Skocz do zawartości

Jaki programator do AVR? Usbasp vs Dragon vs inne propozycje


KtosBezNicku

Pomocna odpowiedź

Witajcie,
no właśnie, na razie mam najtańszą wersje USBasp i zastanawiam się czy jest sens zbierać na np. AVR Dragon. Czy faktycznie Atmel Studio jest aż tak przydatnym narzędziem by było warto inwestować w kompatybilny z nim programator? Pytam bo taką opinię wyczytałem chociażby na mikrokontrolery.blogspot.com (pierwszy z brzegu przykład http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Atmel-Studio-Programator-USBasp-USBTiny.html ). Tyle że jak mam za 100zł kupować kolejny programator który jest klonem oryginału to wolę dołożyć i za 300zł kupić docelowy najlepszy do amatorskich zastosowań programator który zostanie ze mną na zawsze. Cały temat wziął się stąd że nie wiem czy warto Przesiadać się z Programmer Notepad [WinAVR] + Mfile? Stąd proszę was jako ekspertów w tym temacie o poradę 😉

Pozdrawiam

KtosBezNicku

Link do komentarza
Share on other sites

KtosBezNicku, a do czego dokładnie potrzebujesz ten programator? Będziesz korzystał z niego hobbystycznie/zawodowo? Jakie kontrolery chcesz programować? Jeśli będziesz korzystał z podstawowych funkcji, to raczej nie zobaczyć różnicy między tanim programatorem, a czymś droższym...

Link do komentarza
Share on other sites

Dragona sobie odpuść. Kiedyś miałem, zdarzało mu się zawiesić no i drogi.

Programowanie w Atmel Studio (Visual Studio) to całkowicie inny poziom niż notatnik, winavr czy inne podobne. Nie wyobrażam sobie że miałbym używać innego IDE. Kilka razy próbowałem przesiąść się na kombinację STM32 + Eclipse (i pochodne), ale odpuszczałem sobie po krótkim czasie.

Z oryginalnych programatorów gorąco mogę polecić Atmel-ICE. W wersji bez obudowy jest tańszy od Dragona (220-250zł), który też nie ma obudowy. Z uC Atmela (Microchipa) zrobisz za jego pomocą dosłownie wszystko co jest możliwe (także tymi opartymi na Cortexie).

Kwestia czy warto wydać takie pieniądze jest indywidualna. Jeśli faktycznie będziesz dosyć często programował to dobry programator oszczędzi Ci sporo nerwów i czasu. Z drugiej strony uwiązujesz z jednym producentem uC, gdzie inni oferują takie programatory jako gratis np. STM do płytek nucleo czy discovery.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mi chodzi głównie o dostęp do Atmel Studio który podobno nie obsługuje innych programatorów niż oryginalne (a przynajmniej nie USBasp). A sam dostęp i oryginalny programator rzekomo mają olbrzymie zalety:

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Atmel-Studio-zalety-wspolpracujacych-programatorow.html

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Atmel-Studio-Programator-USBasp-USBTiny.html

Na razie używam WinAVR2010(MFile i Programmers Notepad), stąd zastanawiam się nad przesiadką na coś co będzie debuggować kod i podpowiadać błędy. A podobno najlepiej z tym sobie radzi właśnie Atmel-Studio i oryginalny programator.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mi się nigdy nic nieoryginalnego z Atmel Studio nie udało sparować. W starym AVR Studio jeszcze była taka możliwość.

I potwierdzam, możliwość debugowania, podglądania rejestrów itd. niesamowicie ułatwia pracę, nie trzeba zgadywać i stosować obejść, żeby się dowiedzieć do się w procku dzieje.

Jeśli koszt Cię nie przeraża to gorąco polecam Atmel-ICE. Tak jak wspomniałem - jest to obecnie najwyższa półka Atmela jeśli chodzi o programowanie. ICE to ogólnie In-Circuit Emulation i nie ogarnąłem jeszcze wszystkich możliwości jakie to daje.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.