Skocz do zawartości

[C] Jaką książkę do nauki programowania uC w języku C polecacie?


KtosBezNicku

Pomocna odpowiedź

Witajcie,
zaczynam naukę programowania mikrokontrolerów zgodnie z waszym kursem: http://www.kursc.forbot.pl/ . Jak widać na początek wybrałem Atmegi, jeśli to zły pomysł proszę pisać- jeszcze można zmienić. Zależy mi by programowanie odbywało się w języku C - za czasów studenckich władałem nim w miarę biegle więc powinno dać radę sobie go przypomnieć, tym bardziej że przez całe studia zrobiło się kilka małych aplikacji niższego poziomu(choć wiem że dla was takie stwierdzenie może być obrazą). I tu dochodzę do sedna, jaką książkę polecacie do nauki? Widzę że jest kilka ciekawych pozycji jak "Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji" Tomasza Francuza, "Mikrokontrolery AVR Język C - podstawy programowania" M.Kardasia czy "Mikrokontrolery AVR ATmega w praktyce" Rafała Baranowskiego. Którą z nich polecacie? Czy któraś z tych lub innych książek jest szczególnie ważna przy nauce programowania?

Pozdrawiam

KtosBezNicku

Link do komentarza
Share on other sites

Kolego w mojej ocenie polecałbym Ci książkę M.Kardasia. Prócz dużej ilości na temat samego C jest sporo informacji "co i dla czego". Autor przekonuje do "swojego" stylu pisania programów, trzymania porządku w składni i uczy dobrych technik programowania. Mi książka Kardasia przypadła bardzo do gustu, natomiast co książek T. Francuza jakoś nie za bardzo mogę się przekonać, ale co mocno podkreślam nie mówię, że są gorsze czy złe itp. Kwestia własnego upodobania jest wiele opinii bardzo pozytywnych na temat książek pana Francuza. Tak czy siak niezależnie która wybierzesz powinieneś być usatysfakcjonowany na pewno nie będą to wyrzucone pieniądze.

Do mnie kompletnie nie trafiła książka "AVR i ARM7. Programowanie mikrokontrolerów dla każdego" styl pisania autora i treść książki całkowicie rozminął się z moim oczekiwaniem.

Link do komentarza
Share on other sites

KtosBezNicku, jeśli chcesz zaczynać od AVR, to również polecam książki wydawnictwa ATNEL 🙂 Jeśli zdecydujesz się na inne platformy, np.: STM32, to możesz zacząć działać bazując na naszych dwóch kursach:

Kurs STM32 – #1 – Zaczynamy! Spis Treści

Kurs STM32 F4 – #1 – Czas poznać HAL, spis treści kursu!

Link do komentarza
Share on other sites

Wielkie dzięki za odpowiedź, jestem w trakcie drugiej części waszego kursu a książkę będę potrzebował później jako rozszerzenie wiedzy 😉 Co w ogóle sądzicie by zaczynać od układów Atmela(AVR)? Pytam bo jeszcze nie jest za późno na zmianę na chociażby STM. Tylko obawiam się czy sobie poradzę i czy to nie zbyt głęboka woda na początek...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

KtosBezNicku, wszystko zależy od tego, co chcesz później robić. W tej chwili najłatwiej zaczynać od Arduino, czyli AVR. Jednak zdecydowanie większe możliwości (i bardziej "profesjonalne") dają STMy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli Arduino to ta sama rodzina co Atmega(oba się oznacza AVR)*? Więc nauka jednego typu pozwoli nauczyć się programować i drugi? A jak jest w Arduino z językiem programowania? W tym artykule: http://mikrokontroler.pl/2013/06/17/jezyk-programowania-arduino-jedyny-sluszny-wybor/ opisują że jest to modyfikacja języka C, więc rozumiem że jest inny niż w Atmegach gdzie piszemy w czystym C?

Docelowo chciałbym się nauczyć obu typów (SVM,AVR) by móc wybierać/dopasowywać od stopnia skomplikowania itp. do projektu? Czy takie coś ma sens?

*ok, już doczytałem że Arduino ma mikrokontrolery Atmela i jest jakby "nakładką" na takowego.

Link do komentarza
Share on other sites

KtosBezNicku, tak dokładnie, Arduino to AVR, które można programować bardzo łatwo dzięki przyjaznej odmianie języka. Jednak nie można zbyt mocno uogólniać, ponieważ Atmel (a właściwie teraz Microchip) produkuje bardzo dużo różnych układów i nie wszystkie programuje się tak samo 🙂

Więcej na temat samej budowy Arduino oraz tego "magicznego" łatwego języka możesz znaleźć w tej serii artykułów:

Arduino, co w środku piszczy – #1 – schemat

https://forbot.pl/blog/artykuly/programowanie/arduino-co-w-srodku-piszczy-2-proces-programowania-id16918

Arduino, co w środku… – #3 – źródło wbudowanych(?) funkcji

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.