Skocz do zawartości

[Stm32f411e disco] brak połączenia przy usarcie


Piwo85

Pomocna odpowiedź

Witam. Posiadam MacBooka Pro Retina z 2015 roku. Mam oprogramowanie Paralleles na którym mam wirtualnie postawionego Windowsa 10. Coocox smiga, stm łączy mi się pod wirtualną maszyne, ale gdy w teraterm lub terminal.exe chcę sprawdzić działanie USARTa to już stma nie widzi. Wie ktoś może gdzie leży problem? Jest to mój jedyny laptop i jest mi on potrzebny do pracy na uczelni więc byłbym wdzięczny za każdą pomoc!

Link do komentarza
Share on other sites

Na co dzień korzystam z STMa i OS Xa i jak już się wszystko poinstaluje, to działa to całkiem bezproblemowo, możesz to rozważyć, bo pewnie będzie mniej upierdliwe niż odpalanie Windowsa specjalnie do programowania.

Jak tego USARTa podłączasz? Masz jakiś zewnętrzny konwerter UART-USB, czy to Discovery ma wbudowany jakiś adapter, czy w ogóle jakoś inaczej? Możesz spróbować odpalić na OS X CoolTerm albo inny program do seriala i zobaczyć, czy tam Ci go nie wykrywa.

Link do komentarza
Share on other sites

Na OS X bardzo ładnie działa sam eclipse. Możesz zainstalować plugin dla ARM-ów i masz to co w daje coocox, a do tego szybciej i bez problemów z wersjami (albo raczej znikającym wsparciem).

Do kursu STM32 wybraliśmy OpenSTM32, bo Coocox praktycznie umarł, a konfiguracja eclipse na windzie to prawdziwy koszmar. Co ciekawe to samo na Linuxie i OS X to 5 min. roboty i działa pięknie.

http://gnuarmeclipse.github.io/plugins/install/

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czyli w sumie biblioteki z których korzystam w coocoxie będę musiał sobie dograć, zgadza się? Czy eclipse zawiera biblioteki stm32f4xx_gpio.h itd.? Czy jest jakaś paczka do tego może?

Dziękuję bardzo za olśnienie! Tylko jeszcze jedno pytanie czy potrzebny mi pod OSX jakiś stlink jak na windowsie?

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo dziękuję! Próbuje zainstalować wszystko tyle, że przy dogrywaniu GNU ARM mam problem podczas instalacji "installing software' has encountered problem" i nic nie idzie zrobić. Spróbuje innej na kilku wersjach eclipsa, może będzie lepiej, ponieważ Mars nie chcę współpracować.

Link do komentarza
Share on other sites

Proszę o pomoc! Nie będę tworzył nowego tematu, bo problem dalej jest. Zobaczyłem, że w internecie pojawił się stm workbench na OSX więc postanowiłem z niego skorzystać. Zainstalowałem go i posiada biblioteki etc więc jestem bardzo zadowolony. Projekt z CooCoxa zbuildował się i przesłałem go na stma (mruganie 4 diodami jak na choince). Coś szybko mi migały więc zwiększyłem delay i chciałem przesłać ponownie projekt. Nagle diody zaczęły nie równo mrugać, a po kolejnym odpaleniu Run dostałem taki komunikat w konsoli

Open On-Chip Debugger 0.10.0-dev-00267-g884c33c (2016-03-29-16:35)
Licensed under GNU GPL v2
For bug reports, read
http://openocd.org/doc/doxygen/bugs.html
Info : auto-selecting first available session transport "hla_swd". To override use 'transport select <transport>'.
Info : The selected transport took over low-level target control. The results might differ compared to plain JTAG/SWD
adapter speed: 2000 kHz
adapter_nsrst_delay: 100
srst_only separate srst_nogate srst_open_drain connect_assert_srst
srst_only separate srst_nogate srst_open_drain connect_assert_srst
Info : Unable to match requested speed 2000 kHz, using 1800 kHz
Info : Unable to match requested speed 2000 kHz, using 1800 kHz
Info : clock speed 1800 kHz
Error: read version failed
in procedure 'program' 
in procedure 'init' called at file "embedded:startup.tcl", line 473
in procedure 'ocd_bouncer'
** OpenOCD init failed **
shutdown command invoked

Dodam że jak sprawdzałem debuggera to w OpenOCD option nic nie mam. Wie ktoś gdzie leży problem skoro za pierwszym razem dobrze wysyła, a potem się sypie?

Link do komentarza
Share on other sites

Prawdopodobnie nie zamknąłeś sesji debugowania i już w tle masz odpalony openocd. Jak wejdziesz w zakładkę Debug w Eclipsie, to tam masz listę otwartych sesji. Wybierasz sobie je i dajesz Stop, żeby pojawiło się przy nich terminated. Jeśli to nie to, to możliwe, że masz OS Xa w wersji 10.9. Tam chyba był jakiś bug w stosie USB.

Link do komentarza
Share on other sites

Pojawia się problem. Wszystko na OSX działa, lecz gdy sprawdzam w terminalu połączenie nie widzi mi stm'a na porcie usb.

Wie ktoś gdzie leży problem lub czego mi brak? W stm workbench wszystko działa, ale już terminal nie widzi mojego stma.

Po wpisaniu ls /dev/tty* dostaje jedynie /dev/tty.Bluetooth-Incoming-Port

Wie ktoś gdzie leży problem?

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co widzę w dokumentacji ta płytka Discovery STM32F411e ma ST-LINK/V2, który nie ma wbudowanego seriala, więc musisz skorzystać z jakiegoś zewnętrznego adaptera typu USB-UART, chyba, że da się ten port USB OTG wykorzystać, ale to pewnie wymaga trochę programowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.