nie wiem z czym to się je 😕)

Link do komentarza
Share on other sites

Pływak z potencjometrem (choć niekoniecznie potencjometrem - ja bym przymocował całość do ścianek naczynia, a pływak połączył sztywno ze switchem nad powierzchnią wody - w momencie pojawienia się fali switch by był wciskany) jako odbiornik fali. Na podstawie wychylenia potencjometru odczytujemy odebraną falę (lub jej brak) - podejrzewam, że o to chodzi. Silnik/serwo z łopatką do generowania fali.

Ułatwienie masz takie, że jedno urządzenie ma być nadawcze, drugie odbiorcze.

Jako protokół transmisji chyba najlepiej będzie wykorzystać coś na wzór portu szeregowego, czyli stała prędkość wysyłanych danych (odbiornik po odebraniu pierwszego sygnału co określony czas sprawdza obecność sygnału-fali).

Co do samego generowania fali, chyba lepiej będzie generować wiele fal w jednostce czasu ( 1hz? ; ) ) niż jedną, ale to kwestia dobrania doświadczalnie.

Naczynie też powinno być dość szerokie, żeby wyeliminować interferencję fal. Przy urządzeniu nadawczym mógłbyś zastosować odpowiednią szczelinę.

Eh, czemu u mnie nie ma takich konkursów? ; )

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.