Skocz do zawartości

Więcej nowych kursów, dalsze plany i możliwość wsparcia


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Od kiedy uruchomiłem blog Forbota skupiam się zdecydowanie najbardziej na nowych treściach. Kursy i poradnik - jest tego coraz więcej. Ciężko znaleźć drugą stronę, która publikowałaby tyle artykułów technicznych w tak regularny sposób.Chciałbym, aby było tego jeszcze więcej. Wiem, że należy również poprawić kilka innych spraw - chociażby technicznych. Teraz może się to udać!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Na wstępie napiszę że masz rację ludzie uważają że w internecie wszystko jest za free i dlatego fora, stronki blogowe itp zapchane są reklamami, banerami czyli wszystkim czego tam nie powinno być. Ja jestem nawet za tym by na te forum wpłacać coś w rodzaju abonamentu.

To forum uzmysłowiło mi że mimo wielu wad jakie posiadam dam radę ogarnąć w jakimś stopniu programowanie mikro kontrolerów, daleko mi jeszcze do kolegi deshipu ale dzięki wam zbuduję swojego robota !

Link do komentarza
Share on other sites

Gal_kris, wszelkie abonamenty w Internecie (szczególnie polskim) to bardzo kontrowersyjne tematy 😉 Nie wiem, czy jest jakaś strona, która działa dobrze na takiej zasadzie u nas. Ja nie mam zamiaru wprowadzać opłat za korzystanie z forum - nie o to chodzi. Mam też świadomość, że niektórzy faktycznie nie mogą sobie pozwolić na takie opłaty.

Patronite, to nie przymus, nie chce tworzyć też treści dostępnych tylko dla Patronów. Nie o to chodzi. Bardziej liczę na to, że są osoby, które dzięki publikowanym tutaj materiałom oszczędzają swój czas. Zamiast samotnej walki z problemami mogą oni znaleźć, w kilka minut, gotowe rozwiązania w kursach. Może ktoś z nich uzna, że warto się za to odwdzięczyć i wesprze moją inicjatywę. Co ważne środki nie idą na moje wakacje, tylko na publicznie zadeklarowane cele, z których łatwo mnie rozliczyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, o dziwo znam jedno forum z subskrypcją, i to całkiem sporą ($39 miesięcznie o ile dobrze pamiętam) które działa ślicznie. Prowadzi je Louis Rossmann i odpowiada tam na pytania dotyczące naprawy laptopów.

Wynikło to z tego że dostawał ich za dużo w komentarzach do filmów co zajmowało mu czas potrzebny na zarabianie. To rozwiązanie skaluje się stabilnie z ilością subskrypcji.

Myślę że tamten model działa dzięki temu że pozwala ludziom zarabiać pieniądze które bez problemu pokrywają koszty.

to tak zupełnie nie na temat ale pomyślałem że ciekawe.

EDIT: $29.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chumanista, pewnie - za granicą takie serwisy istnieją. Akurat tutaj miałem na myśli rynek Polski.

Piszesz o tym, że rozwiązanie to pozwala ludziom zarabiać. A czy darmowy, dobrze przygotowany kurs nie jest oszczędnością, bo nie trzeba wydać XX zł na książkę? Kwestia kalkulacji - w przypadku stron Internetowych ludzie są przyzwyczajeni do darmowych usług, więc nie widzą, że dzięki temu w sumie oszczędzają 😉 Ale to też taka luźna dygresja.

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, ja się zgadzam że darmowe kursy to oszczędność. Ale nie taka jak konsultacje do naprawy na której można zarobić ~1000zł od jednego z najlepszych specjalistów w USA.

Faktycznie rynek Polski jest ... specyficzny. Za darmo jest u nas zwrotem niemalże mitycznym 😉

W każdym razie świetna robota z forum, podziwiam 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Czy w ramach kursu Arduino macie zamiar dołożyć też kwestie obsługi kart MMC/SD ?

