Skocz do zawartości

[Mechanika] Jak zrobić przekładnię do robota


abxyz

Pomocna odpowiedź

abxyz, możesz mi powiedziec w jakim programie projektowałeś te części?

Wogóle to super ci to wyszło, jestem pełen podziwu dla ciebie, a teraz sam się pochwalę, staram sie wykonac przekładnie pasową samemu włącznie z kołami 😉

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Do projektowania części wykorzystuje program QCAD ( http://www.ribbonsoft.com/qcad.html ), jest to mały, darmowy programik do robienia prostych rysunków technicznych 2D.

Natomiast większość ilustracji zrobione jest w Blenderze ( http://www.blender.org ), Ale nie jest to program do projektowania, tylko do modelowania 3D i raytracingu, dla grafików - artystów 🙂. Początkowo miałem wstawić do tego tekstu zdjęcia, ale fotki wyszły ciemne i rozmyte (kiepski aparat), więc zrobiłem ilustracje w Blenderze.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Najpewniej przy pomocy piły włosowej http://arch.navalis.pl/product_info.php/products_id/2987

ręcznej lub mechanicznej.

Choć zwykłym małym brzeszczotem i/lub miniszlifierką + papierem ściernym też udało by się uzyskać taki efekt...

A artykuł lux.. zwłaszcza za wizualizacje w blenderze należy się piwo..

ja właśnie próbuje zrobić taką przekładnię z monet... (np 2gr+1gr+2gr) ane nawet do głowy mi nie przyszło na diodzie umieszczać...

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie, jak (czym) ciąć pleksi, żeby uzyskać taki ładny efekt jak Ty?

Dokładnie tak, jak napisał Maxo

Jest jeszcze jedna możliwość, sprzedający pleksiglas w internecie oferują czasem możliwość wycięcia z arkusza pleksi płytek o dowolnym kształcie np. liter, oczywiście za dodatkową opłatą.

Link do komentarza
Share on other sites

Artykuł oczywiście świetny, bo w wykonaniu świetnego experta 😉

W Internecie użytkownik pixel7 napisał sposób na klejenie plexy:

Natomiast w przypadku klejenia plexi silikon całkowicie odpada - dosłownie. Najlepiej jest zrobić "klej" samodzielnie, czyli rozpuszczalnik do farb ftalowych/olejnych - np toluen i w nim rozpuszczamy kawałki plexi, aż otrzymamy gęsty syrop. Spoina po takim kleju jest jednorodna razem z płytą którą kleimy. Dzięki temu naprawdę można uzyskać rewelacyjne efekt - praktycznie nie widać miejsca klejenia.

Szkoda, że nie można kupić takich kół pasowych, bo dalej ktoś kto nie ma stosu gratów będzie stosować przerobione serwa.

Link do komentarza
Share on other sites

Szkoda, że nie można kupić takich kół pasowych, bo dalej ktoś kto nie ma stosu gratów będzie stosować przerobione serwa.

Można kupić. U mnie na przykład jest sklep (w Sosnowcu), gdzie mają sporo części do magnetowidów itp, a zapewne nie jest to jedyny taki sklep w Polsce. Zawsze można też popytać w serwisach rtv.

A drugie źródło to giełdy elektroniczne i allegro. Można kupić czasami za grosze jakiś uszkodzony sprzęt i wymontować z niego sporo skarbów 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze można zamówić u tokarza... i bedą na pewno identyczne choć drogie...

A do robienia klei polecam rozpuszczalnik nitro. Odlewamy troche i dodajemy plexi (kawałeczki małe) po trochu.. i jak się przestanie rozpuszczać to klei gotowy.

A do innych zastosowań tak samo tylko rozpuszczamy styropian...

Tylko ostrzegam - nie wdychać 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Szkoda, że nie można kupić takich kół pasowych, bo dalej ktoś kto nie ma stosu gratów będzie stosować przerobione serwa.
A drugie źródło to giełdy elektroniczne i allegro. Można kupić czasami za grosze jakiś uszkodzony sprzęt i wymontować z niego sporo skarbów 🙂

Właśnie. Na giełdach elektronicznych można kupić wiele ciekawych sprzętów do rozkręcenia na części.

Allegro raczej odpada, koszty wysyłki mogłyby wielokrotnie przewyższyć cenę przedmiotu, chyba, że oferują tanio kilka sztuk jednakowego sprzętu (jakaś wyprzedaż) - w ten sposób pozyskać można kilka zestawów jednakowych części.

Takie stare graty, różnego rodzaju grajki (magnetofony, walkmany itp) można też kupić na targowiskach ze starociami ( "na pchlim targu" ), za grosze. Na pewno w każdym większym mieście są takie miejsca,

abxyz: Mógłbyś opisać jakie kulki użyłeś na łożyska i jak je przewierciłeś idealnie na środku?

Te łożyska ślizgowe w kształcie przewierconej kulki (średnica otworu fi 2mm) , wydobyłem z silnika wykręconego z magnetofonu kasetowego - utrzymywały wirnik silnika. Silnik był już zupełnie zużyty, "wył" i zacinał się, więc nie szkoda było go niszczyć. W zastępstwie można przeciąć na pół jedno łożysko w kształcie walca i oba kawałki lekko zaokrąglić pilnikiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Problem jest w zdobyciu dwóch takich samych kół jeśli chodzi o uszkodzony sprzęt. Nie wiesz czy są sklepy, które sprzedają takie koła wysyłkowo?

Niestety nie mam pojęcia, ale myślę, że jakiś się znajdzie.

Ten o którym ja pisałem niestety jest dziwny (mam wrażenie, że tam nie lubią klientów) i staram się tam nie robić zakupów. Zaglądam tam jedynie jak mnie zmusi sytuacja.

Mam pytanie odnośnie pleksi. Znalazłem informacje, że pleksi wylewane jest bardziej wytrzymałe i twardsze niż extrudowane. Wie ktoś, czy ta różnica jest zauważalna w przypadku tak niewielkich elementów, jakie zwykle stosujemy w budowaniu robotów?

Link do komentarza
Share on other sites

Na pewno w każdym większym mieście są takie miejsca,

To ja odpadam...

Chciałbym jednak zaznaczyć ze "złomiarze" zbierają też klamoty rtv ... przynajmniej mnie...

Ustawa o obowiązku oddawania starych sprzętów przy zakupie nowych też pomaga.. wystarczy iść do elektronicznego i "uwolnić " ich od kilku gratów...

(niestety są to gdybania a nie sprawdzone informacje..)

Pozatym proponuje przenieść komentarze do tematu "Komentarze do tematu jak zrobić przekładnię" bo nie ma co śmiecić tutaj...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.