Skocz do zawartości

Harnas

Użytkownicy
  • Zawartość

    915
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    22

Harnas zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 4 lipca 2023.

Treści użytkownika Harnas zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

O Harnas

  • Urodziny 18.12.1994

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Programuję w
    Python
  • Zawód
    Machine Learning, MLOps

Ostatnio na profilu byli

3 468 wyświetleń profilu

Osiągnięcia użytkownika Harnas

Kreator

Kreator (11/19)

  • Za udzielenie wzorowej odpowiedzi
  • Regularny bywalec
  • Za 25 postów
  • Za 5 postów
  • Za 100 postów

Odznaki

301

Reputacja

  1. Jedyne co przychodzi mi na szybko do głowy, to zmienił się certyfikat TLS. Na komputerze masz systemowo aktualizowane "root certificates" a na ESP w zmiennej "broker_pem_start" jest dalej stary. A to że raz po restarcie zadziałał mogło wynikać że jakiś load balancer czy DNS przekierował ruch na node w Azure który miał jeszcze stary certyfikat.
  2. W tej kwestii polecam naukę 🙂 Akurat goldpiny są bardzo łatwe do lutowania i wybaczają błędy. Pamiętaj o dużej ilości topnika (kalafonii) i będziesz miał tylko coraz łatwiej.
  3. Harnas

    Dokładna stabilizacja 12V

    Akurat układ jest prosty, więc możesz wziąć jakiś adapter SOT-23 i zrobić płytkę samemu. I większość działa tak samo, więc możesz pierw spróbować z układem za 50gr i gdy wszystko będzie działać to dorobić moduł z ADR4504.
  4. Harnas

    Dokładna stabilizacja 12V

    Takie rzeczy kompensuje się pomiarem precyzyjnego źródło napięcia odniesienia https://www.tme.eu/pl/katalog/zrodla-napiecia-odniesienia-uklady_100218/ . Arduino powinno zmierzyć w krótkim odstępie czasu zasilania tego badanego rezystora i napięcie na źródle odniesienia. Wtedy stosunku pierwszej wartości do drugiej wyznaczysz rzeczywiste napięcie zasilania i skompensujesz sobie błąd. Albo od razu podłączyć VREF Atmegi do tego źródła, wtedy odpada ten drugi pomiar Do tego dla zwiększenia dokładności możesz na czas pomiaru uśpić procesor i zrobić dużo pomiarów żeby uśrednić wartości.
  5. Jak najbardziej. Można też wybrać jakieś ESP albo coś w rodzaju https://github.com/wooni005/STM32-GPIO . Żeby w przyszłości łatwiej było podłączyć się do czegoś innego, gdzie LPT może już nie być.
  6. Zupełnie się z tym zgadzam. RPi pobiera mniej prądu, ale taniej można mieć mocniejszy sprzęt i w rozrachunku paru lat ogólny koszt wyjdzie podobny. A przy starym terminalu mamy więcej mocy, więcej portów i x86. Jedyne czego może brakować to GPIO.
  7. Teoretycznie ma to sens, zakładając że problem z kartami SD jest taki że padają przez zbyt dużą ilość cykli zapisu. Moim zdaniem to nie to jest problemem, bo to nie tak że komórka po X zapisach (właściwie to czyszczeniach) staje się zepsuta, tylko szybciej ucieka z niej ładunek przez co nie ma gwarancji X lat retencji. Jeśli wrzucisz system na nową kartę to komórki przeszły tylko jeden zapis i pliki systemowe powinny być nie naruszone latami. Moim zdaniem konsumenckie karty microSD są wykonywane w strasznie małym procesie co sprawia że ucieczka ładunku następuje szybciej niż byśmy chcieli. Być może lepiej jest z kartami do rejestratorów.
  8. Miałem tak samo jak używałem lepszych i szybszych kart. Jak potem postawiłem system na jakiejś starej i wolnej karcie to RPi chodziło znacznie dłużej. Mam wrażenie że jest to spowodowane tym, że nowsze karty zapisują więcej bitów w jednej komórce (QLC albo i jeszcze więcej) a starsze zapisywały ich mniej. Przez co po paru miesiącach z komórek ucieka ładunek i za tym też dane.
  9. Moim zdaniem RPi5 łata tą część wad RPI4 które były tanie do poprawienia. Mogłoby być jeszcze natywne wsparcie M2, bo takie dyski bywają tańsze niż kart SD a przy okazji są zdecydowanie trwalsze. Ale jeśli będzie opcja bootowania po USB to będzie osiągalny analogiczny efekt za pare $, a całe RPI będzie tańsze. Obstawiam że powstanie wersja RPi5 z większym RAM. Tak samo jak przy RPi4, początkowo nie było wersji 8GB. ARM jest bardziej efektywne energetycznie. A już na pewno ARM z 2023 vs kilkuletni x86.
  10. Od siebie dodam, że w duże firmy jak Google posiadają swoje własne forki kompilatorów. Chodzi o to że współcześnie, optymalizacje tworzy się nie jako wstawki asemblerowe, a jako patche do kompilatora. Więc o ile z jednego poziomu wywalenie całej pętli przy wydaje się bez sensu, to z innego jest jak najbardziej sensowne. I to ten bardziej abstrakcyjny punkt widzenia obecnie jest na topie w kwestiach optymalizacji.
  11. Moim zdaniem RS-485. Możesz kupić konwertery UART<->RS-485 za parę zł i zobaczyć.
  12. Napisałem trochę jak to wygląda z perspektywy drugiej strony. Możesz spróbować wcielić się w takiego inwestora na jakichś grupach na facebooku typu "szukam inwestora". Zobaczysz że masa ludzi ma pomysły i nawet jakbyś miał 10mln zaskórniaków to mógłbyś w ciągu paru dni wszystko to zainwestować w czyjeś pomysły. I odpowiedz sobie jeszcze na pytanie, czy gdybyś miał takie środki, inwestowałbyś w takie pomysły? Czy robiłbyś to "na gębę" czy raczej zakładając spółkę zoo? Wolałbyś realizować czyjeś pomysły czy swoje albo znajomych?
  13. Dlaczego przy takiej kwocie chcesz szukać inwestora? Sporządzenie jakiejś umowy i przejrzenie jej przez Twojego prawnika żeby się upewnić że zabezpiecza Twoje interesy to spokojnie 1000zł. A to może być trudne bez spółki zoo, a wtedy koszty już mocno rosną, bo jej założenie i roczna księgowość to około 7000zł. Jeśli naprawdę widzisz w tym potencjał x100, czyli zarobek 20mln, to na Twoim miejscu sfinansowałbym to samemu, chociażby poświęcając 2-3 miesiące na przysłowiowy "zmywak" na zachodzie jeśli nie masz innej możliwości (zdecydowanie odradzam wszelkie pożyczki). Moim zdaniem bez sensu oddawać komuś 10mln za to że włożył 20k. Tym bardziej, że posiadając już prototyp znajdziesz inwestora łatwiej, na większe pieniądze i za mniejszy %.
  14. Popieram kolegę @ethanak że obsługa API jest do nauczenia się. Ale jeśli to nie jest do przeskoczenia to wydaje mi się że https://cloud.arduino.cc/ będzie najłatwiejsze. Ogólnie szukaj serwisów pod hasłem "iot dashboard", jest tego sporo.
  15. Kiedyś bawiłem się Multiwii i tam była stabilizacja kamery na podstawie pochylenia drona. Więc jak poszukasz w kodzie na githubie https://github.com/multiwii/multiwii-firmware to znajdziesz zarówno kod do obsługi MPU6050 jak i stabilizacji czegoś serwem.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.