Skocz do zawartości

Adresowalne wyświetlacze OLED I2C?


Airwolf

Pomocna odpowiedź

Chcę zrobić wskaźniki do auta - coś jak:

3952636.JPG

ale w wersji cyfrowej napędzanej Arduino.

Potrzebne mi do tego wyświetlacze OLED, ale jak widać - wyświetlaczy będzie 4 szt (minimum 3 szt) więc muszę mieć możliwość wyboru adresu dla każdego wyświetlacza. O ile znalazłem wyświetlacze umożliwiające wybór jednego z dwóch adresów, to już więcej jak dwóch - niestety nie.

Doradzicie coś? Jeśli nie ma takiej możliwości to może jakiś multiplekser/rozdzielacz magistrali o ile coś takiego istnieje...

Link do komentarza
Share on other sites

Do wyboru, do koloru:

http://www.ti.com/lsds/ti/interface/i2c-multiplexer-switch-products.page#

Umożliwiają bardzo wygodą rozbudowę szyn I2C właśnie w przypadku konieczności użycia wielu modułów o tych samych adresach (uwaga: multipleksery zarządzalne z I2C też mają swoje adresy).

A może prościej podejść do tego tak?

Link do komentarza
Share on other sites

Na oleduino patrzyłem, ale te moduły są dość spore (grube), ponadto w sklepie jest niewielki wybór w tej chwili...

Ponadto w praktyce każdy z tych wyświetlaczy to osobny kontroler do zaprogramowania... wolałbym użyć pojedynczego Arduino i "opędzić" nim jeszcze inne funkcje, które w tej chwili steruję przełącznikami analogowymi...

Link do komentarza
Share on other sites

To pozostaje multiplekser lub switch na szynie. Te Texasowe są inteligentne - zarządzasz nimi (przełączasz gałęzie) przez to samo I2C po którym idą dane więc nie marnujesz pinów procesora oprócz SDA i SCL. Niestety jak wszystkie nowe scalaki są one produkowane w małych obudowach. Będziesz musiał zrobić do tego odpowiednią płytkę a potem to przylutować.

Możesz też użyć zwykłych, tanich bramek transmisyjnych, np. 74HC4066. Masz tu 4 sztuki w jednej obudowie więc możesz rozdzielić "korzeń" I2C na dwie gałęzie kosztem dodatkowych dwóch wzajemnie wykluczających się sygnałów sterujących. Jeżeli na każdej gałęzi powiesisz dwa wyświetlacze z różnymi adresami, masz 4 ekrany.

Biorąc multiplekser analogowy 74HC4052 masz w jednej obudowie 2 kanały 1:4 a to już daje 8 OLEDów w 4 gałęziach wybieranych także 2 sygnałami. Tym razem każda z 4 kombinacji adresów (00, 01, 10, 11) podłącza jedną z gałęzi.

Pamiętaj, że I2C jest stosunkowo wolne a wyświetlacze graficzne potrzebują dużych ilości danych. Przy 4 ekranach prędkość odświeżania danych może być już nieakceptowalna. Nie wiem jaką prędkość magistrali I2C akceptują te OLEDy, ale pomyśl o wersjach z interfejsem SPI. Tam spokojnie wyciągasz 1MHz a na pewno da się więcej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To pozostaje multiplekser lub switch na szynie. Te Texasowe są inteligentne - zarządzasz nimi (przełączasz gałęzie) przez to samo I2C po którym idą dane więc nie marnujesz pinów procesora oprócz SDA i SCL. Niestety jak wszystkie nowe scalaki są one produkowane w małych obudowach. Będziesz musiał zrobić do tego odpowiednią płytkę a potem to przylutować.

W grę wchodzi raczej tylko gotowy moduł ze scalakiem. Aż na takie zabawy jak projektowanie płytki, zlecanie wykonania nie mam czasu... widziałem, że Adafruit jakieś produkuje, ale nie wiem co to warte...

Pamiętaj, że I2C jest stosunkowo wolne a wyświetlacze graficzne potrzebują dużych ilości danych. Przy 4 ekranach prędkość odświeżania danych może być już nieakceptowalna. Nie wiem jaką prędkość magistrali I2C akceptują te OLEDy, ale pomyśl o wersjach z interfejsem SPI. Tam spokojnie wyciągasz 1MHz a na pewno da się więcej.

O SPI myślałem, ale nie znam tego interfejsu z filmików wnioskuję, że pochłaniają znaczne ilości pinów?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiesz co to warte.. Hm, może zajrzyj do dokumentacji? To takie trochę bardziej techniczne opisy działania. Czytasz i przestajesz nie wiedzieć a zaczynasz wiedzieć - wydaje się kusząco proste, nie sądzisz?

