Skocz do zawartości

tomek242

Użytkownicy
  • Zawartość

    31
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    1

tomek242 zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 19 kwietnia 2017.

Treści użytkownika tomek242 zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika tomek242

Wynalazca

Wynalazca (6/19)

  • Za 5 postów
  • Za 25 postów
  • Młodszy Juror
  • To już rok!
  • To już 5 lat!

Odznaki

5

Reputacja

  1. tomek242

    W jakim języku programujecie

    Nie wiem czy nie zostanę zaraz obrzucony zgniłymi pomidorami. Post nie jest napisany w celu, cytuję: "Nie wiem co napisać więc napisze cokolwiek" 🙂 Kiedyś (lata '90) na studiach uczono sam nie wiem po kiego grzyba PASCALA - tak nieśmiertelny PASCAL, uczono tego wszystkich i chyba tylko ku uciesze prowadzących. Język ten potem nigdzie już nie miał zastosowania (zestarzał się) a przekładanie kodu na C lub cokolwiek innego było męką. Obecnie próbuję moich sił w PYTHON'ie. Idzie powolutku, ale jakoś idzie. Spora grupa osób poleca zresztą ten obiektowy język jako dobry dla obecnie początkujących nawet w odniesieniu do robotycznych zastosowań. 🙂 No więc u mnie to PYTHON:)
  2. No jeśli dalej tak "intensywnie" będzie rozwijana u nas innowacyjność to trudno się nie zgodzić. Takie komputerki jednopłytkowe i procesorki do nich też powinno się produkować tu na miejscu, żeby człek nie szukał nie wiadomo gdzie Odroidów.
  3. W medycynie robotyka też się przyda bo ma coraz to większe znaczenie, do tego implantologia oparta o nowe sterowniki, mikroprocesory. Warto umieć takie rzeczy, mieć podstawy. Powodzenia.
  4. Pamiętam o tym wspólnym ustawieniu pinu direction. Ta instrukcja mam nadzieję rozwiała wszystkie wątpliwości. Napisałem króciutki fragment kodu i myślałem, że to wystarczy a tu się z tego zrobił całkiem dłuugi wątek.🙂 W moim projekcie chcę podłączyć piny z mojego komputerka Beagle w sposób następujący: PWM 14, 16 - header P9 PWM 13,19 - header P8 - (tak to beagleboard fabrycznie oznacza) oraz piny GPIO_115, GPIO_117 - header P9 - jako Direct (DIR) GPIO_27, GPIO_47 - header P8 - jako Direct (DIR) header do pinów tego kontrolera, który podałem powyżej. Nie mam niestety jeszcze zdjęć ale jak je wykonam to zaprezentuję Kolegom. 🙂 Czy coś z tego wyjdzie nie wiem - na razie chcę po to po prostu uruchomić - sprawdzić koncepcję. [ Dodano: 26-04-2017, 19:48 ] Być może nikomu się to nie przyda ale tak jak napisałem dołączam zdjęcia jak mam zamiar to podłączyć: Pozdrawiam...
  5. Pełna zgoda co do gniazdka palców i PWM. Już piszę - chciałem wyprowadzić zasterować sygnałami PWM podwozie, które opisałem powyżej. Do sterowania chciałem używać tego sterownika nie mam zamiaru łączyć PWM z silnikami 🙂Sterownik Do podłączenia enkoderów z podwozia chcę użyć pinów Encoder Input dla każdego z kanałów. Na płytce sterownika są też wyprowadzenia dla silników "+" i "-" - cztery silniki, cztery kanały. Konkretnie - na razie chodzi mi tylko o podłączenie wszystkiego i sprawdzenie połączenia (kontroler - sterownik - silniki) sprawdzenia chcę dokonać tym przykładowym kodem programu o który pytałem na samym początku. [ Dodano: 25-04-2017, 13:28 ] Ale wiele wyjaśniło:)
  6. Ja właśnie dlatego przyszedłem tutaj żeby potwierdzić/ zanegować swoje przemyślenia. No przecież zadałem konkretny fragment kodu i pytanie czy to działa tak czy może jestem w błędzie. Otrzymałem satysfakcjonującą odpowiedź dalej idę na miarę moich możliwości sam. Ja tu żadnych bezdroży nie widzę🙂 Zapewniam Cię, że nie wszystko jest jasne i proste w tutorialach, poradnikach a nawet książkach o programowaniu - gdyby tak było nie zakładałbym tu konta, niestety geniuszem nie jestem - raczej przeciętniakiem. Dla przykładu - deklaracja tego sterowania PWM, nigdzie nie pisało, o co chodzi z tą częstotliwością i parametrami - kolega wyjaśnił mi i już to wiem mogę