Skocz do zawartości

[Kurs] Programowanie ARM LPC1114 cz.1 - wstęp


Elvis

Pomocna odpowiedź

Witam,
chciałbym wszystkich zachęcić do lektury nowego kursu programowania procesorów ARM.

Niestety podczas pisania kursu okazało się, że producent płytek ewaluacyjnych zakończył ich produkcję. Nie pozostało nic innego, jak wybrać inny zestaw ewaluacyjny i przygotować kolejny kurs, oparty na nowych - dostępnych płytkach. Wybór padł na relatywnie tanie zestawy ZL32ARM. Są one dostępne w sklepie Kamami, więcej na stronie producenta. Dla użytkowników Diody płytki te dostępne są w specjalnej, promocyjnej cenie - szczegóły poście Treker'a poniżej.

Opis zestawu

Zamontowany na płytce procesor jak i obsługę darmowego kompilatora LPCXpresso opisywałem już w jednym z moich poprzednich artykułów. Kurs zaprojektowany jest jako rozszerzenie poprzedniej wersji kursu. Zachęcam więc do przeczytania jego poprzedniej wersji przed lekturą nowej odsłony. Ponieważ nowa płytka ma mniej elementów niż zastosowana poprzednio, postanowiłem przykłady oprzeć na budowie prostego robota typu LineFollower - w końcu Dioda jest stroną o robotyce 😉 Robot jest jedynie ilustracją przykładów, więc nie będzie on na pewno konkurować z topowymi konstrukcjami dostępnymi na forum. Ma on za zadanie przybliżyć zastosowanie ARM'ów LPC1114 w naszym hobby. Do konstrukcji robota wykorzystałem elementy dostępne „pod ręką”, a głównym celem było użycie tanich elementów.

Robot składa się z kilku płytek. Dokładniej z 4. Dzięki temu łatwiej było projektować płytki oraz dokonywać zmian.

Jedna płytka jest tylko elementem konstrukcyjnym - służy jako podstawa dla płytki ewaluacyjnej.

Kluczowe są dwie pozostałe płytki:

płytka czujników - wyposażona w 8 czujników TCRT5000 (chociaż ostatecznie używane są tylko 4)

płytka silników - zawiera sterownik silników oraz stabilizator 3.3V

Dla uproszczenia przykładu wykorzystałem tylko jedno napięcie - 3.3V. W związku z tym nie stosowałem mostka H. Do sterowania silnikami wykorzystane są zwykłe tranzystory bipolarne (BC337 - akurat miałem pod ręką), przedstawiam poniżej dwa schematy:

Kurs będzie się z składał z następujących części (linki zostaną dodane w miarę publikacji):

1) Kompilator, zestaw ZL32ARM

2) Wstęp do nowego kursu

3) Porty I/O

4) Zegary i przerwania

5) PWM

6) RS-232

7) ADC

8) Czujniki odbiciowe

9) Line follower

Kurs będzie pojawiał się regularnie - nowy odcinek będzie pojawiał się w każdą niedzielę. Zapraszam do zapoznania się z możliwościami zestawu ZL32ARM oraz z poprzednim artykułem opisującym środowisko, kompilator oraz nasz zestaw testowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Promocja specjalnie dla użytkowników Forbota!

Do końca lutego 2011, każdy użytkownik Forbota realizujący swoje zamówienie w sklepie KAMAMI.pl otrzyma rabat w wysokości 20% wartości zamówienia. Zniżka ta będzie dotyczyła samego zestawu ZL32ARM jak i wszystkich modułów z rodziny KAmod kupionych wraz z wyżej wymienionym zestawem! Od marca zamiast powyższego rabatu każdy użytkownik otrzyma darmową wysyłkę.

Aby skorzystać z powyższych rabatów do zamówienia w polu z uwagami dopisać hasło Forbot - ZL32ARM.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
mam takie pytanie, po co kupować ZL32ARM i używać go ze środowiskiem lpcxpresso skoro można kupić płytkę lpcxpresso? Dostajemy debager w zestawie i to w tej samej (z uwzglednieniem promocji diody) cenie, ZL32ARM ma tylko programator na ftdi który i tak posiada każdy elektronik w swoich "śmieciach".

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.