Skocz do zawartości

Kiedy multikopter jest robotem


Fisherc57

Pomocna odpowiedź

Witam

Potrzebuje wiedzieć jakie minimalnie warunki musi spełnić mulitikopter, żeby można było go nazwać robotem. Na potrzeby pracy inżynierskiej muszę zrobić projekt mobilnego robota latającego. Chciałem zrobić zwykłego quadrocoptera, ale obawiam się, że nie zawiera się w definicji słowa robot.

Czy jeżeli quadrocopter automatycznie powraca na ziemię w przypadku niskiego poziomu naładowania baterii to już można go nazwać robotem?

Proszę o waszą opinie o tym co czyni quadrocopter robotem.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Obawiam się, że ew. dyskusja nie skończy się szybko, bo ilu mówiących tyle dostaniesz poglądów. Może spróbuj kierować się własnym rozsądkiem a na starcie wesprzyj się definicjami choćby z Wikipedii:

https://en.wikipedia.org/wiki/Robot

https://pl.wikipedia.org/wiki/Robot

U nas temat też był podnoszony:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/teoria-robot-co-to-wlasciwie-jest-vt923.htm

Czasem pojawia się tu na Forum kontrowersyjna opinia wg której czysto zdalnie sterowane urządzenia nie są robotami. Z tego powodu samochodziki RC i inne pojazdy bez wbudowanej autonomii ruchów (za to wyposażone w link RC lub IR) są.. hm, banowane. Ostatnio to się zmieniło i chyba można już na Forbocie pisać o wszystkim, choć obiektywnie rzecz biorąc dużo lepszą pomoc w przypadku takich projektów można otrzymać na forach modelarskich. Zgodnie z tą zasadą kopter wyposażony w kontroler lotu zajmujący się jedynie stabilizacją platformy i wykonywaniem poleceń zmiany orientacji nachodzących z odbiornika RC nie jest robotem, ale już dodanie funkcji automatycznego lądowania czy powrotu do bazy by to zmieniało. Niestety wtedy do kategorii "roboty" nie łapią się nawet profesjonalne sprzęty do rozbrajania bomb, przeszukiwania ruin po huraganie, grzebania w starych elektrowniach atomowych czy pojazdy MEDEVAC na polu walki a trzeba przecież uznać fakt, że potocznie tak się je właśnie nazywa.

Poza tym nasza opinia chyba niewiele tu zmienia. To Ty będziesz musiał obronić swoją tezę w pracy więc wykonaj to tak, by kontrowersji było jak najmniej lub ustal wszystko z prowadzącym przed rozpoczęciem projektu.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma jednej definicji słowa robot, a w ostatnich czasach robi się ona jeszcze bardziej rozmyta. Czy na przykład robot kuchenny jest robotem? A spłuczka w ubikacji? W końcu ma pętlę sterowania, czujniki, efektor...

Na potrzeby pracy będziesz musiał albo dostosować się do definicji i poglądów grona profesorskiego, które będzie ten projekt oceniać, albo uprzedzić atak i rozpocząć swoją pracę od podania własnej definicji robota, którą oczywiście twój projekt będzie spełniać. Obłożenie tej definicji kilkoma cytowaniami i źródłami powinno cię zabezpieczyć przed ewentualną dyskusją.

Co do dyskusji na tym forum, to wydaje mi się, że praktyczną definicją (tylko na potrzeby forum) byłoby "jakikolwiek projekt, przy budowie którego występują problemy pospolite w robotyce" -- czyli o ile nie bardzo się nam chce dyskutować o tym jaki zdalnie sterowany samochodzik jest największą frajdą dla dziecka, o tyle jeśli ktoś buduje coś takiego samemu, a jeszcze oparte na mikrokontrolerze, to może być już znacznie ciekawsze.

(Używam liczby mnogiej w nadziei, że wyrażam opinię nie tylko swoją, ale i koleżanek i kolegów na tym forum. Oczywiście mogę się mylić.)

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi i rady.

Z racji, że samo zbudowanie koptera jest dla mnie nowym wyzwaniem to nie chciałbym próbować czynić go robotem bardziej niż to konieczne. W definicjach które przeczytałem (choćby ta z Wikipedii) ciężko jednoznacznie określić, które wymagania są koniecznością a które tylko opcją.

Pozostaje mi, tak jak napisał deshipu sformułować odpowiednią definicję i jej się trzymać.

Obawiam się tylko tego, że główna funkcja czyli latanie ciągle pozostaje sterowana przez operatora, a automatyczne powracanie będzie tylko funkcją dodatkową...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z drugiej strony operator wydaje tylko dość ogólne informacje "lot do przodu", "lot w bok" etc., to komputer pokładowy odpowiada za stabilizację lotu i przełożenie informacji bezpośrednio na napędy. Można więc założyć, że działa to podobnie do "robota chirurgicznego", gdzie operator wydaje dokładne polecenia, ale robot kontroluje dodatkowo proces, stabilizuje ruchy, bada otoczenie itd. Wydaje mi się, że przy dobrym podejściu do tematu można nawet upierać się, że stabilnie latający quadrocopter jest w pewnym sensie robotem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro to ma być praca inżynierska z robotyki/automatyki, to jej celem jest zademonstrowanie, że opanowałeś jakieś podstawowe umiejętności dotyczące tego właśnie tematu. Podejrzewam, że oceniający najbardziej by chcieli zobaczyć tam zaimplementowane przez ciebie (a nie wzięte gotowe) jakieś mechanizmy zamkniętych pętli kontroli, być może jakieś algorytmy przetwarzania danych z czujników, etc. -- tego bym się sam spodziewał po takiej pracy. Mniej istotne jest co tak naprawdę urządzenie robi, a bardziej ile z tego jest w tym twojej pracy i jak to jest związane z kierunkiem studiów.

[ Dodano: 08-05-2017, 13:50 ]

Wydaje mi się, że przy dobrym podejściu do tematu można nawet upierać się, że stabilnie latający quadrocopter jest w pewnym sensie robotem

Nawet jeśli nie robotem, to na pewno automatem, a to już coś. Tylko pytanie ile z tej automatyki było zaimplementowane przez autora, a ile wzięte z gotowego projektu -- i wydaje mi się, że na tym mogą się oceniający pracę skoncentrować.

Link do komentarza
Share on other sites

Kopterki wciąż się rozwijają a darmowe oprogramowanie rozwijane przez społeczność wręcz puchnie od funkcji. W szczególnym przypadku mógłbyś nie robić po prostu nic:

http://www.librepilot.org/site/index.html

Kontrolery lotu oparte na tym sofcie same startują, przelatują przez waypointy, wracają do bazy, lądują.. Tak więc jeśli będziesz chciał koniecznie dodać coś od siebie, trzeba się będzie wysilić.. Na szybko do głowy przychodzi mi lądowanie lub dostarczanie ładunku do punktu oznaczonego znacznikiem (np. IR lub optycznym), pobieranie przedmiotów z ziemi bez lądowania (wyraźnie oznaczone paczki pasujące do jakiegoś mechanizmu zatrzaskowego) itp "wyższe" funkcje. Podstawy są już dawno zrobione.

Być może wyjściem jest zaprojektowanie właśnie jakiegoś niecodziennego układu - w sensie konfiguracji napędów i samej platformy - i oprogramowanie (dodanie kolejnej opcji) gotowego sterownika do pracy z czymś takim. Tutaj musiałbyś samemu zanalizować dynamikę całości i dobrać nastawy regulatorów/filtrów w pętlach. Myślę o układach pionowych, VTOL itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.