Skocz do zawartości

[Test/recenzja] [Czujniki] Akcelerometry w robotyce na przykładzie KAmodMEMS2


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Nawyk, ten art rozjaśnił mi jak to działa, ale jeszcze wiele nie rozumiem z tej technologii, bardzo ciekawej technologii!.Duże dzięki za ten artykuł, bardzo ciekawy i co za tym idzie bardzo przydatny dla nie elektroników do których się zaliczam a mocno próbuję zgłębić wiedzę z tej szeroko pojętej i obecnej w życiu codziennym technologii. Nie zatrzymuj się proszę na tym jednym arcie!

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

bardzo spodobał mi się owy artykuł , dużo zrozumiałem . Mam jednak jedno pytanie gdy przy drugim przykładzie jaki zaprezentowałeś , brak koła skrętnego spowodowało by to że robot sprawował by się jak segwey ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

bardzo spodobał mi się owy artykuł , dużo zrozumiałem . Mam jednak jedno pytanie gdy przy drugim przykładzie jaki zaprezentowałeś , brak koła skrętnego spowodowało by to że robot sprawował by się jak segwey ?

Tak byłby jak segway ale,
to nie takie proste. Moge się przyznać, że walcze z próbą budowy robota balansującego już chyba od lutego... Jak narazie dużo się dowiedziałem, aktualnie powstaje druga zupełnie inna konstrukcja.. 😋

P.S Nawyk a wiesz może jak często można zczytywać dane z akcelerometru?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak masz racje, samą notę akcelerometru jako scalaka znajdę bez problemu. Dowiem się o ilości pomiarów na sekunde, tylko nic mi to nie da! Jeżeli mówimy o jakims gotowym układzie to już nie jest tak kolorowo, już to przetestowałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie znam modułu mobota, ale w zależności od użytego układu powinno się dać to ustawić.

W razie problemów możesz kupić w moim sklepie układ cyfrowy ADXL345 z ustawianiem cyfrowym ilości odczytów, albo analogowy typu ADXL325/ADXL335 to wlutuję filtr RC ustalający częstotliwość według Twoich potrzeb.

Link do komentarza
Share on other sites

Fajna sprawa, akcelerometr + czujnik z myszy optycznej i mamy wszystko co trzeba, możemy liczyć wektory i kierunki sił, a od tego już tylko krok do PGP (procesor geometrii przestrzeni).

Jedyne co mi się w zestawach Kamami nie podoba to złącza. Dla mnie w zupełności niepotrzebnie są polutowane golpiny czy inne złącza. Płytki mogłyby być sprzedawane bez nich, wtedy dolutowywało by się samemu tylko to co trzeba i z tej strony PCB na której wygodniej tzn. aby wygodniej sobie moduł zamontować w urządzeniu docelowym.

Link do komentarza
Share on other sites

Widać, że moduł został stworzony do innego celu niż montaż w gotowym urządzeniu - przede wszystkim nie ma jak go przymocować (brak otworów, są tylko gumowe nóżki) oraz to co mówisz - wyprowadzone złącza I2C oraz SPI i to razy dwa (zwykłe złącza gp oraz zmodyfikowane, pasujące do zestawów uruchomieniowych KAMAMI, np. ZL15AVR). Sam układ akcelerometru ma wymiary ok. 5x3x1mm, a płytka 50x30x20, także to co piszesz mijałoby się z celem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Nawyk, piszesz, że układ jest w kłopotliwej do montażu obudowie, ale według noty widzę, że wyprowadzenia są podobne do tych w typowych obudowach QFN, a z lutowaniem takich sobie radzę. Czy w tym kłopotliwym montażu chodzi tylko o wyprowadzenia czy może o coś jeszcze? Bo zastanawiam się nad wykorzystaniem tego układu w robocie minisumo.

A może napiszesz jeszcze o ile jesteś zorientowany w temacie (bo ja nie) jak ten układ wypada na tle innych, czy są lepsze układy (szybsze, dokładniejsze itd.) albo z innymi interfejsami?

O jakim module mobota piszecie? bo ja, żadnego nie mogę znaleźć na ich stronie.

Link do komentarza
Share on other sites

@nes: chcesz wykrywać przechylenie? Jeśli potrzebujesz akcelerometr to mam MMA7361LC - 3-osiowy analogowy 1.5g/6g 800mV/g / 206mV/g. Z próbek 🙂 Mogę Ci podrzucić, ew. sobie zamów z Freescale'a (cyfrowe też mają). Obudowa jedynie na tyle kłopotliwa, że musiałem lutować nagrzewając ścieżkę obok i majac nadzieję, że się zlutuje od spodu.

Link do komentarza
Share on other sites

nes86: Możesz przejrzeć dokumentację. Układ ten wypada słabo i np. w porównaniu z cyfrowym ADXL345 ma kilkukrotnie gorszą rozdzielczość (18mg zamiast 4mg). Jeszcze lepsze są LIS331DLH zapewniające rozdzielczość do 1mg.

Ten moduł fajnie nadaje się do wykrywania orientacji urządzenia, ale dużo więcej z tym nie zrobisz.

Lutowanie standardowe, nie ma żadnych udziwnień. Jak QFN lutujesz to te wszystkie obudowy też polutujesz.

Mobot kiedyś miał moduł na MMA7260QT, ale ten scalak wyszedł rok temu z produkcji i najwyraźniej nie opłacało im się zastępować tego czymś innym.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.