Skocz do zawartości

Samobieżna platforma inspekcyjna z wykorzystaniem gogli VR


Pomocna odpowiedź

Witam Wszystkich forumowiczów.

Jakiś czas temu przyglądałem się mężczyźnie ,który pilotował drona z kamerą - bodajże jedna z wersji DJI - i wykorzystywał do tego gogle VR .Człowiek ten na zlecenie chyba jakiejś z firm podpatrywał jedną z wież kościelnych.Zaintrygował mnie fakt zastosowania gogli VR .Wpadłem w związku z tym na pomysł zbudowania czegoś w rodzaju samobieżnej platformy z napędem terenowym ,wyposażoną w kamerę Wi-Fi oraz wysokiej wydajności oświetlenie.Pojazd ten miałby służyć do penetrowania wszelkiego rodzaju przepustów rurowych,ciasnych strychów,podglądania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku i pewnie wiele innych zastosowań by się jeszcze znalazło.

Na początek zabrałem się do skompletowania materiałów do wykonania obudowy-karoserii pojazdu.Padło na dość fajny materiał jakim jest połączenie tworzywa sztucznego oraz blach aluminiowych - DIBOND.Materiał ten jest dość mocny jak na takie zastosowanie i przy tym w miarę lekki.Do napędu chciałbym zastosować 4 przekładnie od wkrętaków akumulatorowych o napięciu 4,8 V każda,koła terenowe stosowane w modelach samochodów RC typu CRAWLER,sterowanie to sześciokanałowa aparatura Turnigy,a w roli "oka wielkiego brata" kamera Wi-Fi no i oczywiście gogle VR wraz z moim smartfonem,który posiada opcję trybu VR.

Nie znalazłem podobnego projektu w związku z tym myślę,że sama budowa platformy może przysporzyć sporo frajdy.

Z uwagi na fakt,że już poczyniłem jakieś postępy w budowie to fotki z prac postaram się umieścić najszybciej jak się da.

[ Dodano: 03-07-2017, 16:15 ]

Obudowa "główna" wykonana z blachy aluminiowej o grubości 1mm a boki pojazdu wykonane z DIBOND-u o grubości 4mm.

Napęd...

Koła...

Moduł z kamery Wi-Fi...

Oświetlenie...

Link do komentarza
Share on other sites

Człowiek z dronem nie miał żadych gogli VR tylko zwykły, mały monitor LCD umieszczony w obudowie. Nawet jeśli wyglądało to kosmicznie - a niektóre gogle do latania FPV są małe i pokazują obraz na dwóch sprzężonych ekranikach zamiast na jednym dużym (dzięki temu mogą być małe - właśnie w takich latam), to nie ta technologia. VR musi mieć trzeci wymiar, bo bez tego to wciąż oglądanie zwykłej telewizji tylko inaczej. I tak własnie działają typowe systemy FPV w modelach.

Żeby mieć wrażenia 3D musisz mieć kamerę 3D (z więc dwie normalne, sprzężone i dobrze spozycjonowane) i przesyłać cyfrowo dwa równoległe strumienie video do dwóch niezależnych monitorków umieszczonych przed oczami.

VR to jeszcze coś więcej, bo jak sama nazwa wskazuje jest to wirtualna rzeczywistość a więc obraz generowany całkowicie albo częściowo przez komputer (i nakładany wtedy na prawdziwy - jak w Terminatorze) dający wrażenie nowego środowiska.

Fajnie, że robisz platformę, ale dobrze żebyś wiedział na co się porywasz albo przynajmniej nazywał rzeczy po imieniu. To co chcesz zrobić? Transmisję zwykłego video z kamery na podwoziu, transmisję sygnału 3D czy pełne VR z detekcją obiektów i podmianą ich w czasie rzeczywistym np. na potwory lub nieistniejące ściany?

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za doprecyzowanie informacji co do istoty samych gogli VR.Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego co to jest rzeczywistość wirtualna ale wpisując w Google owy termin lub też jego skrót ,to w zakładce "grafika" wyskoczy milion obrazków "zwykłych" gogli do tzw.VIRTUAL REALITY .Posiadam taki sprzęt i mimo że nie tworzy on efektów jakie opisałeś to mimo wszystko fajniej jest widzieć obraz przekazywany z kamery w takich goglach niż wpatrywać się w mały monitor smartfona trzymany gdzieś w dłoni lub w uchwycie.Może i sam pomysł zastosowania takich gogli nie powala ale wydaje się być bardzo pożyteczny patrząc na zastosowanie np.w podglądaniu instalacji elektrycznej na ciasnym strychu pełnym waty szklanej lub bliskie spotkania ze zwierzętami w ich naturalnym środowisku.Jeśli może być "fajniej" niż zwykle to czemu nie?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, z powodu wygody, braku odblasków i jednak jakiejś izolacji od świata zewnętrznego ja też latam FPV w goglach:

https://hobbyking.com/en_us/fatshark-attitude-v2-fpv-headset-system-w-trinity-head-tracker-and-cmos-camera.html

Nigdy bym ich jednak VR nie nazwał. To zwykły telewizor, tylko mały - do wieszania na oczach, a kąt/obszar widzenia przypomina raczej wyglądanie z okna pokoju (stojąc na jego środku) niż wirtualną rzeczywistość. Immersja jakaś jest, ale tylko z powodu adrenalinki podczas śmigania miedzy drzewami.

