Skocz do zawartości

Beagle Bone Black - proste zasilanie z akumulatora LiPo.


tomek242

Pomocna odpowiedź

Oto kolejny nikomu potrzebny/niepotrzebny wpis.

Dzisiaj napiszę w miarę - w miarę krótko i na temat. Jak zasilić komputer Beagle Bone Black z czegoś innego niż zasilacz wtyczkowy? Najprostsze rozwiązanie - zasilanie z wykorzystaniem akumulatora LiPo (litowo polimerowego) z użyciem małej przetwornicy scalonej XL4010.

Do testu używałem małego akumulatora o pojemności 1800mAh i obciążalności znamionowej 45C.

Nie będę się w tym miejscu wypowiadał na temat co i jak z parametrami, BHP i ładowaniem akumulatorów LiPo bo jest do tego całkiem sporo materiałów w sieci - również na forum FORBOT jest cały kurs jak ich używać...

Po prostu naładowałem go wg. opisanych prawideł i poszukałem odpowiedniej przetwornicy gdyż posiadany przeze mnie i opisywany akumulator posiada 4 cele a więc ma napięcie 14,8V - czyli trzeba je obniżyć, żeby zasilać BBB, który wymaga 5v do zasilania swojej logiki.

UWAGA: podanie napięcia wyższego do złącza zasilania w tym komputerku może bezpowrotnie uszkodzić procesor!!!

Pozostało dobrać odpowiednią przetwornicę DC/DC Step Down - czyli taką, która obniży nam napięcie do pożądanego 5V.

Po krótkich poszukiwaniach padło na małą scaloną przetwornicę XL4010 dostępną szeroko w handlu jako gotowy moduł. Wybrałem ją ponieważ posiada ona wyświetlacz LED i układ potrafiący wyświetlić jeden ze stanów (wyboru dokonuje się prawym klawiszem):

napięcie wyjściowe OUT

napięcie wejściowe IN

wartość aktualnie pobieranego prądu

wartość aktualnej pobieranej mocy

naprzemienne wyświetlanie wszystkich wskazań

Przetwornica ta może również z powodzeniem pracować jako ładowarka ale to już inne zastosowanie i nie będę go tutaj przytaczał.

Poniżej garść pozostałych informacji na temat przetwornicy i jej zdjęcie.

Parametry techniczne:

napięcie wejściowe 4 - 36V (min 4,5V)

napięcie wyjściowe 1,25 - 32V (płynnie regulowane)

prąd 4,5A (max 5A) (płynie regulowany)

moc max 75W

temperatura pracy -40 +85 stopni

sprawność 96% (max)

częstotliwość 180 kHz

zabezpieczenie zwarciowe (limit 8A)

dokładność woltomierza :+/-0,05V

zabezpieczenie termiczne

brak zabezpieczenia przed odwrotnym podłączeniem

wymiary modułu 60 x 38 x 14 mm

wyświetlacz LED -pomiar napięcia, prądu i mocy

dioda LED CC/CV - ograniczenie prądowe

dioda LED - CHARGE - ładowanie

dioda LED - FULL - bateria naładowana

gniazdo USB

Zdjęcie jest ogólnie dostępne w Sieci i nie będę więcej się tu rozpisywał bo chyba wszystko jest widoczne i jasne.

Uwaga kolejna!

W gniazdku USB jest napięcie OUT ustawione potencjometrem U (ten po lewej), więc można ustawić wyższe od 5V. Zatem podłączenie Telefonu, smartfona lub innego urządzenia które potrzebuje 5V do ładowarki ustawionej na wyższe napięcie spowoduje uszkodzenie telefonu lub urządzenia. Należy sprawdzić 2x napięcie wyjściowe zanim podłączy się drogie urządzenie. Nie warto ryzykować wadliwym ustawieniem gadżetu za 3, 50$ 🙂

No dobrze pora na ustawienia: wziąłem multimetr, podłączyłem końcówki do wyjścia przetwornicy, podłączyłem akumulator i kręcąc potencjometrami ustawiłem najpierw napięcie na 5V a potem odłączyłem akumulator, przestawiłem miernik na pomiar natężenia prądu, podłączyłem wszystko z powrotem i kręcąc drugim potencjometrem ustawiłem ograniczenie prądowe przetwornicy.

Na początek ustawiłem ograniczenie prądowe na cirka 3A - dla potrzeb tego małego komputerka wystarczy.

Po ustawieniu wszystkiego nadszedł czas na podłączenie i sprawdzenie wszystkiego. Do podłączenia Beagle do przetwornicy użyłem przewodów modelarskich o przekroju bodaj 15 - 16 AWG oraz przejściówkę ze złącza zaciskowego na wtyk 5/2,1.

A oto efekty pracy:

Mam nadzieję, że komuś się to przyda, albowiem czasem nie ma potrzeby budowania specjalistycznego zasilacza do projektu robotów czy dronów, a takie małe "coś" załatwia nam na wstępie masę problemów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.