Przyszłość jest w naszych rękach...

...bo przyszłość to robotyka.

Ważna
informacja!
Przypominam o trwający konkursie (po)wakacyjnym na najlepszy artykuł o robotyce!
Więcej informacji, na stronie konkursowej.

[Dla początkujących] Różne rodzaje silników elektrycznych: szczotkowe, bezszczotkowe oraz krokowe

Autor Wiadomość
D_C 

Otrzymał 1 piw(a)
Programuję w:
w C
Wysłany: 25-08-2013, 14:46   [Dla początkujących] Różne rodzaje silników elektrycznych: szczotkowe, bezszczotkowe oraz krokowe

W artykule chciałbym przedstawić, zagadnienia, związane ze silnikami elektrycznymi, które z pewnością już znacie. Artykuł ten kieruję jednak do osób początkujących, które rozpoczynają, wspaniałą przygodę z robotyką i automatyką. Bardziej doświadczone osoby proszę, aby potraktowały ten tekst jako małą powtórkę.

UWAGA, to tylko wstęp!
Dalsza część artykułu dostępna jest na darmowym blogu Forbota.

Kliknij, aby przeczytać całość!

Poniżej znajdują się komentarze naszych użytkowników powiązane z tym artykułem.

intro kopia.jpg
Plik ściągnięto 236 raz(y) 193,24 KB

Postaw piwo autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
fazi787
rezystorownia 

Ostrzeżeń:
 5/3/4
Wysłany: 27-08-2013, 10:00   

Bardzo pomocny artykuł ! :D

Pasjonat 

Programuję w:
C
Wysłany: 31-08-2013, 18:15   

Świetny artykuł, pozwolił mi przypomnieć sobie o silnikach BLDC, ponieważ prawie nigdy ich nie używałem. :D
Artykuł powinien być pomocny w szczególności dla całkowicie początkujących, ale także powinien rozwiać wątpliwości tych bardziej doświadczonych użytkowników forum. Tekst przejrzysty, bez zbędnych "wikipediowych definicji", które często, zamiast pomagać, sprawiają więcej problemów początkującym podczas przejścia "ze świata teorii do świata praktyki" i dodatkowo zniechęcają.
Pozdrawiam. ;)

OldSkull 

Otrzymał 73 piw(a)
Programuję w:
C/C++
Należę do:
CybAiR
Moje roboty:
Skynet, Cuprum, Oldskull+, Marchewa+

Wysłany: 31-08-2013, 21:35   

quote]jednak zasada działania sprowadza się do tego samego , czyli wykorzystuje pole magnetyczne do wykonania przez te silniki ruchu obrotowego ,[/quote]
Niekoniecznie obrotowego. Są silniki o ruchu postępowym.

Cytat:
Podstawowymi parametrami silników elektrycznych są : moment obrotowy, czyli krótko mówiąc : szybkość wirowania wirnika ,

Jest to gruby blad merytoryczny. Są to dwa różne parametry.

Ma razie przeczytałem tylko pierwszą część. Ogólnie nieźle, ale brzmi jak pisane na podstawie jakiejś książki. Przetwornik tyrystorowy w obecnych czasach restrykcyjnych norm dotyczących zaklocen, brzmi dziwnie.
Resztę przeczytam później.

Aktualnie pracuję nad: dwukołowy schodopokonywacz.
Postępy prac(wstrzymane): mechanika:<10%, elektronika:<1%, dokumentacja:<1%, program:0%, opis: 0%.

D_C 

Otrzymał 1 piw(a)
Programuję w:
w C
Wysłany: 31-08-2013, 21:39   

Dzięki za dobre słowo :D dokładnie o to mi chodziło, żeby artykuł napisac prostym zrozumiałym językiem, bez zbędnych fachowych terminów, które niekiedy zniechęcają, a postanowiłem go napisać przede wszystkim dla początkujących, bo spotykam bardzo wielu ludzi, którzy wiedzą co to silnik, ale nie potrafią odpowiedzieć na pytanie jak on działa. Ja sam przyznam, że nienawidzę czytać opracowań gdzie pełno wzorów, fachowych zwrotów czy nazw, bo to mnie skutecznie odstrasza

[ Dodano: 31-08-2013, 22:42 ]
OldSkull trochę wzorowałem się na informacjach z podręcznika szkolnego, no i z małego wywiadu wśród elektryków, więc pewnie stąd te nieco przestarzałe informacje, ale chodziło mi tylko pokazanie przykładowych rozwiązań

Ostatnio zmieniony przez D_C 31-08-2013, 21:47, w całości zmieniany 1 raz  

Wieala 

Wysłany: 28-11-2013, 21:56   

Witam serdecznie wszystkich użytkowników tego forum. Znalazłem silniczek (prawdopodobnie od dmuchawy) i chciałbym wykorzystać go do zbudowania precyzyjnej stołowej szlifierki-przecinarki. Nie bardzo wiem do czego służy ta puszka i jak mógłbym sterować obrotami silnika. Proszę o jakieś podpowiedzi, bo nigdzie w Internecie nie mogę znaleźć informacji o tym silniku.