A zacząłem pytać tylko dlatego, byś to odróżniał i nie jarał się niepotrzebnie. System przekazywania analogowego video do takich gogli kosztuje niewiele, właśnie z powodu rozpowszechnienia się systemów FPV i obecnie jest to jest rozwiązanie najtańsze. Zauważ też, że zwykłe video jest najszybsze. Każdy system kompresji obrazu (kamerki USB + komputerek) a potem jego cyfrowej transmisji (np. WiFi) wprowadza spore opóźnienia, które przy lataniu lub jeżdżeniu szybkimi sprzętami zupełnie go dyskwalifikują.

A tak montujesz prostą kamerkę+nadajnik 5.8GHz po jednej stronie i zakładasz gogle z wbudowanym odbiornikiem po drugiej i jedziesz. Możesz wybierać zarówno w kamerach (wielkość, cena, jakość obrazu, menu OSD do ustawiania):

https://abc-rc.pl/kamery-akcesoria

nadajnikach (moc, liczba kanałów, setup z odbiornika RC):

https://abc-rc.pl/transmitery-sygnalu-AV

jak i samych goglach, które od bardzo prostych, wyposażonych we wbudowany monitorek LCD (kupowany osobno) 🙂

https://abc-rc.pl/kartonowe-gogle-fpv-5-cali

kończą się na aktywnie chłodzonych, HD z 40-kanałowym odbiornikiem, head-trackerem, opcją 3D i nagrywarką na kartę SD:

https://hobbyking.com/en_us/fatshark-dominator-hd2-modular-3d-fpv-headset-800-x-600-svga.html

Nawet w tej ostatniej opcji to wciąż nie jest VR, ale już masz szansę skorzystania z kamery 3D i widzenia głębi sceny. Tu już wrażenia są powalające (z dokładnością do patrzenia przez okno pokoju):

https://hobbyking.com/en_us/3d-camera-2-sony-ccd.html

Tracker wbudowany w gogle jest fajny, bo możesz wyciągnąć z nich informację o położeniu/ruchach głowy, przetransmitować to na pokład (przez 2 dodatkowe kanały RC) i tam ruszać kamerką (zawieszenie pan/tilt na dwóch serwach) tak jakbyś rozglądał się z kabiny 🙂

-----------------

EDIT: Chodziło mi głównie o odpowiedź na pytanie co postanowiłeś zrobić: czy "zwykłe" FPV o jakim piszę wyżej czy jednak jakąś formę VR o którym wspominałeś na początku.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mój pomysł ma polegać na możliwości "podglądania" różnych miejsc z odległości.Oczywiście wszystkie możliwości które przedstawiłeś są fascynujące i rzeczywiście nie drogie i z pewnością dają jakość.Niestety mój budżet pozwala prędzej na zabawę w majsterkowicza niż fachowca z dziedziny elektroniki czy robotyki.I nie "jaram się" swoim pomysłem dlatego że zastosować chciałbym zwykłe gogle tylko jaram się tym że buduję coś z niczego bo większość komponentów jakie zgromadziłem pochodzą z rozbiórki starych gratów i chyba o to mi chodzi.A jeśli przy okazji pobytu na tym forum czegoś się nauczę to tym bardziej zabawa jest spoko ?

Link do komentarza
Share on other sites

W ostatnich dniach udało mi się zamontować moduł obiektywu kamery a także oświetlenie przednie.

Dodatkowo cały korpus okleiłem czarną folią termoplastyczną.

Zastanawiam się nad jedną sprawą.Kamera i sterowanie rc mają osobne anteny.Pytanie brzmi czy nie będą na siebie oddziaływały,czy nie będzie jedna drugiej zakłócała? A może wystarczy tylko jedna antena?

Link do komentarza
Share on other sites

Zapowiada się ciekawie 🙂 Specem nie jestem, ale jeżeli częstotliwości są różne, np. kamera na 2,4GHz, a aparatura na 315MHz to problemu być nie powinno 😉

W jaki sposób obrabiasz dibond?

Link do komentarza
Share on other sites

W jaki sposób obrabiasz dibond?

Dibond jest dość wdzięcznymi materiałem do obróbki.Formatki docinam zwykłą piłą do drewna z drobnym zębem,wycięte elementy dopracowuję pilnikami do metalu o różnej gradacji.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety projekt nie zostanie ukończony.W nocy z niedzieli na poniedziałek w bloku w którym mieszkam dokonanych zostało kilka włamań do piwnic.Niestety również do mojej.Własnie w piwnicy miałem swój mini warsztat majsterkowicza.Wszystkie narzędzia typu wkrętarka,szlifierka,ukośnica,dwie wiertarki,lutownice i pistolet do kleju na gorąco a nawet świeżo zakupiony w botlandzie zestaw arduino poszły w cholerę...

W związku z tym zamykam temat mojej konstrukcji z 😥

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.