Z filmików wnioskujesz...? A ja z filmików wnioskuję, że Ziemia opanowana jest przez kosmitów a darmową energię z kosmosu wyłapują lekko przerobione wentylatorki z kompów.

Powinienem teraz pewnie wstawić jakiś link do opisu SPI żebyś dostał to na talerzu, ale jakoś mi ręce opadły. Mimo wszystko bądź dzielny, nie poddawaj się i spróbuj wpisać do wyszukiwarki "SPI interface". Tylko uważaj, istnieje poważne niebezpieczeństwo, że znów będziesz musiał coś przeczytać.

BTW: Scalaki typu 74HC4052 wciąż robione są w obudowach DIP - możesz je połączyć drutami lub na jakiejś płytce stykowej:

http://www.tme.eu/pl/details/cd74hc4052e/dekodery-multipleksery-przelaczniki/texas-instruments/

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiesz co to warte.. Hm, może zajrzyj do dokumentacji? To takie trochę bardziej techniczne opisy działania. Czytasz i przestajesz nie wiedzieć a zaczynasz wiedzieć - wydaje się kusząco proste, nie sądzisz?

Gdybym miał się opierać na dokumentacji dostarczanej przez producenta zamiast na praktycznych doświadczeniach i spostrzeżeniach użytkowników końcowych to nie byłbym w miejscu, w którym teraz jestem (i piszę tu zarówno o swoim życiu, jak też tym wątku na Forbocie).

Z filmików wnioskujesz...? A ja z filmików wnioskuję, że Ziemia opanowana jest przez kosmitów a darmową energię z kosmosu wyłapują lekko przerobione wentylatorki z kompów.

Szukałem materiałów o podłączaniu wyświetlaczy po I2C bo tę magistralę znam (chociaż niekoniecznie w tego typu implementacji). SPI mnie nie interesowało - przewinął się ten temat w jakichś materiałach wideo, ale okablowanie wyglądało na bardziej skomplikowane i tyle.

Powinienem teraz pewnie wstawić jakiś link do opisu SPI żebyś dostał to na talerzu, ale jakoś mi ręce opadły. Mimo wszystko bądź dzielny, nie poddawaj się i spróbuj wpisać do wyszukiwarki "SPI interface". Tylko uważaj, istnieje poważne niebezpieczeństwo, że znów będziesz musiał coś przeczytać.

BTW: Scalaki typu 74HC4052 wciąż robione są w obudowach DIP - możesz je połączyć drutami lub na jakiejś płytce stykowej:

http://www.tme.eu/pl/details/cd74hc4052e/dekodery-multipleksery-przelaczniki/texas-instruments/

Być może wiedzy teoretycznej Ci nie brakuje, ale napisałem na forum po to, by uzyskać pomoc od osób, które być może zrealizowały taki lub podobny projekt w praktyce. Zamiast tego otrzymuję uszczypliwości i niezbyt śmieszne żarciki pod moim adresem. 🙄

Link do komentarza
Share on other sites

Ty chyba trafiłeś na złe forum. Masz rację, że gdybyś opierał się na dokumentacji producenta, to byłbyś w innym miejscu, zarówno na Forbocie (nie byłoby tu tego wątku) jak i w życiu (dawno już byś miał ten projekt skończony, a także kilka kolejnych bardziej zaawansowanych). No ale widocznie lubisz sobie utrudniać życie.

Zapewniam cię, że Markowi doświadczenia praktycznego także nie brakuje. Zresztą, zaproponował ci już chyba ze cztery bardzo dobre praktyczne rozwiązania twojego problemu, wystarczy wybrać jeden. Z czym jeszcze masz problem? Potrzebujesz filmu instruktażowego krok po kroku?

Link do komentarza
Share on other sites

Ty chyba trafiłeś na złe forum. Masz rację, że gdybyś opierał się na dokumentacji producenta, to byłbyś w innym miejscu, zarówno na Forbocie (nie byłoby tu tego wątku) jak i w życiu (dawno już byś miał ten projekt skończony, a także kilka kolejnych bardziej zaawansowanych). No ale widocznie lubisz sobie utrudniać życie.

