Skocz do zawartości

[Kurs] Wykorzystanie Raspberry Pi w robotyce amatorskiej - cz. II


danioto

Pomocna odpowiedź

Fajnie że piszesz o raspberry, nie ma na tym forum zbyt wielu artykułów o mikrokomputerach, a jest to świetna podstawa do tworzenia obecnie robotów innych od linefolowerów, sumo i minisumo 😉

Wydaje mi się natomiast że poradników i artykułow o instalacji systemów na raspberry jest tak wiele że właściwie ciężko znaleźć coś innego na necie.

W trzeciej części fajnie by było przeczytać coś bardziej w tematyce robotów np. najprostszy światłolub na raspberry pi. To był by świetny ,,Hello World"

Link do komentarza
Share on other sites

[...] By się od niego uwolnić kupiłem kartę sieciową TL-WN725N, której instalacja była na tyle nieintuicyjna, że postanowiłem pokazać, co należy z tym fantem zrobić -może komuś się przyda:
wget https://dl.dropboxusercontent.com/u/80256631/8188eu-20130209.tar.gz                   #ściągamy skompilowany sterownik
tar -zxvf 8188eu-20130209.tar.gz                                                           #rozpakowujemy sterownik
sudo install -p -m 644 8188eu.ko /lib/modules/3.6.11+/kernel/drivers/net/wireless          #instalujemy sterownik w jądrze
sudo depmod -a                                                                             #uaktualniamy jądro
sudo modprobe 8188eu                                                                       #ładujemy sterownik

Od kilku dni walczę z kartą TL-WN725N i wyczerpały mi się pomysły na zmuszenie jej do współpracy z malinką. Wykonuję wszystkie czynności wg Twoich instrukcji i w momencie próby załadowania sterownika

sudo modprobe 8188eu

pojawia mi się komunikat:

ERROR: could not insert '8188eu': Exec format error

W efekcie, po wejściu do "WiFi Config", adapter jest niewidoczny.

Dodam tylko, że wcześniej szukałem innych sposobów. Karta jest rozpoznawana przez system (device 06):

Bus 001 Device 002: ID 0424:9512 Standard Microsystems Corp.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 0424:ec00 Standard Microsystems Corp.
Bus 001 Device 004: ID 05e3:0606 Genesys Logic, Inc. USB 2.0 Hub / D-Link DUB-H4 USB 2.0 Hub
Bus 001 Device 005: ID 152d:2338 JMicron Technology Corp. / JMicron USA Technology Corp. JM20337 Hi-Speed USB to SATA & PATA Combo Bridge
Bus 001 Device 006: ID 0bda:8179 Realtek Semiconductor Corp.
Bus 001 Device 007: ID 046d:c019 Logitech, Inc. Optical Tilt Wheel Mouse
Bus 001 Device 008: ID 13ba:0017 Unknown PS/2 Keyboard+Mouse Adapter

Natomiast jakiekolwiek próby skonfigurowania połączenia z siecią przez WiFi, np. poprzez modyfikację pliku etc/network/interfaces

auto lo

iface lo inet loopback
iface eth0 inet dhcp

allow-hotplug wlan0
auto wlan0

iface wlan0 inet dhcp
wpa-ssid "tu podaję nazwę sieci"
wpa-psk "tu podaję hasło do sieci bezprzewodowej"

kończą się fiaskiem i komunikatem "cannot find device wlan0, bind socket to interface: no such device, failed to bring up wlan0"

Kartę podłączałem zarówno bezpośrednio do malinki, jak również do huba z oddzielnym zasilaniem (wprawdzie mam zasilacz powyżej 1A, ale podejrzewałem, że problem może leżeć w zasilaniu)

Będę wdzięczny za pomoc lub jakiekolwiek sugestie, gdyż jestem całkowicie bezradny 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy - nie mam pojęcia co może być tego przyczyną, ale jest ten sam problem i u mnie, przy próbie ponownego zainstalowania karty WiFi. Jedyny sposób, jaki znalazłem to samodzielne zbudowanie drejwera karty według poniższego.

