Skocz do zawartości

Kinematyka odwrotna manipulatora rpp o płaskiej geometii.


Thomson

Pomocna odpowiedź

A na czym dokładnie polega problem? W którym miejscu się zacinasz? Ile już masz?

Mam w matlabie wszystko do kinematyki proste, teraz muszę obiliczyć wzory na kąt obrotu i dwie wartości przesówne, czytałem książkę J. Craiga wprowadzenie do robotyki. Problem jest taki, że w tej książce jak i w wszystkich innych jakie widziałem autorzy pokazują rozwiązania dla robotów 3r, a nie ma żadnej informacji co zrobić z osiami przesównymi.

Link do komentarza
Share on other sites

No osie przesuwne się przesuwają, po linii prostej. W twoim przypadku jest prosto, bo są ustawione pod kątem prostym, więc wystarczy obrócić układ odniesienia i wtedy współrzędne na osiach się bezpośrednio przeliczają na współrzędne końcówki. Gdyby tak nie było, to można zrobić interpolację liniową, na przykład: współrzędne_jednego_końca * procent_położenia + współrzędne_drugiego_końca * (100% - procent_położenia)

Jeszcze jeden drobiazg -- robot, którego pokazałeś, będzie miał wiele rozwiązań dla danego położenia. Wiec to co ci wyjdzie pewnie będzie miało jeszcze jedną zmienną w sobie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam.

Muszę zrobić projekt podobnego manipulatora. Kinematyka jest taka sama, natomiast różni się trochę wymiarami. Jestem w temacie zupełnie zielony i nie radzę sobie z tymi zdaniami. Czy jest może ktoś, kto mogłby mi pomóc z obliczeniami ?

Bardzo prosze o kontakt PW lub mail.

Z góry dzięki.

ZM.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.