Nie przeczytałeś ze zrozumieniem kolego. Miałem na myśli, że nie zaszedłbym tak daleko i wielu projektów bym nie zrealizował gdybym korzystał wyłącznie z suchej dokumentacji i teoretyzowania zamiast z porad przychylnych osób, które z podobnym lub takim samym problemem zetknęły się w praktyce. Nie masz bladego pojęcia na temat projektów jakie realizuję (zapewniam Cię, że sprawy związane z mikrokontrolerami to jedynie jedno z moich wielu hobby, do którego ponadto nie przywiązuję większej uwagi, zawodowo zajmuję się bardziej interesującymi i złożonymi problemami). Liczyłem, że znajdę tu pomoc w ogarnięciu cyfrowych wskaźników do mojego Camaro, myliłem się więc w jednym masz rację na Forbocie nie mam czego szukać, bo jak widzę jedyne na co mogę tu liczyć to docinki studentów i absolwentów (z bożej łaski) politechnik, dla których głównymi aspiracjami życiowymi jest zbudowanie jak najszybszego robota-myszy czy line-followera, docinki na forum i odsyłanie mniej doświadczonych użytkowników do dokumentacji. 🤣

Narka.

Link do komentarza
Share on other sites

No dobrze, może jednak nie obraziłeś się tak zupełnie i powodowany ciekawością (co tam mi odpisali na mojego focha?) kiedyś tu jednak jeszcze zajrzysz. Widzę, że problem leży w niedopasowaniu poziomu wiedzy i sposobu pracy. Twoje pierwsze pytania i samo umieszczenie wątku w "Elektronika" a nie "Początkujący" wskazywały, że wiesz bardzo dużo i jedynie prosisz o wskazanie kierunku. Wydało mi się, że krótkie nakreślenie kilku możliwych rozwiązań załatwi sprawę, odpiszesz "Acha, jasne, zaraz to obejrzę, dzięki" po czym znajdziesz sobie odpowiedni multiplekser (nawet nie wiedziałeś że istnieją..) i dalej już pójdzie samo. Albo go wstawisz na płytkę albo kupisz moduł albo połączysz drutami, wszystko jedno, po prostu sobie poradzisz. I tu zacząłeś jednak marudzić a mi się zapaliło światełko: to za małe, tu jakieś moduły i nie wiesz co warte, tu filmiki sobie oglądasz.. A ręce opadły, bo za dętymi pytaniami (początkujący często tak maskują swoją niewiedzę a nie ma się czego wstydzić, rozmowa jest dużo prostsza gdy żadna ze stron nie ściemnia) stał dzieciak we mgle. Nie wiem ile masz lat i jakie wielkie projekty tam sobie dłubiesz, ale spodziewałem się bardziej profesjonalnego podejścia. Zadaniem inżyniera za które dostaje pieniądze jest takie problemy rozwiązywać, także "bojem". Nie podałem Ci pomysłów w które nie wierzę - gdyby tak było, wyraźnie bym to zaznaczył, żeby nie wpuszczać Cię w maliny. To co? Spodziewałeś się i potrzebujesz rekomendacji prawdziwego użytkownika tych elementów ze stempelkiem "Zatwierdzone przez Babcię"? Aż tak jesteś uzależniony od internetu? Na tym opierasz swoją wiedzę i swoją pracę? OK, zdarza się czasem, że dokumentacja producenta jest fragmentami niejasna lub dziurawa, ale to raczej wyjątki niż reguły. Każdy z nas miał pewnie taki przypadek, niektórzy może nawet kilka. Nie można jednak robić z tego zasady pracy. Mam nadzieję, że mimo uniesienia się honorem skorzystałeś jakoś z naszych rad, zajrzałeś do dokumentacji i jedno z zaproponowanych rozwiązań (które?) wykorzystasz i zabudujesz OLEDy w tym swoim Camaro czy jak to się tam nazywa. To nie jest tak, że Forbot jest jakiś porąbany i tu nie pomagają tylko linczują. Nawet w normalnej rozmowie - gdybyś zwrócił się do kogoś o pomoc udając mądrzejszego niż jesteś, dziecinna kontestacja otrzymanych porad wywołałaby irytację rozmówcy. Niestety przez Forum (na początku ) osoby nie widać i dlatego talk ważna jest precyzja. Inne porady dostają i inaczej rozmawia się ze studentem a inaczej z doświadczonym profesjonalistą mającym swój warsztat i zasady, zrozum to.

A nawet jeśli nie spodobał Ci się styl (mam nadzieję, że się wytłumaczyłem), wypadałoby zakończyć wątek z którego coś wyniosłeś czymś innym niż "Narka" - cokolwiek to znaczy, nie sądzisz? Jeśli potrzebowałeś rady teraz, to i w innym temacie być może za chwilę także coś nie zadziała. I co będziesz zmieniał avatar i konto, bo po Airwolf został smrodek?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.