Skocz do zawartości

ukł. zasilania robota ładowany przez USB (4xAA)


BENDER

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich

Mam zamiar zrobić robota zasilanego przez 4 akumulatorki i ładowanego za pomocą USB AA (VVPOW 600mAh NI-Cd)

Wiem ze to marna pojemność ale akurat takie posiadam , są bardzo tanie (ok. 2zł) w przyszłości ma zamiar kupić coś lepszego.

Parametry:

1,2V

NI-Cd 600mAh

standard charge 15hrs at 60mA

qiuck charge 1,2hrs at 600mA

4x1,2V=4,8V

USB=5V

Mam zamiar podłączyć wszystko jak na na rys.

IMG_4bc2783ee937e4160.jpg

i tu mam pytanie :

-czy schemat jest poprawny (może jakaś inna dioda?)

-czy takie podłączenie zapewni prawidłową prace?

Może ktoś zaproponuje coś lepszego (bardziej rozbudowany układ )

np z wbudowanym miernikiem naładowania (np gdy jest naładowany to świeci się zielona dioda a jak rozładowany to czerwona)

Czekam na wasze propozycje,pomysły oraz przykłady

Link do komentarza
Share on other sites

Port USB ma za niskie napięcie dla 4 akumulatorków. Ich końcowe napięcie ładowania jest bliskie 1,5V, co dla czterech akumulatorków daje 6V, oczywiście to napięcie w dużej mierze zależy od prądu ładowania i jest wyższe dla wyższego prądu. Standardowo port USB powinien dać tylko, albo w twoim przypadku aż 150mA, jeśli jakieś urządzenie potrzebuje większego prądu, musi o niego poprosić (poprzez odpowiednią komunikację), dopiero wtedy jest dostępny prąd około 500mA. Dodatkowo w szereg z akumulatorkami dałeś zwykłą diodę prostowniczą, której spadek napięcia to około 0,6V więc z 5V, robi ci się tylko 4,4V co na 4 daje 1,1V, więc jest to napięcie mniejsze niż nominalne napięcie akumulatorka. W takim układzie akumulatorki ładowałyby się tylko do napięcia około 1,1V.

Link do komentarza
Share on other sites

Sam prąd ładowanie nie jest problemem o ile wybierzemy odpowiednią metodę ładowania.

Jeżeli będziemy ładować prądem 0,1C (czyli 0,1*600 = 60mA)

To prądu nam wystarczy.

Tyle, że w tej metodzie ładowania baterie są ładowane przez 15 godzin...

Jesteś sobie w stanie pozwolić na to, żeby ładować baterie przez taki czas...

Ale jak mówił Sabre Napięcie jest za małe dla 4 ogniw połączonych szeregowo...

Można połączyć po dwa ogniwa szeregowo a pary ogniw równolegle.

Wtedy mamy 2*60mA = 120mA <150mA oraz napięcie końcowe ok 3V na parę ogniw.

Tylko, że dalej pozostaje problem długiego czasu ładowania a ponad to komplikuje nam się układ.

Dodatkowo jeżeli masz te baterie w typowym koszyczku na 4 baterie to tam wewnątrz masz narzucone połączenie szeregowe.

Minimalne napięcie ładowania powinno być ok 7V, z czego 6V to końcowe napięcie ładowania aku (jak wspomniał Sabre) plus spadek napięcia na układzie stabilizacji prądu.

Szczerze mówiąc odradzam taki pomysł, chyba, że masz jakieś solidne podstawy, żeby takie coś stosować...

A co do układu, to potrzebna byłaby jakaś stabilizacja prądu (lustro prądowe) itp. Sama dioda nie wystarczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki wam za uświadomienie problemu związanego z taki połączeniem.To wydawało się zbyt proste żeby mogło być prawdziwe:D

Szukałem trochę w google i natrafiłem na taki schemat

IMG_4bc3084f16734323.jpg

Jest to schemat jakiejś ładowarki USB na 2 akumulatorki AA

Wydaje się być idealny ale takie nie jest ponieważ to rozwiązanie jest dobre na czas ładowania

a mi chodzi żeby było ładowane z USB i jednocześnie zasilało robota (po odłączeni kabla USB)

Ktoś mam jakiś pomysł jak to podłączyć żeby też nadawał się do zasilania robota?

PS Sabre nie wiedziałem że aby wydobyć z USB 500mA potrzebna jest jakaś komunikacja z portem, możesz napisać jak taka komunikacja wygląda? co trzeba wysłać ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wykorzystując ładowarkę do telefonu na USB możesz uzyskać 5V i 500mA z portu. Oryginalna ładowarka do nokii na USB kosztuje 90zł ale pewnie znajdziesz na Allegro jakąś tanią podrubkę

Link do komentarza
Share on other sites

PS Sabre nie wiedziałem że aby wydobyć z USB 500mA potrzebna jest jakaś komunikacja z portem, możesz napisać jak taka komunikacja wygląda? co trzeba wysłać ?

Taka jest funkcjonalność portu USB, prąd jaki z siebie jest w stanie dać jest podzielony na "porcje". Każde urządzenie podłączone do USB dostaje jedną porcję na początku czyli około 150mA, jeśli potrzebuje więcej to musi o więcej poprosić, nie znam specyfikacji tego zapytania.

Co do połączenia, jeśli połączysz akumulatorki według swojego schematu to nie będziesz mógł ich użyć w robocie ze względu na sposób połączeń, nie da się "zmieszać" połączeń równoległych (z tej ładowarki) z szeregowymi (potrzebnymi w robocie) ponieważ akumulatorki będą miały zwarcie.

Nie da się w amatorskich warunkach ładować szeregowo 4-rech akumulatorków z portu USB. Aby to zrealizować potrzebowałbyś układu, który poprosi o większy prąd port USB, do tego jakaś przetwornica podwyższająca napięcie (co wiąże się z pewnymi stratami), potem jakiś układ ładowarki z balancerem do ładowania 4 -rech akumulatorków w szeregu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.