Skocz do zawartości

Wybór komputera jednopłytkowego


Pomocna odpowiedź

Witam zwracam się z prośbą o doradzenie komputera jednopłytkowego,nie interesują mnie komputery typu raspberry pi beaglbone lattepanda czy inne chce czegoś mocnego na czym zrobię platformę zdalnie sterowaną masę czujników i żeby moc była duża a cena <1k pln.

takie coś bym chciał zrobić kiedyś więc poszukuję platformy która mi to umożliwi.

Z góry dziękuję za udzieloną radę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilić to planuję akumulatorek+stabilizator+przetwornica, a o dużą moc mi chodzi żeby dało radę zrobić to co na filmiku.

Znalazłem przed sprzedasz tego cudeńka,szukałem na google innych komputerów tego typu ale nie znalazłem nic.

Link do komentarza
Share on other sites

No dobra, ale jakie dokładnie potrzebujesz mieć parametry, żeby zrobić to co na filmiku i skąd założenie, że raspberry pi nie da rady? Bo bez sensu by było, gdyby się okazało, że daje radę, a ty niepotrzebnie kupiłeś coś droższego, albo jeszcze gorzej, kupisz coś drogiego, a okaże się, że też nie daje rady... Więc może zacznij najpierw od określenia czego dokładnie potrzebujesz.

I co masz na myśli przez "moc", bo zakładam, że nie ilość pobieranego prądu? Pamięć? Liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę? Mocna karta graficzna? Duży dysk? Szybka karta sieciowa?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Miszorek-_-, wydaje mi się że trochę źle podchodzisz do problemu. Po pierwsze jeśli potrzebujesz mocnej platformy, ale jeszcze nie wiesz jakiej to nie zaczynaj od kupowania sprzętu. Lepiej zainwestuje w PC, który i tak się przyda (chociażby do grania). Na początek lepiej pomyśleć o oprogramowaniu. Jak już się namyślisz i wymyślisz, to prototyp też lepiej napisać na PC. Masz wtedy dużą moc pod ręką, łatwiejszą pracę z narzędziami. Jak już będziesz miał działający program i będziesz wiedział co na prawdę potrzebujesz, wybierzesz sobie odpowiedni sprzęt.

Ja tylko podpowiem, że to na co się porywasz to wbrew pozorom bardzo trudny problem. Możesz popatrzeć co od pewnego czasu robi google ze sztabem programistów i podwykonawców w wielu krajach: https://get.google.com/tango/

Jeśli myślisz, że sam coś takiego zrobisz, to super - tylko pamiętaj pochwalić się wynikami (nawet jeśli nie będziesz miał nawet wolnej chwili uciekając przed tłumami headhunterów z google i innych korporacji).

A co do Google Tango, to możesz przemyśleć wykorzystanie w projekcie - masz wtedy solidny procesor, a co najważniejsze gotowe biblioteki do mapowania 3D. Wystarczy napisać aplikację w Javie, Unity lub C. https://developers.google.com/tango/apis/unity/

Tango powoli wchodzi do komercyjnych rozwiązań, więc nie jesteś zdany na tablet od googla: http://shop.lenovo.com/us/en/tango/

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Elvis Tango to jednak jest troszeczkę ambitniejsze zadanie i znacząco trudniejsze, bo tam używają tylko analizy obrazu i akcelerometru/żyroskopu. W przypadku tego video co kolega podlinkował, używany jest tylko lidar, więc trudnością jest tylko dopasowanie nowych punktów do już zapamiętanych, co mimo wszystko jest dużo mniej wymagające obliczeniowo. Do tego taki robot porusza się stosunkowo wolno i prędkość przetwarzania nie musi być 70 klatek na sekundę, jak w przypadku synchronizowania obrazu.

Owszem, nadal nie jest to trywialne, ale algorytmy SLAM istnieją i są używane od dawna, nawet na stosunkowo ubogich obliczeniowo platformach.

Z drugiej strony, oczywiście masz rację, że należy zacząć od programu na pececie (i od zebranych i zapisanych w pliku danych o punktach), a nie od razu rzucać się na budowanie robota, który może się potem okazać nieprzydatny do tego zadania.

[ Dodano: 08-01-2017, 19:03 ]

@miszorek A, czyli lubisz gry hazardowe?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

deshipu, nie do końca masz rację. Tango wykorzystuje skanowanie 3D, podobnie jak Kinect z XBox-a. Kamera jest tylko dodatkiem. Dokładniej - urządzenie ma 2 kamery, jedna działa w świetle widzialnym, druga w podczerwieni i służy do mierzenia głębi obrazu.

Niestety lokalizacja na podstawie akcelerometru, żyroskopu, kamery oraz lidaru wcale nie jest taka prosta, a Tango solidnie wykorzystuje GPU wbudowany w K1 żeby sobie z tym poradzić.

Polecam poczytać trochę na stronie Tango, piszą jak działają ich algorytmy. Powiem tylko, że w rzeczywistości wcale nie jest tak kolorowo jak na filmach z youtube. Algorytmy nie zawsze dobrze sobie radzą, widać że jeszcze sporo jest do zrobienia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.