Skocz do zawartości

Układ umożliwiający wybór baterii zasilającej


Lukaszm

Pomocna odpowiedź

Cześć,
w budowanym urządzeniu (elektryczna deskorolka) chciałbym zastosować układ umożliwiający przełączanie między źródłami zasilania.

Deskorolka zasilana jest z dwóch akumulatorów Li-Po 6S 8Ah, połączonych równolegle (obecnie).

Chcę zrobić wybieranie źródła zasilania (dla sterowników silników) żebym nie musiał przy każdym ładowaniu ładować baterii do takiego samego napięcia. Budowany układ pozwalałby wybierać źródło zasilania (wyboru będzie dokonywać 'komputer pokładowy').

Jako klucze chcę wykorzystać MOSFETy IRFS7530.

Wykminiłem sobie schemat taki jak na rysunku poniżej:

Mikrokontroler (zasilany z baterii pierwszej) wybiera akumulator zasilający (BATx_SEL), amplituda sygnału wyboru 0-5V. Zasilane urządzenie oznaczyłem jako rezystor.

Zrobiłem symulację w PSPICE, niestety układ nie działa tak jak bym chciał. Gdy baterie mają różny poziom naładowania to ta bardziej rozładowana jest 'doładowywana' przez tę bardziej naładowaną podczas zasilania układu z baterii bardziej rozładowanej (o niższym napięciu). Jest to oczywiście niedopuszczalne.

Czy ktoś byłby w stanie podpowiedzieć mi czy podjęty sposób rozwiązania problemu (wybór źródła zasilania) jest w miarę sensowny? Może spotkał się ktoś z podobnym problemem lub zna jakieś źródła w Internecie opisujące go? Przeprowadziłem poszukiwania, jednak bez wielkich sukcesów (tzn. znalazłem schematy układów służących do wyboru zasilania bateria-źródło zewnętrzne (np. USB), ale te układy mają wspólną masę).

Rozważam jeszcze drugą opcję, w sumie prostszą, wykorzystującą mały przekaźnik zwierający bramkę tranzystora do '+' baterii. Może to byłaby lepsza droga?

Z góry dzięki za pomoc 🙂

EDIT: jeszcze kilka informacji uzupełniających:

- MOSFETy typu N bo maksymalny prąd pobierany przez dwa sterowniki to około 120A, tranzystorów docelowo będzie kilka, na schemacie dałem tylko po jednym żeby nie zaciemniać idei

- masy między 'komputerem pokładowym' a sterownikami silników nie muszą mieć tego samego potencjału, może być kilka voltów różnicy. Komunikacja realizowana jest przez interfejs CAN.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.