Skocz do zawartości

Technika cyfrowa - #8 - podsumowanie kursu


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Pora na podsumowanie naszego kursu podstaw techniki cyfrowej. Wiele osób podczas poznawania elektroniki pomija te tematy i przeskakuje od razu do mikrokontrolerów, czyli np. do Arduino.Nie zawsze do budowy układów realizujących proste funkcje logiczne konieczne są od razu rozbudowane rozwiązania. Cały czas wiele można działać na prostych układach CMOS.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Muszę przyznać, że jestem lekko rozczarowany, bo zabrakło mi w tym kursie przerzutników. Ale w takim razie pozostaje czekać na część drugą. 😉

Czy wiadomo kiedy (i czy w ogóle) będą dostępne karty/tablice do tego kursu?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

#R2D2#, na przerzutnikach się nie skupialiśmy, bo celem kursu były przedstawienie kompletnych podstaw. Odrobina informacji o układach pamiętających pojawiła się, gdy budowaliśmy takie prosty przerzutnik z bramek NOT. Jeśli chodzi o tablice do tego kursu, to większość kart jest już gotowa. Dorobimy jeszcze kilka, później korekta, wydruki próbne i będą gotowe. Mam nadzieję, że do końca stycznia pojawią się w sprzedaży 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Hm.. kurs fajny, ale zanim chciałoby się przejść do FPGA trzeba by jednak rozszerzyć podstawy. Przerzutniki, liczniki, komparatory, przykład np. PWMa na tym, a potem to samo na FPGA/PLD.

Swego czasu, ... 1996/97 w EDW coś podobnego było, Liczniki czasu, świetlna strzelnica itp. wszystko na CMOSach.

Link do komentarza
Share on other sites

Dlatego poddałem temat dyskusji. Otrzymywałem wiele sygnałów od osób, które chciałyby uczyć się kolejnych rzeczy, ale... od razu na FPGA. Zobaczymy co wskaże ankieta za kilkanaście dni 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za kolejny świetny kurs, co prawda nie zamówiłem jeszcze el. praktycznych (przyjdą wraz z adruino), ale wydaje mi się, że świetnie zrozumiałem te podstawy podstaw:). W komentarzach z przed prawie roku, pisaliście o kontynuacji tego kursu, najwięcej głosów otrzymała propozycja dalszych przykładów praktycznego wykorzystania kolejnych rodzajów układów CMOS. Coś się planuje w tym temacie?

Dziękuję jeszcze raz.

Link do komentarza
Share on other sites

SOYER, dzięki za miłe słowa 🙂 Kolejny kurs bazujący na CMOSach został odłożony na dalszy plan, bo przy ćwiczeniach powstawały niesamowite plątaniny kabli na płytce stykowej 🙁 Musimy to jakoś lepiej rozwiązać. Na ten moment za kontynuację serii uznajemy trwający właśnie kurs FPGA: Kurs FPGA – #1 – podstawy VHDL w praktyce, spis treści

Link do komentarza
Share on other sites

Super kurs, dzięki 🙂 Zrobiłem po kolei elektronikę, elektronikę 2 i technikę cyfrową. Biorę się za Raspberry, tylko poczekam trochę na części 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Ja też dziękuję za trzy konkretne kursy. Podobało się wszystko! Teraz pasuje przemyśleć i wybrać kolejny kursik 😉

Pewnie nie raz trzeba będzie wrócić do niektórych treści, ale najważniejsze, że teraz wiadomo gdzie czego szukać i jak się za to zabrać...

Życzę satysfakcji i powodzenia w rozwoju FORBOTA!

PS. 😁
Czy mógłby ktoś poświęcił (małą) chwilkę i sprawdzić połączenia w moim układzie "generatora z LED-em"? 😆

Oczywiście starałem się montować jak najprościej, nie patrząc na gotowy przykład.
Budowałem do tego schematu:
sch-uklad-LED.thumb.png.0fdbc36f164809e318a2c2047209e639.png

Wydaje mi się, że przy takich rezystancjach impulsy powinny być generowane o kilka kiloherców szybciej. Czyż nie tak? 😆
1234.thumb.jpg.c5a32eb2a99b08f22226a6b274d90c4c.jpg
1235.thumb.gif.124b21f9722dd31906851f07131530d6.gif

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, enikan napisał:

Podobało się wszystko!

@enikan To cieszymy się, oby więcej takich jak ty którym wszystko się podoba 🙂 

image.thumb.png.ec4a71f01eeee917da1d3928f78db3dc.png

Tu masz wzór z 4 części kursu. Jak zwiększysz rezystancję to dzielna rośnie i spada częstotliwość. Jest to zrozumiałe bo przy oscylowaniu prąd ma trudniejszą drogę do pokonania.

6 godzin temu, enikan napisał:

powinny być generowane o kilka kiloherców szybciej.

To albo zmniejsz rezystancje albo pojemność.

Też taka uwaga, choć doceniam walory estetyczne okabelkowania to jest to bardzo problematyczne 😞 im więcej połączeń na płytce stykowej tym więcej problemów, a jak łączysz zasilanie przez 10 połączonych kabelków to masz pewnie spadek napięcia z 2V. Po kursie możesz jeszcze zerknąć do artykułów które piszę jako rozwinięcie, na razie dużo tego nie ma ale kolejne są w planach.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq  dzięki wielkie, ale jaja se robię, nie przejmuj się... 😀
Zdaje się, że Ty chyba też żartujesz - tzn. swoją powagą - chociaż w sumie to nie jestem pewien, ciężko mi wyczuć ironię 🤔

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, skończyłem 2 kursy elektroniki i z powodzeniem kurs TC, ostatnie ćwiczenie z dodatkowymi punktami zrobione, podłączyłem nawet timer 555 do tego licznika.

Bardzo interesuje mnie działanie mikrokontrolerów pod spodem; assembler, hardware, itp., dlatego myślę o zaczęciu przygody od razu z stm 32. Czy taki plan ma sens? 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.