pisać sobie dalej. Dowiedziałem się jak to wpływa na "układ" sterowany i o to mi chodziło:) Nie ma żadnego powodu Żebyś smucił się i było Ci przykro, zapewniam Cię, że będę się starał nie marnować Waszego cennego czasu bo ja też nie mam go zbyt wiele na to hobby. Nie jest moim celem indeksowanie wami tutoriali bo jak pisałem wyżej, odczucie, że zadałem konkretne precyzyjne pytanie - wiem to i to - tego i tego się domyślam - nie wiem (mam wątpliwości co do działania tego i tego fragmentu kodu). Przykro mi, że Odbierasz to jako traktowanie Ciebie i innych jako Indeksy i zapewniam że nie taki był cel mojego pytania. Dwa: Nie mam i nie miałem zamiaru stąd znikać zaraz jak tylko się dowiem co mi potrzebne. A to dlatego, że już po dyskusji z Tobą i paroma osobami tutaj wiem, ze panuje tu atmosfera o wiele przyjaźniejsza niż np. na osławionej elektrodzie gdzie dołują każdego kto w ogóle śmie o coś zapytać tym bardziej, że robotyka i droniarstwo to dyscypliny raczej dla multiinstrumentalistów:). A już zrobienie własnego robota - Jeśli pomożecie to myślę, że zaprezentuję go z tym większą przyjemnością. Dlatego pytanie z moim problemem postawiłem tutaj, bo wiem, że są nawet tacy młodzi po 15 lat co tak śmigają w programowaniu, że głowa mała. Dla nich to chleb powszedni dla mnie droga przez ciernie, która jednak jest wartościowa. Ucieszyła mnie bardzo odpowiedz poprzedniego kolegi bo teraz już mogę pokręcać tymi kółkami i iść sobie dalej - i na pewno opowiem tu o efekcie mojej pracy jak tylko będę mieć czas na pisanie i "pochwalenie się" wynikiem. Z drugiej strony nie wiem, czy chwalenie się takimi podstawami jest dobre, czy niedobre, nie wiem nie mnie to oceniać. Oczywiście nie wspomnę o tym, że jak będę miał swoje trzy grosze do powiedzenia to pomimo mojej nikłej wiedzy pomogę - co nawet już chyba tam komuś zrobiłem widzę że tu jest system jakichś piw 🙂. Jeśli jeszcze mam mówić o bywaniu tutaj to jak Widzisz bywam rzadko (niestety czasem nie ma mnie parę dobrych miesięcy) ale staram się bywać. Suma sumarum nie znikam nigdzie:) Wybacz, że może tak obrazoburczo ale posiadam jak wielu uraz do innych forów. Pisząc "mój problem" i "co ja myślę" mam na myśli, dokładnie to, że przecież nie będę przedstawiał tu całego mojego problemu - nie ma po co. Po prostu zadałem krótki kod celem wyjaśnienia moich wątpliwości i tyle. Nie umiem, nie wiem jak Ci to lepiej wyjaśnić.
  7. Jeśli Pozwolisz: To co mi się wydaje, to już mój problem 🙂 Napisałem wyraźnie, że przerabiam - nie oczekuję opisywania tu wszystkiego. Gdyby tak było i wszystko byłoby jasne dla mnie nie zakładałbym tu konta. 🙂 Czyli na Polskim forum nie można zadawać pytań, wątpliwości bo "leci się po łebkach"? Jak sam Widzisz nie otrzymuję od Ciebie konkretnej informacji zwrotnej tylko linki, które już znam (co do rzeczy, które tam są, właśnie chciałem dopytać) i dyskusję zmierzającą w innym kierunku, niż tego oczekiwałem. Zapytałem o konkretny fragment kodu (problem) - otrzymałem konkretną odpowiedź z wyjaśnieniem - jestem usatysfakcjonowany, resztę doczytam w wolnej chwili. 🙂
  8. Dlatego podałem ten konkretny przykład. Ja już migałem diodami, jedną diodą trzema diodami i diodami z przyciskiem, (stany LOW i HIGH) na tym Beaglu ale ileż można robić to "Hello World" w kółko. Wybrałem taki przykład ponieważ on steruje tym silniczkiem (czymś namacalnym) a jego konstrukcja (tego kawałka kodu) jest podobna do tego co już jako tako znałem dlatego zadałem te podstawowe pytania (chciałem się upewnić co wiem a czego nie) i do tego w tym dziale. Początkujący to początkujący... Primo. Nie mam zamiaru iść na głęboką wodę. Nawet nie wiem czy z tego coś będzie - to po prostu tylko hobby... Secundo. No i właśnie to jest mój problem - otóż takie wytłumaczenie jak powyżej zrobił mi Kol. hbieganowski - dało mi więcej niż analizowanie składni i "kopanie" po opisach składni i zastanawianie się "zadziała?" a tak mam kawę na ławę to czego oczekiwałem i jak widzę jest tego cała masa, samych poleceń plus ich funkcje. I tak jestem zadowolony z rezultatu bo to kółko udało się obrócić (TO ŻYJE!). Obraca się tyle ile chcę i zadaję różne parametry do programu oraz wypróbowałem to samo dla innych pinów PWM.
