Skocz do zawartości

Ustawienie stałego IP na raspberry pi 2b z debianem


adi1525

Pomocna odpowiedź

Witam, mam problem z ustawieniem stałego IP na debianie, otóż zmiana w interfaces nic nie zmienia, po restarcie ustawia się automatycznie inne IP, nie wiem czy może to być związane z tym, że mam aplikację "Network preferences"?

Gdy wpisuje do cmdline.txt ip=169.254.1.1, to działa lecz gdy odłączę przewód LAN malinka oczekuje na połączenie, próbowałem zmienić albo usunąć czas ale nic nie pomogło.

W pliku interfaces mam informację, że

"For static IP, consult /etc/dhcpcd/conf and 'man dhcpd.conf' i już nie wiem co mam zmieniać, może ktoś mi podpowiedzieć jak to zrobić???

Link do komentarza
Share on other sites

Udało się połączyć.

wprowadziłem takie komendy:

static ip_address=169.254.1.1
static routers=192.168.2.1
static domain_name_servers=192.168.0.1

Tylko nie wiem czy w static routers i static domain_name_servers jest dobrze?

Połączenie przez protokół SSH działa, ale po zmostkowaniu LAN i WLAN nie działa mi internet.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Harnas, sądzę że nie ma ponieważ:

Tylko nie wiem czy w static routers i static domain_name_servers jest dobrze?

adi1525 spróbuj:

static ip_address=192.168.100.100
static routers=192.168.2.1
static domain_name_servers=8.8.8.8

Znalazłem coś co tłumaczy dlaczego internet Ci nie działa:

#
# The following results may also be obtained via:
# http://whois.arin.net/rest/nets;q=169.254.1.1?showDetails=true&showARIN=false&showNonArinTopLevelNet=false&ext=netref2
#

NetRange:       169.254.0.0 - 169.254.255.255
CIDR:           169.254.0.0/16
NetName:        LINKLOCAL-RFC3927-IANA-RESERVED
NetHandle:      NET-169-254-0-0-1
Parent:         NET169 (NET-169-0-0-0-0)
NetType:        IANA Special Use
OriginAS:       
Organization:   Internet Assigned Numbers Authority (IANA)
RegDate:        1998-01-27
Updated:        2014-01-09
Comment:        Computers use addresses starting with "169.254." when they do not have a manually configured address or when they are not told which address to use by a service on the network.  They are commonly called the "link local" addresses.
Comment:        
Comment:        Routers are not allowed to forward packets sent from an IPv4 "link local" address, so they are always used by a directly connected device.
Comment:        
Comment:        These addresses were assigned by the IETF, the organization that develops Internet protocols, in the Standards Track document, RFC3927, which can be found at:
Comment:        http://datatracker.ietf.org/doc/rfc3927
Ref:            http://whois.arin.net/rest/net/NET-169-254-0-0-1
Routers are not allowed to forward packets sent from an IPv4 "link local" address, so they are always used by a directly connected device.
Link do komentarza
Share on other sites

Nie zmienia to faktu, że RPi z adresem 169.254.1.1 będzie ciężko odwołać się do DNS 192.168.0.1, szczególnie że gateway ma adres 192.168.2.1...

Ciekawe jaka jest maska tej sieci - ale nie wydaje mi się, żeby to była poprawna konfiguracja.

Jeśli tylko potrzebujesz mieć stały adres RPi dla dostępu przez SSH, o wiele łatwiej będzie skonfigurować serwer DHCP.

Tradycyjna metoda ustalania adresu statycznego to nie grzebanie w cmdline.txt, ale modyfikacja /etc/network/interfaces. Wszystko jest opisane w wielu miejscach sieci, google podpowie co zrobić.

Problemem może być NetworkManager (właściwie jest to chyba bardziej wirus niż program użytkowy 😉) Inna sprawa, że w nim można "graficznie" ustawić adres IP i też będzie działało.

W każdym razie ostatnio ktoś już narzekał na problemy z konfiguracją adresu IP - podobno coś jest popsute w nowej dystrybucji Raspbiana, ale tego nie wiem, bo nie sprawdzałem.

Jak chcesz "brutalnie" ustawić IP to po prostu napisz:

sudo ifconfig eth0 192.168.0.10

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Teraz zauważyłem że IP z maliny jest z zupełnie innej puli niż IP routera. Musiałbyś chyba mieć maske 0.0.0.0. Ja swego czasu ustawiałem statyczne IP z tego poradnika http://botland.com.pl/content/71-jak-ustawic-statyczne-ip-w-raspberry-pi , i zadziałało z kopyta. Pokaż jeszcze jaką masz konfiguracje połączenia na PC gdzie działa ci internet.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ustawiłem tą samą maskę podsieci i server DNS 8.8.8.8 i ruszyło, tylko przedtem na innej masce transmisja przez SSH też działał.

A odnośnie modyfikacj w /etc/network/interfaces, to mi w ogóle nie chciało działać, ustawiałem tam wszystko z różnych poradników z neta i ustawiało się za każdym razem inne, może przez to "Network Preference", który i tak ustawiał automatycznie.

Więc już wszystko działa, dzięki wielkie za pomoc 😉

Link do komentarza
Share on other sites

adi1525, popatrz na ten cytat:

Computers use addresses starting with "169.254." when they do not have a manually configured address or when they are not told which address to use by a service on the network. They are commonly called the "link local" addresses.

Routers are not allowed to forward packets sent from an IPv4 "link local" address, so they are always used by a directly connected device.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak się utawia adres IP to drugą rzeczą jest maska. Obie te wartości determinują czy dany host jest w tej samej sieci czy nie. Brama (którą najczęściej jest ruter) musi być w tej samej sieci.

Ponadto do testów użyj polecenia ping, jeśli na niego odpowiedź nie jest wyłączona.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co pamiętam adresy 169.254. otrzymują urządzenia w których ustawiono, że mają pobrać z DHCP ale to się nie udało. Na pewno komputery z windowsami tak robiły. Nie jest to adres prywatny sieci lokalnej.

[ Dodano: 08-10-2016, 14:21 ]

znacznie wygodniej niż zmieniać adres na stały jest zmienić ustawienia serwera DHCP. Do adresu MAC malinki przypisz IP które potrzebujesz i gotowe
. To prawda. Musisz to zrobić w panelu administracyjnym rutera. W przypadku ustalenia stałego adresu IP na poziomie RPi to w panelu administracyjnym rutera musisz zakres adresów IP dla DHCP ustalić np. 192.168.0.100 - 192.168.0.254 a IP RPi na adres poza tym zakresem np. 192.168.0.20.
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.