Fajny byłby też tutorial jak wgrać program napisany w Arduino, do innych MCU niż te na płytce, np. ATTiny85/ATTIny2313.

Link do komentarza
Share on other sites

BlackJack, w aktualnym kursie Arduino, nie będzie informacji na ten temat. Spis treści można znaleźć w zajawce serii. Jest natomiast szykowany krótki poradnik na temat samodzielnej budowy Arduino - jednak zdecydowanie wynika z niego, że gdy ktoś dopiero zaczyna, to zdecydowanie łatwiej kupić gotową płytkę. Jeśli chodzi o karty pamięci, to jeśli będzie zapotrzebowanie, to oczywiście takie teksty się pojawią 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Chumanista Biorę wszystkie naprawy za 1000 zł 😃 Zobaczyłem jeden filmik a właściwie filmik z tego jak zdejmuje kulki - krótko to skomentuje - ilość zdartej soldermaski przez tego "specjalistę" poraża a stwierdzenie by dać alkohol (ipa) by schłodzić płytę pozwolisz że nawet nie skomentuję 😋 chodzi mi o ten film:

A wracając do tematu 🙂

Wprowadzenie płatnego forum w najlepszym razie bardzo mocno by ograniczyło ilość osób które by się udzielały na forum i które by forum odwiedzały 😋 W najgorszym w ekspresowym tempie uśmierciły by forum 😉

Sam nie udzielałem się na tym forum za wiele ale jestem z nim już wiele lat (no będzie z 6 lat z hakiem), były czasy że zaglądałem codziennie, były czasy że zaglądałem co kilka miesięcy. Ale zawsze wracam bogaty o nowe doświadczenia i inne duperele 😋 jednak gdyby forum było płatne to raczej wątpię czy bym wracał; mimo że rozważam drobne wsparcie bo jestem w stanie sobie na to pozwolić - dobrowolne wsparcie (+ względnie za jakieś bonusy 😋 ). Raczej nie chodzi o tematy które są poruszane czy inne rzeczy, ale sama możliwość podpowiedzenia komuś sprawia mi frajdę 😋 Pewnie znajdzie się kilka osób które chcą pomagać bo to im daje frajdę a prowadzając abonament to odetnie się "zielonych" którym można szybko podpowiedzieć.

Chyba też warto uzmysłowić niektórym osobom że na tym forum praktycznie nie ma reklam? A przynajmniej nie takich agresywnych itp (sam korzystam z adblocka 😋 ale wyłączyłem żeby się upewnić).

I mała uwaga organizacyjna 🙂 Ostatnio wróciłem na forum. Po wpisaniu forbot w google przekierowało mnie na stronę blogową 🙂 Myślę że warto byłoby żeby w jakiś sposób wyróżnić też że pod tą stroną kryje się gdzieś forum? Myślę że osoba która dopiero co weszła na stronę forbota bo czegoś szukała może nie zauważyć zakładki "forum" 🙂

P.S. Ja chcę zmienić nick!! 🙂

P.S.2. Ja chcę kubeczek 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę że warto byłoby żeby w jakiś sposób wyróżnić też że pod tą stroną kryje się gdzieś forum?

Na górze strony głównej są w tej chwili 3 odwołania do forum i na razie (patrząc po statystykach) przepływ osób z bloga na forum jest "w normie" 🙂

P.S.2. Ja chcę kubeczek

A widzisz, to teraz masz dwie opcje jak go zdobyć 😃

1) Patronite z odpowiednim progiem.

2) Zakup w Botlandzie: https://botland.com.pl/kursy-forbot/3519-kubek-forbot.html?

Link do komentarza
Share on other sites

adam30010, jeśli znasz się na tym lepiej to dla czego nie otworzysz takiego biznesu? Może zobacz więcej filmików bo moim (i większości Reddita) zdaniem ten człowiek jest świetny w tym co robi.

On naprawia tych macbooków kilkanaście dziennie i gdyby to co robi nie działało to czy miałby twoim zdaniem takie dobre oceny?

