Skocz do zawartości

Podmiana fotorezystorów na fototranzystory


raptor

Pomocna odpowiedź

Witam

Mam pytanie odnośnie fototranzystorów i ich zastosowanie do robota typu follow line.

Mianowicie, zbudowałem sobie robota opartego na fotorezystorach 5-10kOhm, komparatorze LM393 i tranzystorach ( pierwsza konstrukcja 😉 ).

Zrobiłem to na płytce uniwersalnej, a teraz chciałbym:

1 . Zrobić to na płytce wytrawionej

2. Wykorzystując stabilizator napięcia ( wcześniej zasilanie na całość była z baterii 9V ).

3. Podmienić sobie fotorezystory na fototranzystory bo "działają szybciej".

I właśnie z tym ostatnim mam "problem". Ogólnie zbudowałem sobie układ na płytce stykowej, aby sprawdzić czy moja nowa koncepcja będzie działać. Zrobiłem na płytce układ z komparatorem i dwoma diodami zamiast podłączać tranzystory i silniki żeby sprawdzać jak zachowują się wyjścia.

Pierwszym "problemem" jest stan nieustalony mógłbym to tak określić. W momencie braku oświetlenia fototranzystorów obie diody się świeciły. Komparator zapewne nie była w stanie porównać napięć bo są tak blisko 0 ( tranzystory nie przewodzą ). W moim robocie efektem była by jazda robota na wprost. W konstrukcji z fotorezystorami taki stan był mało realny. Tutaj to może być norma. I zastanawiam się jak to rozwiązać, czy jest sens się tym ogólnie martwić, czy przyjąć, że normalnie taki stan nie wystąpi.

Drugi zdecydowanie większy problem to brak odpowiedniej czułości fototranzystorów. Bo chyba inaczej tego nie mogę określić. Świecąc latarką, wszystko fajnie było widać, że działa, jedna dioda gaśnie druga świeci w zależności na którą parę fototranzystorów się świeci. Problem gdy zamiast latarki obróciłem płytkę stykową z tranzystorami i przesuwałem nad białą kartką gdzie była narysowana czarna linia. W takim wypadku stwierdzam brak reakcji ( cały czas świecą się dwie diody ). Dodałem do płytki stykowej po jednej diodzie białej przy każdej parze fototranzystorów tak jak to było na robocie, choć tam było w sumie 5 diod oświetlających podłoże. Niestety to też nie pomogło. Podmieniłem diody białe na diody IR. Nie widziałem, aby się świeciły, ale przepływ prądu 16-17 mA utwierdzało mnie, że diody działają. Ta zamiana nic nie zmieniła. Czerwone diody świeciły równocześnie, co oznaczało brak działania fototranzystorów.

I teraz moje pytanie, co mogę robić, że zamiana fotorezystorów na fototranzystory "nie działa" ? Nie oszukuję się, że po zmontowaniu na podwoziu robota będzie to działać, więc bym potrzebował pomocy. Może zmienić rezystory no większe. Bo zauważyłem, że im większy rezystor do układu z fotorezystorem tym większa czułość na zmianę światła, choć nie wiem dlaczego.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do twojego pierwszego problemu to przypatrz się schematowi z pomyśl jakie napięcie jest na wyjściach komparatora w czasie gdy fototranzystory nie przewodzą. Jak to przeanalizujesz sam dojdziesz do odpowiedniego wniosku.

Najpierw sprawdź czy diody, które zastosowałeś dają odpowiednią ilość światła i przy jakiej odległości dioda - podłoże fototranzystory się otwierają. Nie wiem jakie zastosowałeś diody IR, ale prawdopodobnie 17 mA to za mała aby fototranzystor zadziałał, ponieważ te diody małej mocy pobierają około 50 mA.

Może zamiast tworzyć układ dioda - fototranzystor możesz zastosować jakiś transoptor (jakiś CNY bądź KTIR ) do którego będziesz miał pewność, że działa odpowiednio.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.