Skocz do zawartości

Sterowanie silnikami DC przez L298N - brak prądu na wyjściach


adi114

Pomocna odpowiedź

Witam,

Mam problem - próbuję podłączyć mostek H (L298N) ale na wyjściach w ogóle nie ma jakiegokolwiek prądu (znaczy jest ale multimetr trzeba ustawić na 2000m żeby cokolwiek zobaczyć).

Moja konfiguracja:

Klon Arduino UNO - Mostek:

PIN 9 - podłączony do ENB

PIN 7 - IN4

PIN 8 - IN3

jeśli chodzi o sam mostek to:

Zasilanie 5v jak również 12V (ten sam efekt)

Silnik podłączony do OUT3 i OUT4

Docelowy projekt jest teraz mało istotny dlatego, że już na etapie bardzo prostego jest ten sam problem. Poniżej mój podstawowy program:

void setup(){
pinMode(7,OUTPUT);
pinMode(8,OUTPUT);
pinMode(9,OUTPUT);
}

void loop(){
digitalWrite(7,HIGH);
digitalWrite(8,LOW);
analogWrite(9,255);
delay(1000);

digitalWrite(7,LOW);
digitalWrite(8,HIGH);
analogWrite(9,255);
delay(1000);

}

Proszę o pomoc, bo brakuję mi już pomysłów...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zmierzyłeś, podałeś liczby i.. żadnych refleksji? Umiesz ocenić to co zobaczyłeś?

To może inaczej: jakich stanów logicznych (lub napięć) spodziewasz się na wejściach i zasilaniach mostka by ten kręcił silnikiem? Jeśli nie wiesz, zajrzyj do dokumentacji (opisu) modułu mostka który kupiłeś lub samego scalaka. Wypisz sobie wszystkie ważne wejścia i zasilania i zastanów się czy sygnały które tam podajesz są prawidłowe.

Link do komentarza
Share on other sites

marek1707 - Proszę o wyrozumiałość to moje pierwsze arduino... zrobiłem se symulację jak jeszcze nie miałem układu ale na czystym mostku l293D i tam wszystko działało... Teraz jak deshipu podpowiedział co może być nie tak sam zwróciłem uwagę na to, że to jest nie ok...

Link do komentarza
Share on other sites

No to jeśli zrobiłeś "se" symulacje to powinieneś wiedzieć czego się spodziewać, prawda? Przecież Kolega nie prosił Cię o wyniki pomiarów bo jest bardzo ciekaw ileż tam może być woltów na drugim końcu świata tylko żeby naprowadzić Cię na jakiś trop. A ekran miernika to nie telewizor żeby wgapiać się w niego jak w telewizję śniadaniową tylko żeby przed dotknięciem punktu pomiarowego wiedzieć co tam powinno się pokazać. Oczywiście nie z dokładnością do 0.01 bo to realny świat, ale każda odchyłka >10% od tego czego się spodziewasz to fakt do zastanowienia i sprawdzenia. Jeżeli piszesz, że na linii 12V jest 7V to nic cię nie wzrusza? Albo wejście EN: jaki był stan w symulacji, by coś działało? A ile zmierzyłeś? No to myśl dlaczego jest tak a nie inaczej. Co to wejście "robi" w mostku i ile tam powinno być. Z czego to wszystko zasilasz?

Oczywiście podstawy podstaw to minimum - czyli zasilania (zarówno Arduino jak mostka a ten ma dwie różne linie zasilań, jeśli mierzysz go, to podawaj obie wartości) i połączenie wszystkich mas ze sobą grubym drutem.

W tej dziedzinie potrzeba trochę podejrzliwości. Szukasz błędu, więc każda poszlaka może być ważna. A miernik to Twoja detektywistyczna lupa, przez niego widzisz co się w układzie dzieje - nie lekceważ jego wskazań i bądź zawsze o jeden pomiar przed nim 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

to że na linii 12V mam 7 to mnie nie wzrusza bo zasilane jest z jakiegoś zasilacza 7 V.... nie pomyślałem o tym GND - przepraszam - ale pytam po to by się czegoś nauczyć... następnym razem już będę pamiętał...

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę że lubicie pomagać 🙂.

Oto co ja zauważyłem ze zdjęcia:

- brak połączenia między GND mostka a GND arduino, musisz je dodać (skręc razem z kabelkiem minus zasilacza)

- masz podłączone dwa silniki DC a tylko do ENB jest podłączenie, na drugim jest zworka do silników krokowych. Podłącz pod ENA pwm dla tego silnika po lewej...

I pamiętaj że zworkę do zasilania przetwornicy 5V należy wyjąć pow. 12V zasilania silników.

Zaś gdy nie jest wyjęta obok wejść 12V i GND masz... wyjście 5V do zasilenia np arduino, lcd itp (aczkolwiek nie wiem jaka jest wydajnośc przetwornicy w tym układzie..)

digitalWrite(7,HIGH);
digitalWrite(8,LOW);

Uważaj na te stany, jeśli przypadkiem pojawi sie na obu HIGH - zwarcie mostka i do kosza...