  9. Kol hbieganowski - załapałem o co chodzi w tej "mechanice" to moje serwo to silnik z enkoderem - konkretnie to: Rover Tam jest specyfikacja: Motor rated voltage: 7.2V Motor stall current: 2.5A Output shaft stall torque: 10Kg/cm Gearbox ratio: 86.8:1 Encoder type: Quadrature Encoder resolution: 1000 state changes per 3 wheel rotations Speed: 1Km/hr Four motors Four encoders Encoder interface: Red = +5V Black = 0V Yellow and White = Quadrature encoder outputs Rover PDF Przykład, który zaprezentowałem dotyczył właśnie obrócenia kółka tego pojazdu przez 10 sekund i nic więcej, czyli tak jak myślałem. Ale: Napisałeś, że dla takiej składni: #PWM.start(channel=pin, duty=0%, freq=2000, polarity=0) jest równoważne PWM.start(pin, 0) - czy tak? Po prostu w drugim przypadku nie deklaruję częstotliwości i polaryzacji (ustawiane są domyślne wartości: 2000Hz i 0% - dobrze to rozumiem?). Rozumiem, że w tym konkretnym przypadku o kierunku obrotu decyduje % wypełnienia cycle_duty a nie polaryzacja? I teraz pytanie do tej częstotliwości 2000Hz: jeśli jej nie zadeklaruje to mam standardowe 2000Hz jak pisałem wcześniej czy inna wartość? Czy w tym konkretnym zastosowaniu są jakieś stałe te Herce czy to zależy od enkodera, od sterownika? Jak to jest? Proszę mnie nie rugać w gniewie, że może nie załapałem, ja naprawdę nie mam żadnego doświadczenia w projektowaniu czegokolwiek z robotyki - jestem tu z powodu, takiego hobby na odskocznię od pracy fizycznej. Przerobiłem również niektóre z tych kursów, które drugi z kolegów mi proponuje ale - no właśnie mam problem z przełożeniem teorii na zastosowanie praktyczne - czyli po prostu jak zrobić, żeby tym kołem "je - no" zakręcić - zadaję sobie sprawę że to nic nie wnosi no ale jak uda mi się nim zakręć i będę wiedział jak to działa to będę myślał co z tym dalej zrobić. No i kolejna zmora - wszystko, większość po angielsku... Ufff.
  10. Napiszę całkiem poważnie ale nie chcę wyjść na wapniaka - rozumiem barierę finansową tu w Polsce, niemniej jeśli Masz zapał do nauki, tworzenia Korzystaj póki możesz i pakuj w naukę każde oszczędności. Ja nie miałem warunków i możliwości takiego kształcenia choćbym zdechł, jak teraz mają młodzi ludzie i żebym mógł pozwolić sobie na te zabawki które mam muszę niestety ciężko pracować fizycznie. Tyle w temacie....
  11. Hmmm silnik o takich parametrach to chyba ma napędzać solidne koła - 10A strasznie dużo. Pomimo mojej nikłej wiedzy jako przykład podam, że przykładowo taki silnik może pobierać w stanie tzw. stall current czyli defacto (stan zwarcia przy zatrzymaniu) około 2,5A, dopiero silniki zawodowe jak np ten: http://www.robot-electronics.co.uk/htm/emg49.htm pobierają na zwarciu ok 13A. To co jest u Ciebie na zdjęciu wygląda na mały silniczek modelarski. Tak jak pisał Kolega powyżej: zmierzyć napięcie na silniku podczas pracy nawet na jałowo, zmierzyć prąd i obliczyć wszystko prawidłowo. TAk jak powyżej do obniżenia napięcia z akumulatora stosuje się zwyczajowo przetwornicę DCDC step down np. taką jak opisałem do zasilania mojego projekciku: Zasilanie z LiPo I jeszcze jedno: w linku poniżej dane katalogowe silniczków selenoidowych JOHNSON: http://www.johnsonelectric.com/en/product-technology/motion/dc-motors/industry-dc-motors?series=low-voltage-dc-motors Wystarczy poszukać odpowiedniego modelu i już masz odpowiedź jak to zasilić.