Treker, a jak mówimy o przekierowaniach to "https://www.forbot.pl/forum/" kieruje na bloga. Fix pls.

Link do komentarza
Share on other sites

Chumanista Nie chodzi mi o jego wiedzę bo to tak naprawdę nie jest jakaś filozofia, jak masz schemat, dostęp do części i odpowiedni tok rozumowania to wszystko naprawisz.

Jakby w Polsce płacili takie pieniądze (1000zł) za naprawę płyty to już dawno miałbym taki biznes i trzaskał dzienny zarobek kilku-kilkunastu tysięcy. Chodzi mi o to jak on to wszystko robi.

Nie mniej zdarcie solder maski przy wymianie BGA jest "błędem w sztuce", z resztą nie tylko przy BGA (obejrzałem jeszcze jeden filmik i tam też zerwał maskę spod tranzystora) - więcej nie oglądałem bo nie ma to sensu. W tym filmiku zdarł maskę to tego stopnia że połączył dwa sąsiednie pady. Nie naprawił tego tylko położył na to nowy układ. W efekcie cyna z jednej i drugiej kulki pokryje też miedź między tymi padami - połączenie pomiędzy ścieżką a układem będzie cieńsze, bardziej podatne na wibracje (kulki pod tym układem to pewnie 0.25 mm, po przecieknięciu cyny na ścieżkę będzie jeszcze mniej), chorobę cynową czy też naprężenia termiczne. Po szybkim wyszukaniu co to za układ, mogę stwierdzić że te sygnały to sygnał kluczujący tranzystora - hulać tam mogą spore prądy - zostało cieńsze połączenie niż powinno być, jaki może być efekt chyba nie muszę wspominać?

Po drugie chłodzenie płyty na siłę może tylko pogorszyć stan sprzętu. Płyty w laptopach są płytami wielowarstwowymi, już samo punktowe nagrzanie jej do temperatury o 200 stopni wyższej od reszty płyty powoduje duże naprężenia wewnątrz materiału (rozszerzalność termiczna podkładu i miedzi jest różna) - naprężenia będą tym większe im większa różnica temperatur. Tak samo jest przy chłodzeniu. zbyt szybkie nagrzewanie lub ochładzanie może spowodować mikropęknięcia ścieżek wewnętrznych PCB (albo nawet pęknięcie struktury kryształu wewnątrz układu)., co jest już trudne do namierzenia i naprawy. Dlatego w fabrykach elektroniki stosuje się wielkie piece rozpływowe gdzie panują różne temperatury w różnych strefach i płytka powoli przez nie przejeżdża by równomiernie się nagrzewała a później także ochładzała - by możliwie najmocniej minimalizować naprężenia w materiale.

Zostają dwa wyjścia, albo naprawia na szybko olewając podstawowe zagadnienia związane z lutowaniem/wymianą BGA albo nie jest ich świadom/nie potrafi ich zastosować. Tak czy siak jednego ani drugiego podejścia nie nazwałbym profesjonalnym.

Można by się też rozwodzić odnośnie stosowania przez niego zasad ESD itp. W skrócie mógłbym się przyczepić do wielu rzeczy ale nie miejsce i czas bo i tak spory offtop wyszedł.

Treker hmmm nawet nie byłem świadom że tam są 3 odwołania 😃

Nie bij za offtop 🙂

Patronite będzie ale dopiero po urlopie 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, a jak mówimy o przekierowaniach to "https://www.forbot.pl/forum/" kieruje na bloga. Fix pls.

To jest specjalnie, ponieważ pierwotnie pod tym adresem był portal (tak wiem, że była to błędna nazwa), ale to taka zaszłość dawnych lat. Aby dostać się na forum trzeba w adresie wywołać /index.php Pewnie za jakiś czas taka zaszłość zniknie, ale na razie zdecydowałem się jeszcze pozostawić po staremu.

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.