Skocz do zawartości

Rezystor, a dzielnik napięcia


PrzemekSparrow

Pomocna odpowiedź

Witam. Znam podstawy podstaw elektroniki, potrafię sam zbudować proste obwody lub wykonać te lekko bardziej skomplikowane na podstawie gotowego schematu. Łapię się jednak niekiedy na tym, że mam problem ze zrozumieniem pewnych elementarnych zasad.

Zacznę od roli opornika w obwodzie. Jak wiadomo rezystor ma za zadanie ograniczyć płynący prąd. No i spoko. Natomiast obliczając potrzebny rezystor, posiłkujemy się napięciem wymaganym przez dany element, np. odpowiedni opornik dla diody LED obliczamy z prawa Ohma wzorem R= (U zasilania - U potrzebne) / I . Rozumiem to tak, że znając wartość prądu wymaganego przez element, który ma też swoją określoną rezystancję musimy na tyle obniżyć napięcie na elemencie, żeby prąd wynosił tyle ile chcemy. Tak więc OGRANICZAMY OPORNIKIEM PRĄD POPRZEZ OGRANICZENIE NAPIĘCIA. Dobrze rozumuję?

Idźmy dalej. Skoro za pomocą jednego rezystora możemy obniżyć napięcie na elemencie, to po Co właściwie korzystać z dzielników napięcia. Krótko mówiąc: czym różnią się te dwa układy???

Bo rozum podpowiada że wszystkim 😋 I że popełniłem jakiś logiczny błąd...

Generalnie nie bardzo rozumiem po co używać dzielników napięcia do obniżania napięcia, skoro można je obniżyć jednym rezystorem... Wybaczcie jeśli popełniam kardynalne błędy w rozumowaniu... Serio się staram 😋 I nie mogę znaleźć odpowiedzi...

Link do komentarza
Share on other sites

Zauważ, że przy korzystaniu z pojedynczego rezystora, napięcie wyjściowe jest uwarunkowane tylko i wyłącznie prądem obciążenia czyli de facto rezystancją dołączoną. W przypadku dzielnika na dwóch rezystorach, masz już ustalone "obciążenie" przez co napięcie wyjściowe, przy pomiarze multimetrem, się nie zmienia (pomijamy rezystancję miernika bo jest bardzo duża), gdyby dołączyć inny rezystor między masę a wyjście to mielibyśmy inne napięcie. Jakie?

Link do komentarza
Share on other sites

Kiedy dodamy dodatkowy rezystor to rezystancja zastępcza całego układu wzrośnie. Prąd płynący przez układ będzie mniejszy. Zmniejszą się również napięcia na poszczególnych elementach, ponieważ napięcie 12V będzie musiało "rozłożyć się" na większą ilość elementów - zgodnie z drugim prawem Kirchoffa dotyczącym bilansu napięć w zamkniętym obwodzie elektrycznym prądu stałego. I to w obu układach. Zgadza się?

W rozważaniach nad oboma układami nie wziąłem pod uwagę, że dioda ma także swój "opór" - chodź jako element półprzewodnikowy nie ma stałego oporu i jest on zmienny. W związku z tym w układzie drugim, przez diodę nie popłynie 20mA zgodnie z naszym planem, tylko prąd zostanie rozdzielony pomiędzy dwie linie i przez diodę popłynie mniejszy prąd niż w pierwszym układzie. Zgadza się?

Link do komentarza
Share on other sites

Akurat w przykładzie z diodą świecącą używanie dzielnika napięcia jest bez sensu (nie wiem czy wcześniej zauważyłem rysunek). Akurat w tym przypadku diodę interesuje przepływ odpowiedniej wartości prądu, ten zależy od napięcia przyłożonego do jej zacisków oraz rezystancji gałęzi (razem ze źródłem). W tej sytuacji nie zauważysz różnicy ani przewagi dzielnika napięcia dlatego, że twoim celem jest regulacja prądu a nie napięcia. Spróbuj uzyskać stałą wartość napięcia na jakimś elemencie (np rezystorze) i porównaj obie metody. Przyłącz do zasilania rezystor i mierz na nim napięcie, dodatkowo przed nim dodawaj różne rezystory, albo odpowiednio przyłączaj dzielniki napięcia. Rozrysuj sobie jak to ma być połączone, jak popłyną prądy, jakich wartości możesz się spodziewać.

BTW, przepraszam na późne odpowiedzi, chyba zbyt rzadko tu wchodzę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.