Skocz do zawartości

[Programowanie] Jak (tanio) zbudować robota z systemem Linux - Wstęp


Elvis

Pomocna odpowiedź

Jest jeszcze BeagleBone Black, który kosztuje trochę ponad 200zł. Posiada szybszy procek niż ten z wersji wymienionej w artykule (1GHz Cortex-A9) i 512MB RAM. Tym co zainteresuje robotyków jest bardzo duża ilość wejść/wyjść.

Rozwiązanie z artykułu dla mnie jest bardzo ciekawe z powodu wyświetlacza i innego sprzętu za który do BBB muszę dopłacić 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie, BeagleBone Black kosztuje 289 zł w kamami.

Porty I/O to w sumie nie problem. Największa zaleta jak dla mnie to wymiary - robot może być sporo mniejszy.

Netbook daje sporo "dodatków" w porównaniu z beaglebone: zasilacz, akumulator (z ładowarką), wyświetlacz, klawiatura, WiFi i kamerka.

Dla mnie wykorzystanie netbooka jest o tyle ciekawe, że pozwala na poznanie linuxa, można się tym nieco "pobawić", jak chociażby pograć. Natomiast kiedy już poznamy dobrze linuxa, zawsze można "przenieść" rozwiązanie na inną płytkę.

Co do portów I/O, to od początku myślałem o wykorzystaniu 2 procesorów. Mniejszego, np. atmegi do zadań czasu rzeczywistego: sterowanie silnikami, odczyt z czujników itd. Linux nie zawsze dobrze sobie radzi z takimi zadaniami.

Przykładowo gdyby chcieć skonstruować line-followera, atmega mogłaby sterować silnikami i wykorzystywać "klasyczny" sposób sterowania, a linux mógłby analizować obraz z kamerki i z wyprzedzeniem przekazywać dane do mniejszego procesora (np. wykrywać długi, prosty odcinek i pozwalać na jazdę z pełną prędkością).

Sądzę, że taki robot nie wygrałby żadnego konkursu, ale byłby chociaż ciekawostką.

Swoją drogą, czy w micro mouse są ograniczenia wysokości robota? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam ;D Jestem absolutnym nowicjuszem i nowym na tym forum ale chciałbym zacząć własnie od tego wygląda na ciekawe i czegoś się nauczę, czy możesz zrobić jakiś poradnik jak wrzuciłeś tam Linuksa oraz te komplikatory. Byłbym bardzo wdzięczny ;D

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, bardzo ciekawie się zaczyna, udostępniłem to nawet na grupie Malinowe Pi na facebooku i kilka osób jest tym zainteresowanych 😉 w związku z tym mam pytanie od jednego użytkownika: czy da się z tego modułu audio wyprowadzić sygnał COAX/SPDIF? Osobiście również jestem zainteresowany kolejnymi częściami artykułu i czekam na więcej.

Link do komentarza
Share on other sites

Przypomniałem sobie że mam w domu podobny sprzed (Overmax ml-01) któremu wysiadł Android i sie kurzy. Układ jest bardzo podobny wygląd zewnętrzny identyczny tylko że na płycie głównej nie ma tych 4 pinów od UART. Niżej zamieszczam zdjęcia w dość dobrej rozdzielczości. Mógłby ktoś zerknąć i podpowiedzieć czy takie wejście tam jest?

Obrazek 1

Obrazek 2

Obrazek 3

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem pomysł iście genialny. Mnie też skusił, więc może poszukam takiego. Dziwi mnie jedna rzecz. Twój "netbook" ma 1.5 GHZ, w aukcji z allegro podają raz 1, a raz 1.2. Ciekawo czy nie będzie różnicy, jak w przypadku netbooka Overmax. Wyglądają przecież podobnie.

Co się dotyczy początkujących użytkowników (czyli mnie też), to można by opisać jak, i jakim oprogramowaniem został wgrany Linux. Chyba że to będzie w następnej części.

[ Dodano: 05-08-2014, 18:51 ]

Przypomniałem sobie że mam w domu podobny sprzed (Overmax ml-01) któremu wysiadł Android i sie kurzy. Układ jest bardzo podobny wygląd zewnętrzny identyczny tylko że na płycie głównej nie ma tych 4 pinów od UART. Niżej zamieszczam zdjęcia w dość dobrej rozdzielczości. Mógłby ktoś zerknąć i podpowiedzieć czy takie wejście tam jest?

Obrazek 1

Obrazek 2

Obrazek 3

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Pliki graficzne proszę umieścić zgodnie z instrukcjami zawartymi w tym temacie.

Nie jestem w temacie linuxa, ale ciekawo jak zadziałał by tam bootowalny z pendrive linux.

Link do komentarza
Share on other sites

Dusi, niestety "na oko" nie widać uart-a. Pozostaje podłączyć oscyloskop i szukać... Po uruchomieniu urządzenia bootloader zaczyna wysyłać komunikaty przez złącze, typowa prędkość to 115200. Więc za pomocą oscyloskopu można to w miarę łatwo wykryć.

Link do komentarza
Share on other sites

czyli jak już, to stary netbook z XP byłby w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem?

PS. A czy ktoś z Was spotkał się gdzieś kiedyś z Windows Embedded w praktyce? Ja spotkałęm raz, w urządzeniu do krioterapii, co mnie bardzo zdziwiło, bo z zadaniami z jakimi miał do czynienia ten komputerek to myślę że i 8-bitowiec dałby radę...

Link do komentarza
Share on other sites

Mógł byś napisać coś więcej o stawianiu Linuxa na tej płytce? Jakiś link do źródeł i instrukcja krok po kroku jak kompilowałeś i wgrywałeś. Bo w artykule prawie nic o tym nie ma, a to chyba najważniejsza rzecz jeśli myślimy o przystosowaniu takiego netbooka.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.