Skocz do zawartości

[Programowanie] Terminalowa aplikacja serwisowa do robota. Część 1 - Wstęp


sosnus

Pomocna odpowiedź

•Wykorzystanie kodowania CP866 oraz komend VT100, by wysyłanie informacje ukazać w przyjemniej dla oka formie.

Przecież mamy własną stronę kodową CP790 - Mazovia. W putty występuje jako CP620 (Mazovia)

Czym jest spowodowana promocja ruskiej?

Link do komentarza
Share on other sites

•Wykorzystanie kodowania CP866 oraz komend VT100, by wysyłanie informacje ukazać w przyjemniej dla oka formie.

Przecież mamy własną stronę kodową CP790 - Mazovia. W putty występuje jako CP620 (Mazovia)

Czym jest spowodowana promocja ruskiej?

Pozwolę sobie zacytować sosnusa:

Do tego dodajemy kodowanie CP866, które umożliwia nam rysowane tabelek, oraz dzięki temu kodowaniu, нам надо писать по-русский 🤣 .

Konkretnie drugą część zdania. 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pozwolę sobie zacytować sosnusa:

sosnus napisał/a:

Do tego dodajemy kodowanie CP866, które umożliwia nam rysowane tabelek, oraz dzięki temu kodowaniu, нам надо писать по-русский 🤣 .

Konkretnie drugą część zdania.

Rzeczywiście, bardzo przydatne opcja kosztem polskich ogonków. Lepiej kaleczyć polski bo cyliryca zawsze się przyda.

Już dotarłem do żródła

Link do komentarza
Share on other sites

Przeglądając ustawienia, znalazłem coś takiego:

(obrazek pochodzi z 2 części kursu, którą piszę właśnie)

Sprawdziłem co to jest, a że sam czasami używam j. Rosyjskiego, pomyślałem, że może i mi się to w przyszłości przyda (aktualnie piszę właśnie z klawiatury z naniesioną Cyrylicą za pomocą naklejek).

Link do komentarza
Share on other sites

Muszę przyznać, że wygląda to naprawdę super. Niedawno obejrzałem filmik pana Mirka, i zastanowiło mnie czy do terminala można wysłać dane w postaci wykresu bezpośrednio z urządzenia. Osobiście myślałem nad jakimś ASCII Art'em. Próbował ktoś czegoś takiego?

Kiedyś zrobiłem w VB aplikację z wykresem temperatury, ale miała dziwne problemy z synchronizacją i wykresy były trochę krzaczaste (np. 3 dobre odczyty z EEPROM'u - 1 pusty - 1 błędny - 3 dobre).

Link do komentarza
Share on other sites

Muszę przyznać, że wygląda to naprawdę super. Niedawno obejrzałem filmik pana Mirka, i zastanowiło mnie czy do terminala można wysłać dane w postaci wykresu bezpośrednio z urządzenia. Osobiście myślałem nad jakimś ASCII Art'em. Próbował ktoś czegoś takiego?

Łatwiej i lepiej zapisywać dane liczbowe w jakimś pliku. Nawet w formie txt, później można go wczytać np.: do Excela i wyrysować dowolny wykres.

Kiedyś zrobiłem w VB aplikację z wykresem temperatury, ale miała dziwne problemy z synchronizacją i wykresy były trochę krzaczaste (np. 3 dobre odczyty z EEPROM'u - 1 pusty - 1 błędny - 3 dobre).

Nie byłoby tego problemu, gdyby dane przesyłane były w ramkach z jakąś sumą kontrolną. Masz wtedy pewność, że odebrane dane są poprawne. Jeśli ważny jest każdy odczyt możesz przesyłać też numer danej paczki z danymi. Następna byłaby wysyłana dopiero, gdy komputer potwierdzi odebranie poprzedniej.

Link do komentarza
Share on other sites

Spójrz na kodowanie CP866, na znak kryjący się pod hexadecymalną liczbą: 0xDF

Z jego pomocą (i innych mu podobnych) można by rysować fajne wykresy słupkowe, lecz poziome (wysyłanie pionowych wykresów znacznie by zwiększyło transfer danych przez UART, oraz ilość zajętej pamięci Flash uC, więc raczej nie warto).

W kursie nie przewidziałem omówienia jak rysować wykresy, szkoła się zaczęła, plan napięty, więc nie będzie czasu by to opisać :\

PS. 3 część prawdopodobnie ukaże się w ten weekend 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. O ile z elektroniki jestem laikiem to z programowania nie aż tak bardzo. Tamten problem z VB miałem kilka miesięcy temu i poradziłem z nim sobie w ogóle inną metodą wykluczającą robienie wykresów VB'kiem. Przedstawiam taki krótki schemat mojego rozwiązania:

komputer -> komenda wysłania pliku -> uC -> generowanie pliku .PGM ->wysłanie do pliku komputera -> zapis na dysku (VB) -> wczytanie z poziomu VB

Udało mi się wtedy zrobić ładny monochromatyczny plik o rozdzielczości 240x240 z wykresem. Co prawda posiadał nieregulowaną skalę (1px - 1 st. Celsjusza i 1 pomiar), ale przynajmniej działał. ASCII Art w terminalu dałoby się pewnie zrobić, ale byłoby to dużo bardziej pracochłonne, dlatego odpuściłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.