Skocz do zawartości

Czujnik prądu ACS758 - brak pomysłu


marcin123123

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim! Mam w jednym układzie wykorzystany czujnik prądu ACS758 o zakresie do 100A. W czasie gdy nie płynie przez niego żaden prąd napięcie na pinie OUT wynosi ok. 0,6V (zgodnie z notą katalogową). Z pomiarami nie mam problemów, jednak nie wiem jaki mechanizm programowy zastosować, żeby np. wyświetlać 0A dla wartości 0,6V (czyli prąd nie płynie) i później dla wartości 0,6V poprawnie wskazać przepływający prąd. Może ktoś akurat miał podobny problem, proszę o podpowiedzi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Możesz zacząć od reprezentacji graficznej problemu:

Narysuj układ współrzędnych. Na osi poziomej zaznacz cały zakres napięć uzyskiwanych z czujnika. Jeśli masz wersję jednokierunkową 100A to dostajesz zakres od 0.6V do 4.6V, prawda?. Na osi pionowej odłóż wskazania Twojego amperomierza jakie chciałbyś zobaczyć na wyświetlaczu a więc od 0A do +100A. Tera zaznacz dwa punkty: (0.6V, 0A) oraz (4.6V, 100A) i wykreśl między nimi linię prostą. To jest funkcja którą musisz liczyć (na razie).

Na pewno pamiętasz ze szkoły przywoływany w takich przypadkach wielomian pierwszego stopnia: y=Ax+B. Wyznacz teraz zatem jego współczynniki: A i B. To jednoznacznie określa Twoją funkcję. Czekamy.

Link do komentarza
Share on other sites

ACS758 w wersji jednokierunkowej (unidirectional) działa tak, że przy 0A widnieje napięcie ~0.6V (czyli Twój offset jak słusznie zauważyłeś zauważyłeś). Następnie, każdy 1 amper prądu powoduje wzrost tego napięcia o 40mV (dla wersji dwukierunkowej jest to 20mV).

Czyli:

0,6V - 0A

0,64V - 1A

0,68V - 2A

0,72V - 3A

itp.

Miałem okazję popracować trochę z tym czujnikiem i nie zaobserwowałem takiego zachowania jak piszesz - czyli, że przy 0A wskazuje 0,6V, natomiast przy 1A już 40mV. Dobrą opcją jest zrobienie tego co napisał marek1707 albo chociaż zwizualizowanie sobie danych na wykresach. Możesz też spróbować skorzystać z regresji liniowej (są kalkulatory online). Masz przy czujniku rezystor i kondensatory jak w dokumentacji?

Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam za zamieszanie, rzeczywiście czujnik działa tak jak napisał kolega wyżej. Musiałem mieć coś źle polutowane, teraz jest w porządku (rezystor i kondensator policzone na pasmo ok. 90kHz). Dziękuję za pomoc! Gdy uda mi się uruchomić cały układ postaram się go gdzieś na forum opisać 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.