Skocz do zawartości

[Test/recenzja] Inventor. Podstawy projektowania - Helion 2012


Treker

Pomocna odpowiedź

Programy pozwalające na komputerownie modelowanie projektów 3D to przydatne narzędzie dla każdego robotyka. Istnieje kilka potężnych programów, które mają swoich zwolenników. Od początku miałem styczność z Inventorem, dlatego do kolejnej recenzji wybrałem podręcznik związany właśnie z tym oprogramowaniem. „Inventor Podstawy projektowania” to pozycja wydawnictwa Helion, której autorem jest Bogdan Noga.

Książka wydana została w styczniu 2011 roku, więc opiera się o Inventora 2011. Jest to ważne, gdyż od tej wersji program wyposażony jest w nowy interfejs oparty o wstążkę (ribbon menu). Pozycja ta jest swego rodzaju podręcznikiem omawiającym najważniejsze etapy tworzenia projektów.

Okładka książki (przód, tył)

Pierwszy kontakt z programem

Książka skierowana jest do osób, które nie miały wcześniej styczności z Inventorem. Pierwszy rozdział przeprowadza czytelnika za rękę przez interfejs programu. Wyjaśniono zasady pracy, omówiono narzędzia związane z widokiem. Następnie autor przeszedł do opisania chyba najważniejszego modułu – edytora szkiców. Omówione zostały tutaj wszystkie potrzebne narzędzia, wiązania oraz zasady jakie nim rządzą. Opisy są bogate w zrzuty ekranu, wiec odnajdywanie odpowiednich funkcji w programie nie sprawi nikomu problemu. Zawarto tutaj dużo krótkich przykładów, które pokazują przydatność danego narzędzia. Książka nie jest kursem, w którym tworzymy urządzenie od A do Z. Przy każdej okazji dane narzędzie lub funkcja omawiane są na odpowiednim prostym, oddzielnym przykładzie.

Trzeci wymiar

Kolejna część, krótsza od poprzedniej, dotyczy modelowania brył. Tak jak przy szkicach omówiono wszystkie potrzebne narzędzia. Duża ilość przykładów pokazuje jak w praktyce wykorzystać takie rzeczy jak zwoje, żebra, pochylone ściany oraz wiele innych funkcji, które może nie zawsze są używane przez konstruktorów robotów amatorskich. Pojawiły się również opisy wykorzystania narzędzi do wstawiania gwintów, fazowania krawędzi, tworzenia skorup oraz szyków.

Łączenie elementów

Kolejny etap projektowania urządzenia to oczywiście tworzenie zespołów, czyli połączeń między wcześniej zaprojektowanymi elementami. Książka jest podręcznikiem, więc również tutaj nie mogło zabraknąć opisania potrzebnych narzędzi i zasad tworzenia zespołów. Pojawiły się również liczne przykłady tworzenia wiązań, w tym ruchomych np.: wiązania między kołami zębatymi. Kolejny krótki rozdział omawia moduł do tworzenia prezentacji ze stworzonych zespołów. Oczywiście wszystko omówione jest na odpowiednim przykładzie.

Dokumentacja techniczna

Ważnym etapem tworzenia projektu jest również ostateczna dokumentacja. Tym zajmuje się ostatni rozdział książki. Na podstawie wiedzy zawartej w tej części każdy będzie wstanie sporządzić dokumentację, odpowiednio ją zwymiarować i opisać.

Podsumowanie

Książka oparta jest o program Autodesk Inventor 2011, który jest dostępny w darmowej wersji dla uczniów i studentów. Warto podkreślić, że program ten to potężne, ale bardzo intuicyjne narzędzie. Nie ma obaw, że posiadając podręcznik czegoś nie będziemy wstanie w nim wykonać. Książka ta jest podręcznikiem, więc omawia większość narzędzi – trzeba powiedzieć wprost, że nie omawia wszystkiego, bo przy takim oprogramowaniu byłoby to wręcz niemożliwe. Jeśli ktoś zapomniał lub nie wie jakie cuda można tworzyć w Inventorze, to zachęcam do zapoznania się z opisem Jeżyka.

Jest jedna wada jaką mógłbym wytknąć tej pozycji, chociaż nie wiem czy to wada… Brakowało mi jednego modelu, który rozwijany byłby w całości w każdym rozdziale od szkicu, przed model 3D, aż po dokumentację techniczną. Chociaż z drugiej strony może i podejście autora sprawdzi się tutaj lepiej, ponieważ używając wielu mniejszych przykładów można było opisać więcej funkcji. Po drugie, do książki można sięgnąć w każdej chwili i zapoznać się tylko z rozdziałem omawiającym to czego akurat nie potrafimy samemu wykonać. Wydaje mi się również, ze trochę mało uwagi zostało poświęcone takim rzeczom jak ustawienia środowiska i projektu. Jednak są to rzeczy na tyle intuicyjne, że nie powinny nikomu sprawiać problemów. Po za tymi małymi uwagami, które pojawiły się powyżej, książkę uważam za dobry podręcznik. Na pewno przyda się ona osobom, które nie miały nigdy większej styczności z oprogramowaniem CAD. Lektura tej pozycji będzie dobrym wprowadzeniem do tworzenia pierwszych projektów.

Książka to aż 464 strony, wydana została na białym papierze, druk nie jest kolorowy – jednak przy rysunkach technicznych niema to praktycznie znaczenia. Cena tej książki to aktualnie 79zł – kwota normalna jak na pozycje tego typu, jest to literatura specjalistyczna. Zainteresowanych odsyłam na stronę wydawnictwa oraz do spisu treści z załącznika.

Przypominam również o wprowadzeniu do Inventora jakie znaleźć można na naszym portalu.

Jakie programy używacie do swoich projektów?

Inventor_Podstawy_projektowania_in21pk.pdf

portal.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze mówiąc to nie wiem. Jednak wydaje mi się, że na pewno najważniejsze rzeczy takie jak nazwy funkcji i narzędzi pozostały takie same. Najwyżej dostęp do nich uległ zmianie. Tak jak pisałem Inventor jest dość intuicyjny, więc na pewno można będzie łatwo wyłapać różnice.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.