D_C 

Otrzymał 1 piw(a)
Programuję w:
w C
Wysłany: 08-12-2013, 18:01   

wyglada na to ze masz do czynienia ze silnikiem trójfazowym (ale pewny nie jestem), a w takim wypadku zapomnij o sterowaniu prędkością obrotową, no chyba że zastosujesz przekładnię mechaniczna bo inaczej sie nie da ;(

Ostatnio zmieniony przez D_C 08-12-2013, 18:03, w całości zmieniany 1 raz  

Wieala 

Wysłany: 08-12-2013, 22:04   

Chyba D_C, masz rację. Rozrysowałem schemat tej puszki i widać, że jedna z faz podana jest przez kondensator (3). Sieć 230V jest na zaciskach (1) i (2).
Swoją drogą to ciekawy układ. Nigdy nie spotkałem się z takim rozwiązaniem soft-startu.

Mechano 

Otrzymał 12 piw(a)
Wysłany: 09-12-2013, 17:33   

Jak 230v jest na 2 zaciskach to chyba jest to jednofazowy silnik pradu przemiennego.

Quak

Autonomia to podstawa i cel!

OldSkull 

Otrzymał 73 piw(a)
Programuję w:
C/C++
Należę do:
CybAiR
Moje roboty:

Wysłany: 10-12-2013, 08:16   

Mechano, ale to i tak do końca nie pasuje, ten układ wygląda bardziej jakby sterował współczynnikiem mocy układu (zmienia pojemność podłączoną równolegle) niż był softstartem (bo nie reguluje w żaden sposób napięcia ani prądu silnika. Swoją drogą ciekawe czym jest ten trzeci sygnał z silnika. Jakieś sprzężenie zwrotne od prędkości obrotowej?

Postępy prac(wstrzymane): mechanika:<10%, elektronika:<1%, dokumentacja:<1%, program:0%, opis: 0%.

Wieala 

Wysłany: 10-12-2013, 22:03   

Kondensator 4uF jest chyba typowym dla podłączenia silnika trójfazowego do sieci jednofazowej w układzie "trójkąt". Na zaciskach silnika widać po dwa przewody dochodzące z uzwojeń.
Z zacisku "1" układ zasila tylko uzwojenie przekaźnika, który odłącza (ze zwłoką) dodatkowy kondensator. Znaczyło by to, że trzecia faza zasilana jest początkowo poprzez pojemność 14uF, a po rozruchu tylko przez 4uF.
Pomierzę kiedyś rezystancje pomiędzy zaciskami samego silnika żeby upewnić się do swojej teorii.
Niemniej, silnik startuje łagodnie.

Ostatnio zmieniony przez Wieala 10-12-2013, 22:11, w całości zmieniany 2 razy  

OldSkull 

Otrzymał 73 piw(a)
Programuję w:
C/C++
Należę do:
CybAiR
Moje roboty:

Wysłany: 11-12-2013, 08:14   

Jak już to 2-fazowy. To ma nawet sens, stała czasowa 1s na przekaźniku powoduje, że po ~2s przekaźnik zmieni opóźnienie drugiej fazy, dając właśnie owe 2s silnikowi na rozbieg w odpowiednim kierunku (przy zbyt małym i wyjątkowo pechowym ustawieniu wału na starcie, jest mała szansa, że zacząłby się kręcić w przeciwnym kierunku).

Treker 

Otrzymał 356 piw(a)
Programuję w:
C, Bascom
Należę do:
SKALP PG
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 14-10-2014, 17:25   

Zabrałem się za poprawianie artykułu, ponieważ zawiera i zawierał sporo błędów. Artykuł po bardzo wstępnym wycięciu tego, czego nie powinno w nim być przeniosłem na blog'a. Tutaj będą wprowadzane z czasem kolejne poprawki.

Odpowiedz do tematu