Skocz do zawartości

Ethernet 2 GPIO


danioto

Pomocna odpowiedź

Cześć,

z pewnych względów chciałbym podłączyć czujnik czadu do domowej sieci ethernet i jest to jedyne rozwiązanie, jakie wchodzi w rachubę (proszę, nie proponujcie rozwiązań w stylu: "kup sobie czujnik z modułem RF"). Nie udało mi się znaleźć gotowych czujników z wyjściem ethernetowym - jedynie mające wyjście przekaźnikowe. Dlatego pomyślałem, że może uda mi się znaleźć możliwie tanie oraz wymagające małego nakładu pracy rozwiązanie umożliwiające podłączenie czujnika dymu do mojej sieci lokalnej. Czy możecie coś podpowiedzieć?

Od razu na myśl przychodzi RPi, tylko jest to koszt rzędu conajmniej 150 złotych, sam czujnik kosztuje drugie tyle i wychodzi 300 złotych za każdy punkt sensoryczny - dość drogo. Można kombinować coś w stylu przejściówka Ethernet<->SPI a następnie mały modulik z uC, który czytałby wyjścia przekaźnikowe. Robialne, dość tanie (przejściówka powiedzmy 40 złotych oraz moduł również około 40, w sumie 80 złotych), ale wymagające dużo energii i pracy. Macie może jakiś pomysł na tani i elegancki sposób realizacji takiego małego sterownika ethernet?

Daniel

Link do komentarza
Share on other sites

Co konkretnie po ethernecie ma lecieć? Moduł ma słać dane na jakiś serwer, czy hostować stronę? Jak tylko to pierwsze to spokojnie ENC28J60 + Arduino sobie poradzi, a przykładów jak wysyłać żądania POST jest pełno. To kosztuje 5$ + jakiś zasilacz i ew. PCB (10 szt 5x5cm na elecrowie za jakieś 15$ z przesyłką).

Można by też użyć RPi zero (nie wiem jak jest z dostępnością) + karta sieciowa na USB.

Pytanie też czy ma to być dodatkowy bajer, czy rzeczywiście niezawodna część systemu ratującego życie, bo oba te rozwiązania klasują się raczej jako to pierwsze.

Link do komentarza
Share on other sites

@Chumanista

Tak jak pisałem, nie mogę użyć żadnego innego interfejsu niż ethernet z uwagi na ciężkie warunki otoczenia, w grę wchodzi tylko ethernet. Nie mniej bardzo ciekawy link 🙂

@Harnas

Serwer wpięty w sieć domową będzie co jakiś czas odczytywał stan czujnika. Wiem, że Arduino i konwerter Ethernet sobie poradzą, tak jak napisałem w pierwszym poście. To czego nie sprawdziłem to ceny w popularnym, chińskim serwisie aukcyjnym. Nie zdawałem sobie sprawy, że są to kwoty rzędu 50 złotych za całość.

Dlaczego uważasz, że takie rozwiązanie nie może być niezawodne?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chyba nie doczytałeś tego, co ci Chumanista podesłał -- to jest właśnie ethernet zrobiony na esp8266.

A tak podchwytliwie zapytam, co to pytanie ma wspólnego z robotyką?

Ja bym na twoim miejscu poszukał jakiegoś taniego routera z linuksem, albo płytki z chipem z takiego routera. Będziesz mieć na tym ze cztery ethernety i kilka wolnych gpio od diodek. Sam w jednym z moich robotów używam http://vocore.io/

Link do komentarza
Share on other sites

@deshipu

1. Chyba raczej Ty nie doczytałeś tego co Chumanista napisał, a tym bardziej tego co jest w podanym linku. Takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę.

2. Zauważyłeś, że temat jest założony w dziale "Na luzie"? Tak podchwytliwie zapytam, czy wszystkie tematy tutaj są związane z robotyką?

3. Z tego co widzę to podesłane przez Ciebie rozwiązanie wyniesie 45$ (płytka z ethernetem) i jest to dla mnie nadal za drogie rozwiązanie.

Nie rozumiem, dlaczego Twoja wypowiedź jest utrzymana tonie wyższości -- jeżeli masz problem z tym tematem, to się w nim nie udzielaj. Póki co za dużo nie wniosłeś do rozmowy, a przyjemność dyskusji mam wrażenie, że zmalała, przynajmniej dla mnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o rozwiązanie z Arduino. Najprawdopodobniej Chińczycy montują tam kondensatory ceramiczne typu Y5V, które są 2x tańsze od X7R, tutaj na 16 stronie możesz zobaczyć sobie zestawienie charakterystyk http://www.tme.eu/pl/Document/7da762c1dbaf553c64ad9c40d3603826/mlcc_samsung.pdf . Po 2, mam złe doświadczenia z ethernet shieldem opartym na W5100. Musiał być podpięty bezpośrednio pod router, przez switch nic nie działało.

Z RPi może być lepiej, bo producent gwarantuje jakieś parametry. Podobno można włączyć watchdoga. Trzeba by może wyłączyć journaling i rsyslog żeby oszczędzić karcie SD zapisów.

Osobiście dodałbym równolegle do styków przekaźnika czujnika, drugi przekaźnik, którym serwer mógłby niezależnie sterować. Można by wtedy automatycznie co jakiś czas sprawdzać poprawność działania.

