Skocz do zawartości

[Test/recenzja] Serwomechanizm z silnika od wycieraczek


Dżozek

Pomocna odpowiedź

Witam,chciałem przedstawić jak prosto jest przerobić zwykłe mikroserwo do sterowania silnikiem od wycieraczek,lub od podnoszenia szyb.Wszystko w zasadzie zależy od mostka H.

Ja wykonałem mostek na przekaźnikach samochodowych do sterowania silnikiem od podnoszenia szyb samochodowych.A wiec:

1.MIKROSERWO TOWER PRO SG91/R

-rozkręcamy serwo

-następnie częściowo odklejamy naklejkę z jednej i drugiej strony,do której jest przyklejony dolny dekiel serwa

- i ściągamy dekielek,widok po otwarciu:

-delikatnie pociągamy za kabelek,bądź podważamy płytkę PCB i widzimy:

dwa zielone kabelki do silnika posłużą do sterowania mostkiem,i trzy czerwone które podlutowane są do potencjometru.Potencjometr trzeba zamontować do przekładni z silnikiem,może być też potencjometr suwakowy np. który będzie z czytywał przesunięcie liniowe,jednak mechanizm wykonawczy musiał by działać jak siłownik.

Dla niewiedzących,nie montuje się takiego potencjometru do osi silnika jeśli ten jest połączony z przekładnią,ponieważ silnik może uszkodzić potencjometr a w najlepszym przypadku tylko drgnąć.Chodzi o to żeby kąt obrotu potencjometru był taki jak na mechanizmie wykonawczym,czyli np.gdy chcemy żeby taki mechanizm obracał się o 180stopni to taki potencjometr też musi taki ruch wykonywać,można też za pomocą przekładni ten ruch skracać,ale po co jeśli możemy wykorzystać pełny potenciał układu.

A więc dalej:

-Wyciągnięcie potencjometru

delikatnie przy ściance obudowy naciskamy śrubokrętem płaskim(najlepiej gdyby to była taka rurka alu,lub jakiś nawet drewniany wałek)i dociskamy taką siłą aż poczujemy że się potencjometr ruszył,przechodzimy na przeciwną stronę i robimy to samo

aż potencjometr się wysunie(należy uważać żeby nie uszkodzić potencjometru,nie złamać nóżki czy jego obudowy,gdy nie chce wyjść można spróbować podgrzać miejsce mocowania jeśli to klej,suszarką.Opalarkę odradzam bo pewnie nawet by się obudowa stopiła)

-następnie oddzielamy, odlutowujemy i potencjometr i silnik pozostawiając taki układ

tak jak na rysunku,w miejsce A czyli nasz sygnał który szedł na silnik i odpowiednio nim kręcił w jedną albo drugą stronę dolutowujemy rezystor np.4,7kOhm i za rezystorem podłączamy pod mostek do jednego z wejść,a do B już bez rezystora bezpośrednio pod wejście sterujące do mostka.Schemat mostka H na przekaźnikach który znalazłem w internecie może nawet tutaj na stronie przerobiłem trochę według siebie i dodaję do załącznika.

2.MIKROSERWO TG9/E

-demontujemu jak wyżej,można też odlutować kabelki od potencjometru pamiętając gdzie idą odpowiednie kabelki

-naszym oczom ukazuje się taki widok

ja już wymontowałem potencjometr i zamontowałem do przekładni w której ma pracować dlatego go nie widać.Potencjometr idzie do kolorowych kabelków (3szt) od lewej czerwony to nóżka pierwsza,biały nóżka środkowa a czarny nóżka trzecia potencjometru.

widok z drugiej strony,żółty kabelek jest podlutowany do obudowy silnika i wzięty z minusa zasilania jako masa,sam silniczek podpięty do kabelków czerwony i czarny.

W te miejsca wyprowadzamy właśnie sygnały które sterują naszym mostkiem

W tym przypadku do układu nie trzeba dawać rezystora w obieg do jednej z nóżek jeśli to mostek H na przekaźnikach jak w moim przypadku.

ja już swój układ przerobiłem tak jak na rysunku podlutowując dłuższe kabelki,a sterowanie serwem pozostaje bez zmian(czyli kabelek z wtyczką)

Posiadam jeszcze płytkę z serwa standardowego hexotronik którą przerabia się w podobny sposób pamiętając że tranzystory SMD mają oznaczenie na schemacie takie:

a tam gdzie oznaczyłem czerwoną nóżkę wyprowadza się sygnały które sterują mostkiem H

Tutaj schemat płytki wyciągniętej dawno temu z serwa

To tyle,mam nadzieje że nie jednemu się przyda ten artykuł do zbudowania robota który będzie przenosił ładunek 5-50kg a może nawet i więcej 🙂 a wtedy taki sterownik bez problemu będzie sterował siłownikami,silnikami dużej mocy,jak np.silnikami od wycieraczek czy podnośnikami szyb.Sam się głowiłem jak zrobić to najłatwiej,najtaniej i najszybciej a żeby efekt się nie różnił od tego który widzimy po kupnie i sterowaniu serwa.Polecam też spróbować wziąć się za większe projekty 🙂

mały up:

Dodaję schematy również całej elektroniki serwomechanizmu typu mikro np.Tower pro

nie dokońca to elektronika z serwa TOWER PRO ale na tym samym scalaku ,tak samo drugi schemat podobny na tym samym scalaku co przedstawiłem zdjęcie wyżej samego PCB

serwo np.Hexotronic,Tower pro (serwa standardowe)

IMG_9223.thumb.JPG.7f53842cf1ca8873e8fa5c1f61f49e35.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.