Zakładam, że jesteśmy w katalogu głównym - tworzymy folder tplink

mkdir tplink
cd tplink

Ściągamy potrzebne pliki:

git clone --depth 1 git://github.com/lwfinger/rtl8188eu.git rtl-8188eu
git clone --depth 1 git://github.com/raspberrypi/linux.git rpi-linux
git clone --depth 1 git://github.com/raspberrypi/firmware.git rpi-firmware

Przygotowujemy do kompilacji:

cd rpi-linux
make mrproper
zcat /proc/config.gz > .config
make modules_prepare
cp /home/pi/tplink/rpi-firmware/extra/Module.symvers .
cd /home/pi/tplink/rtl-8188eu

Kompilujemy driver:

CONFIG_RTL8188EU=m make -C /home/pi/tplink/rpi-linux M=/home/pi/tplink/rtl-8188eu

Kopiujemy sterownik i go włączamy:

sudo cp 8188eu.ko /lib/modules/3.6.11+/kernel/drivers/net/wireless
sudo depmod -a
sudo modprobe 8188eu
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Też miałem problem ze sterownikami do tej właśnie karty wifi, i znalazłem też jego rozwiązanie:P

Różne wersje sterownika dla różnych wersji systemu:)

for 3.6.11+ #538, #541, #545, #551 and #557 use 8188eu-20130830.tar.gz

for 3.6.11+ #524, #528 or #532 use 8188eu-20130815.tar.gz

for 3.6.11+ #371 up to #520 use 8188eu-20130209.tar.gz

źródło: http://www.raspberrypi.org/phpBB3/viewtopic.php?p=433048

żeby sprawdzić swoją wersję jest komenda:

uname -a

Link do komentarza
Share on other sites

Od siebie dodam, że bardzo pożyteczne jest zainstalowanie VNC - w ten sposób możemy pracować zdalnie na naszym komputerze, co dla wielu osób może okazać się dużo wygodniejsze. Wystarczy podpiąć RPi do naszej sieci domowej (przez WiFi lub przewód z RJ45) i wpisać prostą komendę:

sudo apt-get install x11vnc

Chcemy, żeby x11vnc uruchamiał się automatycznie, czyli wpisujemy:

sudo leafpad /etc/xdg/lxsession/Lubuntu/autostart

Na końcu otwartego pliku dopisujemy:

@x11vnc -display :0 -ultrafilexfer -forever -quiet

Na naszym PC instalujemy dowolny soft do obsługi VNC, osobiście polecam UltraVNC (instalujemy tylko klienta, serwer jest nam zbędny).

Potrzebny jest nam adres IP naszego RPi, czyli wklepujemy na nim w terminalu

ifconfig

Ewentualnie sprawdzamy w liście klientów DHCP naszego routera lub skanujemy sieć po IP dowolnym programem (np. IPscan). Po uruchomieniu UltraVNC wpisujemy na górze adres IP, klikamy "Connect" i cieszymy się okienkiem z podglądem na pulpit naszego Raspberrego. Stosuję to co prawda w Cubieboard, ale instrukcje powinny być te same. Co zyskujemy? Jeden wolny monitor, do tego jedną klawiaturę i myszkę - czyli więcej wolnego miejsca na biurku 🙂 Jeśli ktoś chce, może się też zając bezpieczeństwem, wykorzystując do zdalnego dostępu SSH. W razie czego służę pomocą.

PS Powyższe przydaje się też, jeśli płytka pracuje w jakimś urządzeniu, do którego niekoniecznie mamy fizyczny dostęp (podłączenie klawiatury, myszki, monitora jest trudne lub niemożliwe), czyli jak znalazł do robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam połączenie przewodowe z RP (rasbian jesse)i. Standardowo z DHCP działa. Jednak chciałem nadać mu statyczny adres IP. W moim routerze DHCP przydziela adresy od 192.168.0.10.

Plik /etc/network/interfaces ma postac:

auto lo
iface lo inet loopback

iface eth0 inet static
       address 192.168.0.3
       netmask 255.255.255.0
       network 192.168.0.0
       broadcast 192.168.0.255
       gateway 192.198.0.1

lecz nadal otrzymujć adres z DHCP (ifconfig) o adresie 16. Dlaczego tak się dzieje?

Druga sprawa to zainstalowalem serwer vnc. Jednak klient nie moze sie połączyć, bo docelowy komputer odmawia. Gdzie ustawia się zaporę w raspianie?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.