Link do komentarza
Share on other sites

Tak wyczytałem w "dokumentacji" tego mostka (mam taki sam). Nie zamierzam testować.

A masz rację - mój błąd, stan taki sam na obu pinach sterujących odpowiada za hamowanie silnika.

Link do komentarza
Share on other sites

Sodar: drugi silnik byl podłączony tylka dlatego, że testowałem to wszystko. Obecnie jak pomogliście znaleźć mi ten głupi błąd wszystko smiga. Chodzilo mi o sterowanie dwoma silnikami przez joystick. Co do wyjscia 5v z mostka. Wlasnie sieto zastanawiałem czy mogę tam podpiac zasilanie arduino. Ktoś moze to w 100% potwierdzic?

Odnośnie stanow HIGH-HIGH, czytalem ze to oznacza gwałtowne hamowanie. Natomiast mimo to uzywam LOW-LOW Do "miękkiego" hamowania.

Link do komentarza
Share on other sites

To zależy od konstrukcji płytki z mostkiem. Gdzieś trafiłem na opis płytki gdzie takie stany pinów oznaczały zwarcie. Może błąd w projekcie . Ale nie dotyczy to układu mostka tutaj użytego. Błędna interpretacja, trochę jest tych płytek z mostkami do silników.

Tak, wyjścia 5V możesz zasilić arduino jeśli zasilanie mostka nie jest większe niż 12V i zworka jest na miejscu. Mostek zawiera przeksztaltnik liniowy podobny do tego w Arduino więc zasady są takie same - im większe napięcie do zmiany tym mniejszy prąd dozwolony. Jaka jest wydajność zasilania 5V na tym mostku to nie mam pojęcia. Spotkałem się z określeniem "wydajne" 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

"przeksztaltnik" - w Arduino jest stabilizator. Taką nazwę przyjęto i tego się trzymaj jeśli chcesz być dobrze rozumiany.

Moim zdaniem dużo bezpieczniej jest jednak zasilać procesor Arduino z jego własnego, lokalnego stabilizatora. Podawanie zewnętrznego zasilania w układach mocy (a mostek silnikowy takim jest) zawsze wiąże się z przemyśleniem i dobrym zaplanowaniem prowadzenia mas. Mając pokładowy stabilizator należy go wykorzystać, chyba że z jakichś powodów nie spełnia naszych wymagań, np. nie wytrzymuje wysokiego napięcia wejściowego typu 24V. Lokalne źródła zasilania na płytkach są bezpieczniejsze a kolega adi114 chyba nie ma zbyt dużego doświadczenia w projektowaniu elektroniki. Lepiej go na takie rafy nie wpuszczać.

Rzeczywiście amatorskie konstrukcje mostków tranzystorowych czasem są tak robione, że załączają tranzystory "po skosie" - to głupie, ale takie projekty można w sieci spotkać. Wtedy zapodanie obu sygnałów aktywnych włącza wszystkie 4 tranzystory i mamy czyste zwarcie zasilania. W żadnym scalonym mostku takiej bzdury nie spotkałem. Nawiasem mówiąc próbując używać nowego modułu warto przypomnieć sobie jego najważniejsze cechy, np. tabelę prawdy L298. To podstawowa informacja o tym co znaczą poszczególne wejścia i co robi mostek gdy dostanie takie czy inne wysterowanie. A tam stoi jak byk, że mamy dwa mniej więcej równoprawne wejścia A i B, których stany są przenoszone wprost na wyjścia silnikowe oraz trzecie, specjalne wejście EN które w stanie niskim całkowicie odłącza silnik od mostka. Tak więc jeśli ktoś zapodał PWM na EN i "zaparkował" ten sygnał w stanie 0 (czyli wypełnienie PWM=0%) to niezależnie od stanów A i B nie ma żadnego hamowania. Stopnie wyjściowe mostka są wtedy wyłączone i silnik nie jest zwierany. Natomiast można hamować aktywnie (i lepiej dla L298 robić to w stanie A=B=0), ale wtedy trzeba (ostrożnie) regulować siłę hamowania przez zmianę wypełnienia PWM.

Trochę nie rozumiem tych dywagacji:

"jeśli przypadkiem pojawi sie na obu HIGH - zwarcie mostka i do kosza"

"stan taki sam na obu pinach sterujących odpowiada za hamowanie silnika"

" czytalem ze to oznacza gwałtowne hamowanie. Natomiast mimo to uzywam LOW-LOW Do "miękkiego" hamowania"

Co kolejne to lepsze. Nie szkoda Wam czasu na takie domyślanie się i błądzenie jak dzieciaki we mgle? Przecież to minuta czasu na znalezienie odpowiedniej strony w dokumentacji.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.