Skocz do zawartości

Gumowe gąsienice na trudne warunki


Jarek.P

Pomocna odpowiedź

Witam kolegów,

poszukuję konstruktywnych porad w temacie wykonania gumowych gąsienic z bardzo dobrą przyczepnością do gładkiego, zanieczyszczonego podłoża. Konkretnie, chcę wykonać robota do czyszczenia rynien, coś podobnego do istniejących (i drogich jak jasny pieron) rozwiązań:

gąsienice musiałyby spełniać następujące warunki:

- mieć przyczepność wystarczającą do wciągnięcia robota po gładkiej powierzchni nachylonej pod kątem 30 stopni (specyfika mojego dachu, do czyszczenia byłyby nie tylko rynny, ale i kosze między połaciami)

- elastyczność: rozwiązanie z filmu ma gąsienice przystosowane do jazdy po płaskim, jest to dla mnie trochę niezrozumiałe, czemu producent poszedł w tą stronę, a choć nie ustawił tych płaskich gąsienic pod kątem względem siebie. U mnie robot miałby do czyszczenia zarówno normalne rynny z PVC o przekroju okrągłym (fi110), jak i wspomniane kosze, wykończone lakierowaną proszkowo blachą, kosz stanowią dwie powierzchnie nachylone między sobą pod kątem mocno rozwartym. Żeby pogodzić jedno z drugim widziałbym gąsienice złożone z czegoś w rodzaju muszelek, potrafiące "ciągnąć" zarówno spodnią, jak i w pewnym stopniu boczną powierzchnią.

- niewielkie rozmiary. Cały robot musi być nie szerszy, niż jakieś 8cm, w tej szerokości muszę upchnąć dwie gąsienice i choć kawałek korpusu.

I tu zasadnicze pytania:

1) czy coś takiego istnieje w formie gotowej? W sklepach dla modelarzy gąsienice do kupienia są przeróżne, ale nie mam pojęcia, jak z ich własnościami jezdnymi.

2) mam drukarkę 3D, teoretycznie mogę sobie narysować takie gąsienice, jakie mi się podobają i je wydrukować. Pytanie jednak do doświadczonych na tym polu: z czego? Jest dostępny filament gumowy, ale ciężko znaleźć informację, na ile on jest faktycznie gumowy, osoby testujące znalezione przeze mnie w internetach skupiały się niestety raczej na druku gumowych kaczuszek.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o rynne, możesz wykorzystać ją jako taką prowadnicę. Jeśli nacisk gąsienic z 2 stron bedzie odpowiednio duży, nie musisz kombinować z większą przyczepnością gąsienic. Ja w swoim robocie wykorzystałem dętkę rowerową i dobrze się sprawdzała. Oczywiście wyciąłem odpowiedną długość i skleiłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawy pomysł z tą dętką, dzieki.

Rynna jako prowadnica z gąsienicami rozpierającymi się na boki, o to Ci chodzi? Jeśli tak, to niestety chyba nie da rady. Od strony połaci dachowej do rynny wchodzi obróbka blacharska krawędzi dachu, więc ta strona rynny jest zasłonięta od wewnątrz czymś, co co prawda też jest gładkie, ale nie zawsze równe i nie zawsze w tym samym położeniu. To co prawda nie byłaby wielka przeszkoda, ale i tak zostają jeszcze kosze, w których po bokach są jedynie krawędzie dachówek i to jeżdżenie czymkolwiek po tych krawędziach w ogóle jest kiepskim pomysłem, zbyt duża niejednorodność.

Link do komentarza
Share on other sites

Drukujemy trochę elementów z TPC Flex i jeśli chodzi o elastyczność to rzeczywiście robi robotę. Jeżeli wydrukujesz gąsienicę leżącą na boku to włókna będą ustawione wzdłuż naciągu i nie powinno być problemu z wytrzymałością druku. TPC ma taką wadę, że warstwy wydruku słabo trzymają się między sobą.

Oczywiście dętka to dużo prostsze rozwiązanie, na początek bym bardziej polecał 😋

Polecam też paski zębate - możesz sobie fajnie przenieść napęd kołami zębatymi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ciągle myślę o tym filmiku, bo sam mam strasznie zasyfioną rynnę w mieszkaniu i też zastanawiałem się nad tym czemu ich roboty mają płasko ustawione gąsienice. I wymyśliłem ...

Popatrz, że co rynna to inna średnica, nie ważne pod jakim kątem byś ustawił te gąsienice, możesz je ustawić tylko do danej średnicy - danego łuku. Wtedy przy zmianie średnicy rynny mamy do czynienia ze stykiem gąsienic tylko na krawędziach i pewnie z tego założenia wyszedł producent. Uznali, że nie będą kombinować, bo nie wykombinują i widać zaprojektowali to tak, że styk gąsienic z rynną na krawędziach jest wystarczający do utrzymania trakcji.

Link do komentarza
Share on other sites

Też nad tym dumałem i wydumałem, że na bardzo wielu filmach pokazujących orynnowania domów w USA rynny nie mają przekroju okrągłego, a prostokątny i coś mi sie zdaje, że właśnie po takich rynnach miał ten robot pierwotnie jeździć. Bo gdyby był projektowany dlla rynien półokrągłych, to typowych średnic nie ma przecież znów tak dużo (w naszych warunkach 90% to rynny 110mm, więc nie wydaje mi się, by gdzie indziej był większy rozrzut), a gdyby nawet, to celowanie w najpopularniejszy profil przyniosłoby mniejszy błąd, niż pójście na łatwiznę.

Mój robot w każdym razie będzie miał gąsienice nachylone pod kątem takim, by jak najlepiej jeździł w koszu, bo to tam mu będzie najtrudniej. A w rynnie - się zobaczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.