Skocz do zawartości

2Weak4U


Luny

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Luny, domyślam się, że ten pług z węglików był robiony na zamówienie. Z ciekawości spytam jaki jest koszt takiego elementu i dlaczego akurat węglik? Nie kruszy się on przy starciu z pługiem również z węglika?

Link do komentarza
Share on other sites

Węglik nie był robiony na zamówienie, jest dostępny normalnie do kupienia jako nóż do strugarek, koszt z wysyłką 80 zł 🙂 Jeśli chodzi o kruchość to tak, zdarzają się czasem, ale rzadko, przypadki odprysków na rogach pługu, ale zdarza się to rzadko, a wybraliśmy go ze względu na jego ostrość.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mechano w nowym robocie, a właściwie jego prototypie, mam obudowę wycinaną dremelem zamontowanym zamiast głowicy w drukarce 3D, też polecam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Projekt bardzo mi się podoba, schludna robota. Gratuluję!

Pytanie:

w programie KiCad po zaimportowaniu wymiarów przeznaczonych na nią z programu Inventor.

To stwierdzenie oznacza po prostu ręczne przerysowanie kształtu płytki podczas layoutu czy jakaś metoda z importem dxf czy czegoś takiego?

Link do komentarza
Share on other sites

Aaa no tak,widzę opcję import. Wstawiliście to od razu do warstwy Edge.Cuts?

Jeszcze jedno pytanie, przy wykonywaniu termotransferem nie było problemów z wytrawieniem miedzi między padami układów scalonych? Do wykonywania mieliście specjalną wytrawiarkę (kontrola temperatury i 'bąbelki')?

Link do komentarza
Share on other sites

Lukaszm, część obrysu wstawialiśmy na Dwgs.User, a część na Edge.Cuts.

Jeśli chodzi o termotransfer to nie było z nim dużych problemów. Płytka wyszła dobrze bodajże za pierwszym razem. Używaliśmy wytrawiarki z bulbulatorem i kontrolą temperatury.

Poniżej wrzucam zdjęcia jak to wyglądało po wytrawieniu i inne ujęcie w samym robocie:

Link do komentarza
Share on other sites

A mógłbyś jeszcze napisać jak pod kątem czasowym wyglądała budowa tego robota? Kiedy zaczęliście, kiedy skończyliście. ile miesięcy co zajęło.

Link do komentarza
Share on other sites

Lukaszm, nie pamiętam dokładnie, ale to była kwestia miesiąca lub odrobinę więcej, jeśli chodzi o samo projektowanie. Rozmowy o koncepcji na robota zaczęliśmy parę dni wcześniej. Oczywiście później, po zbudowaniu robota, nadal są przy nim rzeczy, które można dorobić / poprawić.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, gratulacje sukcesów  konstrukcji! Jak rozwiązaliście problem wiercenia w ostrzu które zazwyczaj ma >52 hrc? Czy zakupiliśmy ostrze częściowo hartowane? Jeśli tak, to gdzie można takie dostać? Z góry dzięki za wsparcie 😀

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Wasp Pług jest wykonany z dosyć miękkiej stali, albo po prostu zwyczajnej, więc dosyć łatwo się w nim wierci. Nie pamiętam skąd dokładnie je zamawialiśmy, ale to jest ten produkt: LINK .

Na ten moment mogę powiedzieć, że te ostrza były fajne na początek, ale jeśli ktoś planuje dłuższą przygodę na arenie minisumo to warto pomyśleć o innym materiale. Noże węglikowe dosyć szybko się kruszą i przez to tracą swoją ostrość. Z drugiej strony nie są bardzo drogie i łatwo je powiercić pod swój projekt. 

Troszeczkę więcej szczegółów dotyczących noża można znaleźć w moim raporcie z budowy mojego drugiego minisumo: Strona Koła Naukowego Robotyków KoNaR. Ostatnio jestem na forum nieaktywny, ale może kiedyś się zbiorę i przeniosę te informacje do osobnego posta :) W raporcie można znaleźć całkiem wygodne rozwiązanie dotyczące wyprowadzenia złącza balansera do ładowania robota. 

Nie jestem pewien do jakich wniosków dochodzą teraz moi młodsi koledzy z Koła, ale wydaje mi się, że lepszym pomysłem jest zakup ostrza z HSSu i odpowiedniej do niego ostrzałki.W takim wypadku trzeba kupić nóż z otworami montażowymi lub wkleić go do robota np. klejem epoksydowym. Zdecydowanie nie polecam zabawy w wiercenie w HSSie - jako nie-mechanik popełniłem ten błąd, że kupiłem nóż z HSSu i próbowałem załatwić jego obróbkę na uczelni. Ostatecznie się udało, ale nikomu nie polecam.

Pozdrawiam

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki serdeczne za odpowiedź i cenną wiedzę 🙂 Mam jeszcze jedno pytanie a propos kół a właściwie interesuje mnie jak wpływa szerokość koła przy tym samym promieniu na osiągi silników robota. Jak można zestawić wartości dla tych samych silników na kołach wąskich i szerokich? Orientujesz się gdzie można znaleźć wiedzę na ten temat? Z góry dziękuję 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Wasp Szczerze mówiąc to nie wiem. Z punktu widzenia robotyki to najlepiej mieć koła o nieskończenie małej szerokości 😁 Jeśli szerokość opon będzie zbyt duża to robot może mieć większe problemy z obracaniem się (większe tarcie w ruchu obrotowym). Jeśli chodzi o przyczepność przy przepychaniu to sądzę, że węższe opony mogą tu działać delikatnie na niekorzyść, ale tylko jeśli są na prawdę wąskie ( na przykład: Link do Botlandu ). Ja bym na pewno nie projektował kół szerszych, niż te które używałem do tej pory.

Jeśli chodzi o średnicę to też za wiele nie powiem, bo tu trzeba brać pod uwagę, że jest to kolejna przekładnia dla silnika. Mogę za to podzielić się uwagą, że szybszy i precyzyjniejszy robot będzie dużo lepszy, niż ten o mocniejszych silnikach, ale źle wyregulowany 🙂 Więc ważny jest dobry algorytm, szybkie i precyzyjne czujniki (R.I.P SHARPy 40cm😞 8ms czasu reakcji i dosyć precyzyjny pomiar❤️ ).

Powodzenia!

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.