Skocz do zawartości

Robot typu MicroMouse, Rekonstrukcja projektu


michlo23

Pomocna odpowiedź

Witam, niedawno postanowiłem zająć się konstrukcją robota typu micromouse, jest to mój pierwszy tego typu projekt co doprowadziło do wielu problemów oraz niepotrzebnych kosztów.

1 Etap - Problemy .

Swoją konstrukcję chciałem utworzyć bazując na arduino uno ze względu na łatwość programowania oraz duży dostęp dedykowanych elementów, dzięki czemu mógłbym się skupić części programowej bardziej a jednocześnie wykonać fizycznie robota.

Zostały zakupione części takie jak, silniki prądu stałego z enkoderami, czujniki ultradźwiękowe odległości, sterownik silników, podkładka kółka, jednak pierwszym problemem który się pojawił był rozmiar robota który po wykonaniu znacznie by przekraczał rozmiar typowych robotów tej klasy, drugim problemem była ilość przewodów, z robota zrobiłaby się "ośmiornica" oraz trzeci problemem okazała się niewystarczająca liczba wyjść cyfrowych tego modułu.

2 Etap - Możliwe rozwiązania .

Postanowiłem dokonać rekonstrukcji projektu, dlatego postanowiłem napisać wątek na forum żeby dowiedzieć się od osób bardziej doświadczonych w tym temacie co uważają, moim pomysłem było przeniesienie wszystkiego na płytkę PCB co w założeniu wydawało mi się proste, a w praktyce prowadzi do kolejnych komplikacji, mianowicie jaki wybrać procesor Atmega czy Stm, jakiego użyć programatora, starać się wgrać bootloader z arduino do atmegi czy raczej programować od 'zera', słyszałem ze Atmega jest bardziej przyjazna do programowania, ale za to ciężej debugować program. Za udzielone wskazówki, rady oraz linki będę wdzięczny

Link do komentarza
Share on other sites

Arduino UNO ma 18 pinów GPIO z których możesz korzystać (miałby 20, ale 2 są zajęte przez oscylator). To jest za mało? NIe bardzo sobie wyobrażam co tam podłączyłeś, że zająłeś je wszystkie. Pomyślmy. Sterownik silników -- to pewnie 5 pinów. Enkodery to 2 piny na każdy, czyli 4. Czujniki odległości to po jednym albo dwa piny -- czyli co, masz tam 5 albo więcej czujników?

Jeśli rzeczywiście zaczynasz od zupełnego zera, to bardzo odradzam robienie swojej własnej płytki z mikrokontrolerem. Tak jak kolega pisze, są mniejsze klony Arduino UNO, takie jak wspomniane Nano, czy nawet Pro Mini albo Pro Micro -- dosłownie wielkości biletu tramwajowego, a z tymi samymi nóżkami, co UNO. Jeśli wolisz STM32, to też masz tanie gotowe płytki -- na przykład te z STM32F103, które dają się programować przez Arduino IDE przy pomocy STM32duino. Mają też bardzo dużo nóżek, więc powinno wystarczyć...

Zacznij od tego i od zwykłej płytki prototypowej ("vero board"), na której odpowiednio poprzecinaj ścieżki i połącz je drucikami. Do tego wlutuj headery do goldpinów -- żeńskie do płytki z mikrokontrolerem i do czujników, męskie do silników i zasilania i pozapinaj to kablami dupont. Ale zanim to zrobisz, to najpierw się zastanów i narysuj schemat całości.

Myślę, że wielkością nie powinieneś się na razie przejmować -- zbuduj najpierw coś, co działa, a potem będziesz mógł to przenieść na mniejszą płytkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.