Skocz do zawartości

Dzień dobry


Airwolf

Pomocna odpowiedź

Cześć, pogoda jaka jest każdy widzi więc latać modelami się nie da, przy aucie podłubać też nie bardzo, więc pomysł na zimę - odkurzyć Arduino które parę lat temu św. Mikołaj zostawił pod choinką i zbudować robocika, a że z pewnością problemy pojawią się szybciej niż się spodziewam - asekuracyjnie założyłem tutaj konto 🙂

Pewnie niektóre osoby mnie kojarzą/pamiętają z PFMRC i RC-FPV... dawno już tam nie pisałem, bo i trochę mój entuzjazm jeśli chodzi o modele i drony opadł...

Mam pewne (podstawowe) doświadczenie z robotami mobilnymi i Arduino, znana jest mi teoria... teraz czas na praktykę. Generalnie nie interesują mnie "gotowce" - mam tyle samo jeśli nie więcej satysfakcji z budowania jak z późniejszej "zabawy" 🙂 Z braku czasu jednak posiłkuję sitę gotowymi półproduktami mechanicznymi i elektronicznymi (w tym roku złożyłem zamówienie u Mikołaja na podwozie gąsienicowe DF Robot - ale zobaczymy co tam znajdzie dla mnie w swoim worze, bo trochę obawiam się rózgi 🤣). Do zestawu mam już Shielda DFRobot z L298, czujniki HC-SR04, jakiś odległościomierz na podczerwień Sharpa i czujnik ruchu. Wyobrażam go sobie jako robota patrolowego (coś jak security boty z Deus Exa 🙂. Zakładam, że robot będzie miał tryb manualny, gdzie będę nim mógł sterować aparaturą modelarską (tu będzie pewnie zagwozdka jak to pożenić z Arduino i jak skonfigurować mixy dla 2 silników w kodzie programu) i autonomiczny gdzie będzie się poruszał po zaprogramowanej trasie z możliwością ominięcia napotkanych przeszkód. Jako dodatkowego 'shielda' z sensorami zamierzam użyć Windows Phone 10 z softem Windows Virtual Shields for Arduino. Do tego wszystkiego robot otrzyma kamerę Mobius na gimbalu pan-tilt podłączoną do nadajnika FPV. Dużo tego wszystkiego, ale spokojnie, nie zamierzam integrować wszystkiego od razu. Na początek wystarczy mi sterowanie RC i FPV, a czujniki i komplikacje w kodzie będę dokładać stopniowo...

Mój prosty projekcik bazujący na Moppy:

Mój FE Ardu-Y6 copter (pierwsza wersja) w 2014 roku - jest to w całości mój projekt z kontrolerem APM i oprogramowaniem ArduCopter. Zbudowałem go w oparciu o wcześniejsze doświadczenia z tricopterami:

[YouTube]

Zmodyfikowany copter:

IMG_585949dbc51dd7864.jpg

Nagranie z mojego FE Ardu-Y6 coptera z tego roku (otrzymał nowy, trójosiowy gimbal):

[YouTube]

Link do komentarza
Share on other sites

Może jednak te rózgi się ziściły...? 🙄

Pogoda w kratkę, ale dzisiaj w Wawie jest pięknie choć wieje. Latanie w taką pogodę to niezłe wyzwanie. Samolotem większe, ale i quadro mogą mieć kłopoty. Gdybyś kiedyś zajrzał w okolice Mostu Świętokrzyskiego (po europejskiej stronie Wisły) to możemy wspólnie zmierzyć się z Zimą w powietrzu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Hehe nie no, rózg nie było, ale okres świąteczny miałem wypełniony wizytami u rodziny i... budowaniem robota i nie miałem czasu zajrzeć na forum 😉

Robot nadal nie jest kompletny - w zasadzie mam jedynie w całości zmontowaną platformę wraz z elektroniką i w pełni działające zdalne sterowanie z klawiatury komputera przez terminal za pomocą radia SiK i z aparatury RC, przygotowałem też prosty szkielet programu dla Windows Virtual Shields for Arduino...

Projekt dokładniej opiszę w tygodniu w dedykowanym wątku...

Fotki z 24 i 25 grudnia, teraz jest nieco bardziej napakowany elektroniką...

robo1.jpg

robo2.jpg

robo3.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do:

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Kolego Treker - gdyby to działało, to tak bym umieścił. Niestety skrypt za każdym razem wyrzucał informację o nieznanym typie pliku mimo, że to zwykły JPG (i nie pomogła zmiana nazwy, zmiana wielkości obrazka itp.)

Więc może najpierw ogarnijcie skrypty? 🙄

Link do komentarza
Share on other sites

Airwolf, u mnie działa - wgrałem Twoje zdjęcia bez problemu. Niestety nie mogę odtworzyć tego samego błędu korzystając z Twoich zdjęć.

Dowód, że działa:

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.