Skocz do zawartości

Battlebots


RONIN

Pomocna odpowiedź

Byliście kiedyś na takich turniejach, gdzie walczą między sobą roboty? Jak dla mnie ogląda się to naprawdę dobrze, chwilami emocje większe niż w dobrym filmie. Swoją drogą konkretne uderzenia mają niektóre z robotów, chwilami części fruwają z konkretnymi prędkościami. Chciałbym kiedyś wziąć udział w takim czymś, choćby posiedzieć na trybunach. Chociaż móc przybyć tam ze swoim robotem i jeszcze wygrać turniej.. nieźle. 😉

Tutaj filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=Y-prGSWJiqw

Edit. Nie potrafię jakoś konkretnie wkleić tego filmiku, kod coś u mnie nie działa.

Link do komentarza
Share on other sites

A dla mnie te walki zdalnie sterowanych zabawek są potwornie nudne. Po pierwsze, zasady są tak napisane, że jeden typ robotów ma przewagę nad wszystkimi pozostałymi (np. zakaz używania sieci i linek oplątujących), przez co w krótkim czasie znika jakakolwiek różnorodność konstrukcji. Po drugie, wygrana danego robota bardziej zależy od tego ile kasy autor wyrzucił na jego budowę, niż od pomysłu. Silniejsze silniki, mocniejszy pancerz i większa bateria pozawalają z łatwością wygrać, chyba, że zabawka ma jakieś żenujące wady konstrukcyjne. Po trzecie, nie widzę związku tych zdalnie sterowanych samochodzików z robotyką -- ich budowa ani nie wymaga wiedzy o robotach, ani jej nie uczy. Wręcz przeciwnie, konstrukcje zbudowane poprawnie pod względem projektowania robotów będą tu miały gorzej. Jak dla mnie, to kategoria mniej więcej ta sama, co rzucanie młotkiem w ekran telewizora -- kompletny brak sensu.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiedziałem, że te zasady są tak skonstruowane. Jak dla mnie mimo wszystko ciekawie to wygląda. Choć może rzeczywiście te zasady powinny być jakoś konkretniej przygotowane, tak by sens miała pomysłowość i by osoby, które nie mają wiele pieniędzy, również mogły wziąć udział w takich turniejach.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety to nie jest takie proste. Zasady są ustawione przede wszystkim tak, żeby było to po pierwsze bezpieczne, po drugie jak najbardziej widowiskowe, po trzecie żeby było relatywnie łatwo te roboty naprawiać do następnej rundy.

Natomiast widziałem dość ciekawą wariację na ten temat: roboty wykonane z kartonu. Zasada jest taka, że masz tylko jedno kartonowe pudełko, z którego muszą być wykonane elementy konstrukcyjne -- żadne dwie ruchome części nie mogą być połączone inaczej, niż kartonem. Walki takich robotów są fajniejsze, bo jest więcej rozpadania się na części:

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

O takich walkach nie słyszałem, ale z pewnością pod wieloma względami są lepsze, choćby dlatego, że roboty z pewnością są tańsze w wytworzeniu, co daje możliwość wzięcia udziału w zawodach większej liczbie osób.

Link do komentarza
Share on other sites

Fajne 🙂 Tutaj jest niezła jatka (deathmatch?):

Nie mogę znaleźć reguł budowy - bo przecież jakieś były? Linki które podają nie działają. Np. czy można używać klejenia? Na gorąco? Bo podobno malować już nie.

Pomysłodawcy piszą, że roboty powstawały w dzień/noc przed imprezą. Skąd my to znamy? 🙂

Ktoś inny opisuje pomysł, gdzie organizator zapewniał podstawowe materiały (kartonowe pudło, elektronika RC, napędy? serwa?) wręcz w czasie trwania zawodów. Miałeś godzinę-dwie na wymyślenie i zrobienie swojego killera.

Moim zdaniem to superpomysł uzupełniający "profesjonalne" zawody robotyczne. Trochę kosztuje, ale może któryś dystrybutor tanich aparatur RC zgodziłby się sponsorować? Myślę, że jak już ktoś raz dostanie do ręki drążki nadajnika, jest stracony dla świata.. A gdyby jeszcze istniała opcja wykupu użytego sprzętu (nadajnik+odbiornik+2xESC+2xserwo) z dużym rabatem? 🙄

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.