Skocz do zawartości

Jak zrobić najprostszy na świecie układ skrętny


Lipus

Pomocna odpowiedź

Witam! Jestem pierwszy raz na tym forum.Od pewnego czasu nie mogę wymyślić jak zrobić układ skrętny (taki jak w zabawkowych autkach na pilota).Ogółem wiem jak te układy działają ale sam nie jestem w stanie tego zrobić 😥 .Nie posiadam też części jakie tam się wykorzystuje.Dla jasności nie chce zrobić układu takie jak w czołgu. Jeśli chodzi o robienie "robotów" jestem można powiedzieć żółtodziobem.Układ zdalnego sterowania i silniki mam.Jeśli dałem to w złym dziale to z góry przepraszam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A może nie musi to być układ dwóch kół z przodu? Widziałeś kiedyś samolot z podwoziem trójkołowym? Przednia goleń jest skrętna. Lub tylne kółko pod statecznikiem pionowym. Wystarczy zrobić pionową oś z drutu, wygiąć i nanizać na to kółko, drut-oś umieścić w pionowej rurce a powyżej zagiąć znowu. Są nawet do tego gotowe mechanizmy modelarskie.

Link do komentarza
Share on other sites

Ludzie już kilkadziesiąt lat temu wynaleźli do tego celu serwonapędy. Myślałeś o tym? W Twoim rozwiązaniu potrzebujesz silnik, sprzęgło (odśrodkowe?), przekładnię oraz mechanizm powrotny: sprężynę centrującą a i tak masz mechanizm trzystanowy: pełne prawo, prosto, pełne lewo. Sprzęgło jest niezbędne do odłączenia osi skrętnej od silnika w chwili, gdy ten przestaje się kręcić po to, by sprężyna miała szansę ustawić oś w położeniu neutralnym (na wprost).

Jeśli masz zamiłowanie do takich mechanizmów, znajdź w antykwariacie książkę "Nowoczesne Zabawki" Wojciechowskiego. To taki Słodowy lat 1950-60, było kilka wydań tej cegły. Tam masz dziesiątki tego typu pomysłów wraz z setkami rysunków. Wszystko z epoki przedprocesorowej, przedbramkowej i przedcyfrowej. Same tranzystory, koła zębate, gumki od wentyli rowerowych i żaróweczki.

Dziś kupujesz serwo za <15zł i masz proporcjonalne sterowanie położeniem/skrętem.

Może opisz całość tego co chcesz zrobić ze szczegółami (mechanika, elektronika, zastosowanie), bo jeśli jesteś tak początkujący jak na to wygląda, to takich kwiatków mogłeś w swojej głowie posadzić więcej. A szkoda byś się zniechęcił lub narobił na bezdurno.

Link do komentarza
Share on other sites

a jest możliwość podpięcia serwa do układu zdalnego sterowania z autka na pilota 🙂 ?I jeszcze mam jedno pytanie może nie na ten temat ale w temacie elektroniki,czy w drukarce jest silnik zwykły który mógłbym wymontować i na jakie są zazwyczaj napięcia?

Link do komentarza
Share on other sites

W moim "autku na pilota" serwo skrętu jest właśnie podłączone do odbiornika RC bo niby do czego? Nie wiem jak w Twoim.

W jakiej drukarce? Zajrzyj do jej service manuala. Tam będzie napisane jakie są jej części składowe. Co to znaczy "silnik zwykły"? Czy DC jest wystarczająco zwykły? Nie, w takich urządzeniach nie ma żadnych standardów.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak dc to zwykly dla mnie.I mi chodzilo ze serwo ma 3 wyjscia a ja mam uklad zdalnego sterowania z autka na pilot gdzie na 1 silnik sa 2 wyjscia i czy da sie to jakos podpiac pod ten uklad?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie. Prawdopodobnie masz elektronikę typu "wszystko w jednym": odbiornik RC, regulator silnika napędowego i sterowanie silnikiem skrętu. Coś takiego stosuje się w najtańszych zabawkach. Przykro mi. Musisz to wykorzystać takie jak jest, dobudowując układ skrętny na bazie malutkiego silniczka DC tak jak było w oryginale, albo wyrzucić to w diabły i zrobić cały pojazd od nowa. Twój wybór. Podejrzyj jak zrobili w Twoim samochodziku przeniesienie ruchu z silniczka skrętu na mechanikę i jak rozwiązali sprawę centrowania po ustaniu sygnału zakręcania.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.