Skocz do zawartości

Atmega - problem z bootloaderem arduino ( znika )


kuki83

Pomocna odpowiedź

Od kilku dni męczę się z wgraniem bootloadera arduino do atmega328

Jestem w tej dziedzinie początkujący i utknąłem

W tym momencie sprawa wygląda następująco

Zrobiłem płytkę arduino wszystko z godnie z schematem przez port ISP mogę się dostać do procesora za pomocą tego programu ISP Programmer

http://dybkowski.net/content/pl/node/16

do podłączenia z atmega używam tego kabelka

kabel działa , wrzucałem już na tym oprogramowanie do procesorów ale tu mam problem

Wydaje mi się ze zrobiłem wszystko dobrze

Na tej stronie znalazłem jak ustawić fuse bits

http://www.arduino.cc/playground/Learning/Burn168

i ustawiłem

l FF

L FF

f DF

E F8

Następnie kliknąłem guzik program & lock

Potem wrzuciłem Bootloader „ATmegaBOOT_168_atmega328”

Następnie ustawiłem fuse bits

l CF

L CF

I niby jest ok. podłączyłem atmega za pomocą FTDI , uruchomiłem program arduino , wybrałem plik do wgrania do procesora i kliknąłem upload to I/O board , program się skompilował i diody zaczęły migać program się wgrał i działa , wszystko super do czasu gdy chciałem jeszcze raz wgrać program , okazało się ze niema dostępu tak jak by bootloader nie działał ,
Dostałem się jeszcze raz do procesora za pomocą isp programmer i okazało się ze,
Look bits zmienił się z CF na FF , może to tego wina ?

Ustawiłem wszystko jeszcze raz wgrałem bootloader i działało raz potem przestało i tak już 10 razy nie winem co zrobić , wygląda na to ze bootloder się kasuje , ale się za bardzo Nie znam na tym proszę o jakąś poradę

Może zły programator ?,
Albo coś uszkodzone ?

Albo coś źle robię ?

Link do komentarza
Share on other sites

Najlepiej wgrać bootloader z samego IDE arduino - z tego co pamiętam, jest taka opcja. Co prawda może zaistnieć potrzeba dodania programatora do listy obsługiwanych, ale jest to dość proste (trzeba dopisać 2 linie w pliku programmers bodajże w którymś folderze z zarduino).

Link do komentarza
Share on other sites

znalazlem coś takiego w pliku programmer

...

parallel.name=Parallel Programmer

parallel.protocol=dapa

parallel.force=true

# parallel.delay=200

...

i zmienilem to na

parallel.name=Parallel Programmer

parallel.protocol=stk200

parallel.force=true

parallel.delay=20

czy oto chodzi ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

pytanie do kuki83, w zwiazku z:

program się skompilował i diody zaczęły migać program się wgrał i działa , wszystko super do czasu gdy chciałem jeszcze raz wgrać program , okazało się ze niema dostępu tak jak by bootloader nie działał
udalo Ci sie to naprawic? u mnie dzieje sie to niestety to samo co u Ciebie.
Link do komentarza
Share on other sites

no dobrze, tez mi sie tak od poczatku wydawalo ale nie wiem jak to zabezpieczyc. probowalem usawic fusebity ale cos chyba nie wyszlo - troche sie tego boje bo juz zabilem 2 atmegi w 5 min 🙂 czy ktos moze w lopatologiczny sposob wyjasnic jak przywrocic to arduino na nogi? dzieki wielkie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

no dobrze, tez mi sie tak od poczatku wydawalo ale nie wiem jak to zabezpieczyc. probowalem usawic fusebity ale cos chyba nie wyszlo - troche sie tego boje bo juz zabilem 2 atmegi w 5 min 🙂 czy ktos moze w lopatologiczny sposob wyjasnic jak przywrocic to arduino na nogi? dzieki wielkie 🙂

Zerknij tutaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zablokowany-mikrokontroler-atmel.html

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli fusebity miałeś wcześniej ustawione na odpowiednią wielkość bootloadera i bootstart to już nic w nich nie zmieniasz. Musisz za to ustawić lockbity dla sekcji bootloadera na zakaz zapisu. Wtedy bootloader nie będzie mógł się sam nadpisywać a możesz to zmienić z powrotem przy pomocy programatora. Inną opcji jest pewnie wyłączenie erase flash (-e) w opcjach bootloadera ale nie używałem arduino więc nie znam szczegółów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.