Link do komentarza
Share on other sites

Najmocniej Pana przepraszam, jeśli użyte przeze mnie sformułowania sprawiły, że poczuł się Pan poniżany. Jeśli byłby Pan łaskawy w swojej dobroci wskazać gdzie dokładnie według Pana wywyższyłem się ponad przyrodzony mi status, czym spowodowałem Pana gniew, to obiecuję na przyszłość unikać takich zwrotów w kontaktach z jaśnie wielmożnym Panem i innymi ludźmi Pana pokroju.

Z mojej strony odwdzięczę się szanownemu Panu wyjaśnieniem w jaki sposób, na podstawie Pana światłych wypowiedzi ośmieliłem się dojść do takich, a nie innych wniosków i w efekcie czego sformułowałem takie, a nie inne odpowiedzi, które wydawały mi się pomocne -- jak widać, tylko wydawały niestety, bo w swojej lekkomyślności zmniejszyłem Panu przyjemność.

Otóż raczył Pan łaskawie odpowiedzieć koledze, który zasugerował metodę podłączenia ethernetu do ESP8266, że, cytuję "Tak jak pisałem, nie mogę użyć żadnego innego interfejsu niż ethernet z uwagi na ciężkie warunki otoczenia, w grę wchodzi tylko ethernet." Stąd bierze się moje impertynenckie, przyznam, założenie, że w swojej nieograniczonej mądrości, zapewne zajęty innymi nie cierpiącymi zwłoki sprawami, był Pan nie dostrzegł sedna wskazanego rozwiązania. Niefortunne to założenie poprowadziło mnie, w chęci pomocy, do zwrócenia na to uwagi. Chciałbym jednak wskazać, że nie ośmieliłbym się nawet sugerować, że to przeoczenie spowodowane jest nieumiejętnością czytania czy skrajnym lenistwem.

Podobnie pytając o związek projektu wielmożnego Pana z robotyką nie marzyłbym nawet sugerować, że pytanie jest nie na miejscu i że wysługuje się Pan zebranymi tu hobbystami w celu załatwiania jakichś swoich szemranych interesów. Po prostu kierowała mną naiwna i prosta ciekawość i nadzieja, że taki związek jednak istnieje.

Wreszcie ośmielę się Panu zwrócić uwagę, że nie podsyłałem Panu żadnego gotowego rozwiązania, bo przecież nie po to istnieje to forum, żeby na nim gotowe rozwiązania podawać. Próbowałem, jak widać z marnymi skutkami, wskazać Panu kierunek poszukiwań, który wygląda dla mnie obiecująco.

No ale niestety, moja niezgrabność doprowadziła do nieporozumienia i choćbym wyjaśniał Panu swoje motywy i rozumowanie cały dzień, to niesmak pozostaje. Zatem pozostawiam Pana z Pańskim projektem i pozostaje mi mieć nadzieję, że ktoś w końcu kiedyś podeśle Panu gotowe rozwiązanie, które Pana zadowoli, a które nie spowoduje w krótkim czasie zaczadzenia się Pana z całą rodziną.

Pozdrawiam i życzę wiele szczęścia.

Link do komentarza
Share on other sites

Ludzie, co tu się dzieje. Ja jestem na Forbocie czy na Elektrodzie?!

Zachowujmy się proszę jak pasjonaci robotyki a nie jak sfrustrowani nauczyciele wiedzy o kulturze.

Serio, nie ma potrzeby pasywnie-agresywnie udowadniać sobie wyższości.

Jak sądzę danioto potraktował link jako bardziej żart na temat niż poważną propozycję, co biorąc pod uwagę jak niepewna jest ta implementacja nie jest pozbawione podstaw.

deshipu za to słusznie zwraca uwagę na poważność kwestii podkreślając że wszystkie produkty w tej cenie będą raczej hobbystyczne, z elektroniką i bibliotekami pisanymi przez amatorów i stanowią poważne ryzyko w zastosowaniu tak krytycznym jak alarmowanie o poziomie CO.

Link do komentarza
Share on other sites

@Harnas

Dzięki za ciekawe spostrzeżenie. Wiem, że RPi dałoby tutaj radę, postaram się jednak jeszcze jakiś czas poszukać innego rozwiązania.

@deshipu

Bez komentarza. Trzymam za słowo, że już się nie będziesz udzielał w temacie.

@Chumanista

Masz wiele słuszności, ale te czujniki, które chcę wykorzystać są wyposażone z reguły w sygnalizację świetlną/dźwiękową, więc zakładam, że ktoś znajdujący się blisko pomieszczenia zostanie poinformowany tradycyjnymi metodami. Ethernet oraz serwer są do innych celów -- przykładowo by powiadomić o groźnej sytuacji zdalnie. Z tego powodu myślę, że nie muszę się decydować na przemysłowe rozwiązania typu "safety".

Co ważne, na razie nie podejmuję żadnej decyzji, jedynie zbieram informacje -- chciałem porozmawiać o waszych doświadczeniach, by później móc podjąć świadomą decyzję, nieograniczoną moim zawężonym postrzeganiem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Najtaniej wychodzi chyba przejściówka Ethernet<->SPI. Na Aliexpress mają ENC28J60 po 2.2$, więc sporo taniej niż 40zł 😉 Moduł można usypiać, wtedy nie powinien pobierać zbyt dużo prądu. Oczywiście jakość może niestety okazać się proporcjonalna do ceny, ale czego można oczekiwać za dwa dolary...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.