Skocz do zawartości

Raspberry - pytania zielonego, czyli jak zacząć, w czym programować


marcin82w

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim.

Jakiś czas temu zacząłem przygodę z programowaniem 8-bitowych mikrokontrolerów AVR, niedawno zacząłem również sięgać do 32-bitowych z rodziny STM32. Kilka dni temu celem bliższego zapoznania się zamówiłem sobie Raspberry Pi 3.

I tu pytanie do ludzi znających RPi i podobne platformy, jak zacząć i przede wszystkim w czym programować PRi. W tym temacie jestem kompletnie zielony a chciałbym bliżej zaprzyjaźnić się z PRi, obsługą GPIO jak i dostępnych interfejsów komunikacyjnych. Dysponuję kilkunastoma czujnikami od arduino i to je chciałbym wykorzystać do testów. Zdaję sobie sprawę że użycie raspberry do odczytu i wyświetlenia temperatury to jak użycie armaty na muchę, ale podkreślam że chcę poznać bliżej obsługę GPIO i dostępne interfejsy komunikacyjne.

Samo programowanie - znam już C i trochę C++, nie chciałbym sięgać do pythona, wolałbym się skupić na tym co już mam opanowane i przyzwoicie znam.

Proszę o bliższe wprowadzenie w temat RPi, programowania i obsługi GPIO. Mile widziane polskojęzyczne lektury.

Link do komentarza
Share on other sites

przede wszystkim w czym programować PRi

Chyba sobie sam odpowiedziałeś na to pytanie pisząc

wolałbym się skupić na tym co już mam opanowane i przyzwoicie znam.

??

Co do kursu to jest chociażby na Forbocie: https://forbot.pl/blog/artykuly/programowanie/raspberry-pi-w-robotyce-amatorskiej-1-wprowadzenie-id1254

Dotyczy co prawda wersji 1, ale powinieneś sobie poradzić. W części trzeciej masz opisaną opsługę GPIO i interfejsów komunikacyjnych.

Link do komentarza
Share on other sites

Będą też kursy dot. opisu sprzętowego oraz programowania w języku c++ i może jeszcze w innych. Ja uważam, że wydajnym językiem jest c++. Program skompilowany i zlinkowany na daną architekturę powinien być najwydajniejszym. Aczkolwiek inne języki mogą być również ciekawe.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pozwolę sobie podepnąć pod temat bo nie wiem czy warto tworzyć nowy watek ?

Dzisiaj odpaliłem po raz pierwszy swoje PI3, system sie zainstalował wszystko ok, ale nie mam dzwiąku przez HDMI. Trochę kombinowałem sam, jest ustawione Audio na HDMi, ale dźwięku ani słychu ani widu ? Jedynie co mi nie gra do końca to sterownik Audio, bo jest dla chipu BCM2835 a Pi3 ma BCM2837. Inna sprawa, że postanowiłem sprawdzić na innym TV i tam obraz z maliny miałem dopiero jak podpiąłem się pod HDMi opisane symbolem DVI ?

Obecnie jestem w kropce. Jak sprawdzić czy malina generuje dźwięk ? Jedyne co mi przychodzi do głowy to do złącza AV podpiąć głośniki komputerowe i sprawdzić czy jest, bo nie wiem teraz czy coś się źle po konfigurowało przy instalacji czy tor Audio maliny jest kaput ?

PS. rozwiązałem problem 🙂

Sposoby są zasadniczo dwa.
# uncomment to force a specific HDMI mode (this will force VGA)

Pierwszy sposób, usuwamy znaki # z dwóch poniższych linii i zmieniamy odpowiednio hdmi_mode 4=720p z dźwiekiem
#hdmi_group=1
#hdmi_mode=4

Lub usuwamy znaczek # z linii modeshdmi_drive=2 (lepszy sposób)
# uncomment to force a HDMI mode rather than DVI. This can make audio work in

# DMT (computer monitor) 
modeshdmi_drive=2

Oczywiście trzeba zrobić potem reboot, i plik edytować jako root (administrator).

Link do komentarza
Share on other sites

i tam obraz z maliny miałem dopiero jak podpiąłem się pod HDMi opisane symbolem DVI ?

Czy to możliwe? Chyba, że błędny opis wejścia.

Lakoniczny opis standardu DVI: https://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface

a HDMI - https://pl.wikipedia.org/wiki/HDMI

Swoją drogą sprawdzę swoją RPi3 czy pojawia się dźwięk.

Link do komentarza
Share on other sites

Poprzez przejściówki to tak. To wynika z opisu jednego rodzaju DVI (opis w linku który podałem). Sam mam taki kabel z przejściówką. Ale bezpośrednie podłączanie, chociażby ze względu na inne rodzaje złącz jest niewykonalne.

Link do komentarza
Share on other sites

Są to złącza HDMI. Czym one się różnią (poza numerem wejścia) to tylko w dokumentacji telewizora można znaleźć. Może lista dostępnych trybów pracy dla obu wejść jest inna. Skoro na jednym było to jest zależne do TV a nie od maliny.

Link do komentarza
Share on other sites

Są to złącza HDMI. Czym one się różnią (poza numerem wejścia) to tylko w dokumentacji telewizora można znaleźć. Może lista dostępnych trybów pracy dla obu wejść jest inna. Skoro na jednym było to jest zależne do TV a nie od maliny.

Szczerze nie wnikałem, zdjęcie dodałem jako uzupełnienie do pytania kolegi deshipu.

Link do komentarza
Share on other sites

W każdym razie nie jest to problem samej przejściówki HDMI/DVI lub trybu DVI w jakim może pracować urządzenie, bo używamy zwykły kabel HDMI. Najprościej podłączyć do tego telewizora np. laptop i odtworzyć film. W Windows 10 najpierw podłączamy HDMI a później uruchamiamy film, bo dźwięk "nie wie" że ma iść przez HDMI. Kliknięcie w pasek regulacji głośności załatwia sprawę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.