Skocz do zawartości

Raspberry Pi w robotyce amatorskiej - #4 - ROS


Treker

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Pierwotny plan nie zakładał powstanie czwartej części artykułu o Raspberry Pi, jednak nie mogłem się oprzeć, by opowiedzieć Wam o jeszcze kilku możliwościach tego komputerka. Tym razem zajmiemy się konfiguracją RPi do działania w systemie ROS (Robot Operating System).

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Błąd w tytule - ROS RTOSem (Real Time OS) niestety nie jest 🙂

2. Fajny artykuł, byłoby super gdybyś pociągnął temat samego ROS. Myślę, że wielu użytkowników mogłoby to zainteresować (a na pewno mnie 🙂)

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam takie pytanie do autora tekstu. Jak został rozwiązany problem z dostępem do pinów przez ROSa (potrzebne są uprawnienia roota).

Po wykonaniu komendy:

rosrun forbot_rpi switch_publisher 

otrzymuje:

wiringPiSetup: Must be root. (Did you forget sudo?)

Polecenie z sudo nie działa i zwraca:

sudo: rosrun: command not found
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Prosta, chociaż brutalna sztuczka:
sudo bash

A później już można normalnie wykonywać polecenia jako root.

Ewentualnie trochę bardziej elegancko

sudo -i

Tak, to są stare znane metody, ale jak już jestem root'em to wyskakuje mi coś takigo:

bash: rosrun: command not found
Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie nie doprecyzowałem tego jak to odpalić 🙂 Ja korzystam z możliwości zalogowania jako super user, czyli:

sudo su

Następnie source'uję domyślny plik bash'a:

source /home/pi/.bashrc

Następnie source workspace'a:

source /homde/pi/catkin_ws/devel/setup.bash

I tak przygotowana sesja w terminalu pozwala na odpalenie:

rosrun paczka node

Nie wiem, czy jest jakiś bardziej elegancki sposób, wiem, że ten działa i nie jest wybitnie upierdliwy w przeprowadzeniu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Na jakich dystrybucjach Linuxa działa ROS? Na Debianie zainstalowanym na laptopie będzie działał? Gdzieś czytałem, że tylko Ubuntu, mam trochę mętlik w głowie, zastanawiam się jaką dystrybucję zainstalować.

Link do komentarza
Share on other sites

Mellon, tak - w styczniu rusza nowy kurs, a jak dobrze pójdzie to może nawet 2 lub 3. Wszystko będzie związane z RPI i wykorzystaniem ich w konkretnych dziedzinach życia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje się, że to fajna i tania platforma do budowy urządzeń automatyki/sterowania, robotyki czy centrum multimediów. Typowe umiejętności z programowania np. C++ (po zainstalowaniu mono C#), Python + linux + obsługa interfejsów np. GPIO (biblioteka wiringgpi) a można zbudować małe, szybko uruchamiające się i zużywające mało energii elektrycznej urządzenie np. regulator, panel sterujący pralki lub inne zastosowania typu embedded.

Także czekamy z niecierpliwością i doceniamy ogromny wkład pracy w portal.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

BlackJack, Mellon, temat kursu RPI stał się moim małym koszmarem 🙂 Pisałem już o tym gdzieś, sytuacja wyglądała tak, że tworzyliśmy kurs na RPI2, ale niedługo przed jego planowanym startem pojawiły się w sklepi RPI3... Później zabraliśmy się za temat RPI0 (z naciskiem na naukę programowania), a co się stało z tym produktem to wiemy - praktyczny brak dostępności w sprzedaży. W związku z tym kursy ostatecznie nie ruszyły. Podwójne problemy zniechęciły mnie trochę do dalszych prób szczególnie, że cały czas powstają inne kursy. Wiem, że kurs RPI musi powstać (i powstanie), jednak w chwili obecnej nie mogę obiecać żadnych konkretów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.