Skocz do zawartości

Obsługa GPIO raspberry pi


andyy92

Pomocna odpowiedź

Witam,

Ostatnio zainstalowałem sobie bibliotekę wiringPi. Następnie chciałem sprawdzić czy wszystko działa i starałem się zapali diodę led. Niestety wyszło jak zwykle, zapewne problem jest w sposobie połączenia. Prosiłbym o pomoc i sprawdzenie co robię źle. Kabel biały to masa.

Pin 26 ustawiony jest na wyjście.

Link do zdjęć:

https://zapodaj.net/5bbb73ece1ad8.jpg.html

https://zapodaj.net/bd120b4d53d5a.jpg.html

https://zapodaj.net/4cb699c5b44b8.jpg.html

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Nie widać za dobrze, ale wydaje mi się że przewód czarny nie ma elektrycznego połączenia z diodą (nie ta strona płytki stykowej). A jeśli przewód biały to masa, to sprawdź czy dioda jest w dobrą stronę, bo powinno być na zdjęciu widoczne ścięcie (po stronie katody) którego ja nie dostrzegam.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zmieniłem tak jak napisaliście i nadal nic. Z racji, że dopiero się uczę powiedzcie mi jakim cudem na filmiku lampka się zapaliła jak nawet jedna z nóżek nie ma połączenia z taśmą ProtoPi PLUS ?

link do filmu:

od 7:45

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wiedziałem, że tak może być. Niestety początki.

Zrobiłem więc tak: krótszą nóżkę diody (-) podłączyłem do GND, następnie druga nóżka jest połączona z rezystorem i ten jest wpięty do pinu 26. Lecz po uruchomieniu programu z filmu dioda nie mruga.

W czym może tkwić problem ?

Czy raspberry muszę wyłączać za każdym razem jak chcę coś podłączyć/zmienić ?

W pierwszym poście w linku nr. 3 widać, że PIN fizyczny 39 ma 0V czyli muszę podłączyć do innego pinu GND ?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Pin 39 ma 0V bo jest to masa.

Ja tam się nie znam na GPIO w RPi, ale coś mi tu nie gra. Gdzie nie popatrzę w internecie, to fizyczny pin 37 to GPIO.26. Na Twoim zdjęciu nie widać jego stanu, poza tym, że jest ustawiony jako wyjście. Natomiast widać stan GPIO.25 (wyjście, stan wysoki) który, zgodnie z rozpiską, powinien być na fizycznym pinie 22. Może tu tkwi problem?

I druga sprawa. Czy sprawdziłeś poprawność działania obwodu na płytce stykowej? Podłącz przewód z pinu 37 do pinu 17 (3,3V) i sprawdź, czy świeci. Bo może po prostu coś nie łączy, albo masz na diodzie za niskie napięcie. Niektóre niebieskie mogą mieć chyba do 4V.

I tak. Raspberry Pi powinno się wyłączać na czas manipulacji przy GPIO. Bo sto razy nic się nie stanie a za sto pierwszym upalisz procesor.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.