Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - omawiane zagadnienia


Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Publikowane na Forbocie kursy podstaw Arduino i elektroniki pomogły wielu początkującym wejść w świat majsterkowania. Jednak cały czas wiele osób pytało kiedy pojawi się kurs Raspberry Pi!Podjęliśmy więc wyzwanie stworzenia materiałów, dzięki którym każdy początkujący będzie mógł poznać w praktyce ten niesamowicie popularny komputer jednopłytkowy!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Napisałem to już w ankiecie, ale pozwolę się tutaj powtórzyć- zdecydowanie najlepszym pomysłem jest pokazanie współpracy RPi z Arduino, z tego względu, że na Arduino dostępne są biblioteki na chyba wszystkie peryferia których hobbista chciałby użyć, z RPi nie ma tak łatwo.

W tej chwil próbuję stworzyć pewien projekt na RPi i np. do sterowania krokowcami przez A4899 używałem toku postępowania z programu Arduino. To samo ze sterowaniem siłownikiem elektrycznym – też opierałem się na poradnikach Arduino.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy naprawdę aż tak ciężko jest przeczytać jakie dany element przyjmuje komendy i napisać sobie potrzebną bibliotekę? I to jeszcze łatwiej, bo można w Pythonie. Zamiast się trzymać kurczowo ponad 20-letniego mikrokontrolera, może jednak warto spróbować czasem czegoś nowego!

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sam nie jestem za tym, aby kurs skupiał się na współpracy RPi z Arduino, ale uważam, że jest to na tyle ciekawe rozwiązanie, że warte jest wspomnienia i choćby małego przykładu.

Co do pisania własnych bibliotek, to uważam, że sukces Arduino oparty jest właśnie na braku potrzeby pisania własnych bibliotek i czytania datasheetów.

Na potrzeby prowadzonych tu rozważań proponuję traktować Arduino jako jeden z modułów rozszerzających RPi.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do pisania własnych bibliotek, to uważam, że sukces Arduino oparty jest właśnie na braku potrzeby pisania własnych bibliotek i czytania datasheetów.

A jak sądzisz, skąd te biblioteki się wzięły, skoro brak jest potrzeby ich pisania?

Link do komentarza
Share on other sites

Jaki procent użytkowników Arduino napisało choć jedną własną bibliotekę? Raczej znikomy.

Kurs powinien pokazywać najciekawsze sposoby wykorzystania RPi, a współpracę z Arduino ja za taką uważam.

Link do komentarza
Share on other sites

Jaki procent użytkowników Arduino przeczytało choć jeden kurs?

Wydaje mi się, że jak ktoś już się zabiera za czytanie takiego kursu, to jest szansa, że może się stać jednym z tych produktywnych użytkowników i należy w tym pomóc, a nie sprowadzać do najniższego poziomu szarej masy.

Link do komentarza
Share on other sites

Bo na pewno dopiero zaczynając będzie miał w tej sprawie świetne rozeznanie i dokona właściwego wyboru.

[ Dodano: 24-03-2017, 09:27 ]

Przecież po to właśnie są takie kursy, żeby pomóc początkującemu użytkownikowi w podjęciu decyzji od czego zacząć i wskazać mu kierunek, który najszybciej doprowadzi go do samodzielności. Jak by taki użytkownik od początku wiedział czego chce i co jest mu potrzebne, to niepotrzebny mu kurs -- przecież te wszystkie informacje są swobodnie dostępne w notach katalogowych producentów, w dokumentacji programów i w specyfikacjach protokołów. A te z kolei są na wyciągnięcie ręki -- wystarczy użyć wyszukiwarki. Tylko na starcie jest takie mrowie opcji, że nie wiadomo od czego zacząć i czego szukać -- zatem kurs zbiera to wszystko razem w jakąś sensowną całość i układa w ciąg kolejnych kroków prowadzących do jakiego takiego podstawowego zrozumienia platformy.

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem współpraca z Arduino jest ciekawym tematem na jedną część kursu, ale nie chciałbym żeby cały kurs opierał się na połączeniu Arduino i Raspberry Pi. To ma być kurs o Malinie, kursy Arduino już były.

Jeszcze co do programowania, fajnie było gdybyście nie ograniczyli się tylko do Pythona albo tylko C++. Najlepiej jakby rozwiązanie każdego problemu poruszanego w kursie było pokazane w dwóch językach (wiem, postawa roszczeniowa ;-P). I mam nadzieję, że nie będziecie uczyć takich potworków jak "while (digitalRead(pin))…". O ile jest to jak najbardziej w porządku w przypadku mikrokontrolerów, to w przypadku Raspberry Pi będzie powodować 100% użycia procesora przez cały czas działania programu. Także mam nadzieję, że opiszecie jak wykorzystywać przerwania w jednym z pierwszych artykułów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za głosy - wszystko czytamy i analizujemy. Ankieta będzie aktywna jeszcze do niedzieli (włącznie). Później zabierzemy się za opracowanie wyników, bo zgłoszeń napłynęło bardzo, bardzo dużo 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jak dla mnie ciekawszym zagadnieniem od współpracy PI z arduino będzie pokazanie jak przeportować bibliotekę z arduino do RPI.

Ja próbowałem przeportować bibliotekę do wyświetlacza graficznego w C i poległem.

Może tutorial oparty o tworzenie jakiegoś urządzenia np tracker wykorzystujący czujniki przyspieszenia i żyroskop 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za wypełnienie ankiety! Mam teraz naprawdę dużo informacji do przeanalizowania. Będę informował o postępach w pracach nad kursem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Arduino to adruino. Sam nigdy nie chciałem na tym programować, bo uważam ze to przedszkolaków i nie rozwija rynku:P bez obrazy. Dlatego popieram @Way i innych z podobnym zdaniem, że dobry będzie pojedynczy przykład połączenia z Arduino.

Wydaje mi się, że dla użytkowników nowych najważniejsze będą konfiguracje i przykłady użycia.

Potem każdy i tak skleci sobie coś własnego na tej podstawie, ale mówię tutaj tylko na własnych doświadczeniach, tak jak ja uczyłem się od podstaw na kursie STM32f4 discovery.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.