  12. Rozwijać w takim sensie, że Masz już zapewne jakieś mniej lub bardziej sprecyzowane jego zastosowanie, plany zastosowania - Sam o tym Napisałeś. Więc pomyślałem, że jak coś fajnego na nim uczynisz to może będziesz chciał o tym napisać. Tak się człowiek rozwija w robotyce, informatyce i innych: wymieniając doświadczenia, ścieżkę dojścia do czegoś, rozwój z innymi np. poprzez to forum. Nie napisałem, że już, teraz zaraz, od razu Masz to zrobić.... Napisałem tak ponieważ, Pytałeś o możliwości zastosowania tych (tego) komputerka do swoich potrzeb zatem jak myślę kiedy go tam Nabędziesz opowiesz może o jego zastosowaniu, jak się sprawuje w zadaniach, które mu Zadałeś, czy jak działa na nim to o czym tu wcześniej napisałeś, Twoje założenia.
  13. Witam. Pomimo podeszłego wieku nie rozumiem pewnych rzeczy. Jakoś nie idzie mi analiza a przykładów "z książki" nie potrafię przełożyć na hmmm moje potrzeby, zatem znalazłem konkretny przykład na podstawie którego chcę coś "dłubnąć". Cóż wychowałem się na technice analogowej, a szczytem marzeń było w moich czasach skonstruowanie solidnego zasilacza regulowanego i posiadanie HiFi UNITRA, ale do rzeczy - mam taki wzór programu w Python - Kod dotyczy obracania silnikiem wyposażonym w enkoder o takich parametrach: 1000 zmian stanów / 3 obroty koła: #!/usr/bin/my_python import Adafruit_BBIO.PWM as PWM import time pin = "P8_13" PWM.start(pin,0) for i in range(0, 100): PWM.set_duty_cycle(pin,75) time.sleep(.1) PWM.stop(pin) PWM.cleanup() Rozumiem że linijka import Adafruit_BBIO.PWM as PWM to import biblioteki ADFRIUT_BBIO i ustawienie jako obsługującej we/wy mocy dla obsługi złącz jako zmiennej PWM - czy tak? Rozumiem też, że to napisany jakby przez kogoś gotowiec przez kogoś do obsługi we/wy mocy dla naszych komputerków? 1/ Co to znaczy import time? Czy to biblioteka do obsługi czasu, znalazłem co prawda opisy - ale po angielsku i niestety nie wszystko rozumiem. 2/ Przypisanie pin=P8_13 to jest zrozumiałe - przypisuję zmiennej pin numeru fizycznego pinu urządzenia (komputera). 3/ PWM.start(pin,0) - rozumiem zainicjowanie zmiennej PWM a co za tem idzie obsługi biblioteki, o której mowa wyżej dla zadanego wcześniej pinu przypisanego do zmiennej pin? Nie rozumiem natomiast tego 0 - zera w nawiasie??? 4/ for i in range(0, 100): PWM.set_duty_cycle(pin,75) time.sleep(.1) - nie bardzo rozumiem konstrukcję takiej pętli w Pythonie, czy może mi ktoś wytłumaczyć krok po kroku co się tutaj dzieje? To i in range(0, 100): oznacza zadeklarowanie "for" - dla zmiennej "i" w zakresie 0 do 100ms - jak rozumiem określony tu jest czas, wykonaj set_duty_cycle(pin,75) - tylko co oznacza ten duty_cycle?? time.sleep(.1) - rozumiem, że to jest instrukcja zawieszenia wykonania bieżącego hmmm cyklu zegara inicjowanego na początku biblioteką time? Wybaczcie, że... że może tak infantylnie i sztubacko ale mam nadzieję, że precyzyjnie zarzuciłem, nakreśliłem zagadnienie.
  14. Rzeczywiście - kolega pytał nas o NAS 🙂 plus zastosowania domowe: video, office i surfowanie. Ja napisałem moje doświadczenia z xu-4 bo taki sprzęt mam i jak to mówią "u mnie działa":) Nie narzucałbym tu niczego ani C1 ani C2 ani xu4. Mam tylko nadzieję, że Kolega zacznie się rozwijać i pokaże nam chociaż na co się zdecydował plus może kilka testów wydajnościowych np. spod ubuntu - nieważne jaka platforma to by była:)
  15. Ad. 1 Tak odwrotnie to napisałem. Ad. 2. Ad3. Pełna zgoda. [ Dodano: 22-04-2017, 10:43 ] Zwróć uwagę również na aspekt prądożerności, sa kalkulatory na androida, które to liczą (miesięczne zużycie) Jeszcze jedno na elty.pl znalazłem: http://elty.pl/pl/p/Odroid-C2-z-Amlogic-S905-quadcore-64-bit/1767 http://elty.pl/pl/p/ODROID-XU4/1641 to jest niewiele ponad 100 różnicy:) Jeśli już Chcesz Odroida poczekałbym - dozbierał funduszy i zakupił XU-4:) Porównaj sobie parametry z obu linków obu komputerków. 🙂 Cholera pomyliłem ARM - RISC z Intel - CISC - ehhh starość nie radość....
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.