Skocz do zawartości

Wybór napędu do robota mini sumo 30:1, 50:1


kornel388

Pomocna odpowiedź

Witam, w ostatni czwartek startowałem z moim pierwszym robotem mini sumo na zawodach w UTP. Był to mój pierwszy robot jak i start, więc nie był jakoś zbytnio zaawansowany 2 serwa, 2 czujniki, koła z nakrętek. Nie było źle prawie wydostałem się z grupy, ale nie o tym chcialem pisać. Widziałem tam sporo robotów 2 i 4 kołowych opartych na silnikach pololu 30:1 lub 50:1.

Spodobało mi się to i chce zbudować drugiego robota i wystartować nim za rok.

Nie wiem jakie silniki zastosować z jednej strony 30:1 to predkość z drugiej 50:1 maja 2x wiekszy moment, który przyda się w starciu czoło w czoło. Posiadam analogowe sharpy, bo tylko takie są dostępne w sklepach i nie wiem czy są one wystarczająco szybkie jak na silniki o przełożeniach 30:1. Sercem będzie arduino nano to wiem na pewno.

Link do komentarza
Share on other sites

Według mnie wszystko zależy od tego, w jakich zawodach będziesz startował i kto będzie Twoim przeciwnikiem. Jeśli walki wyglądają tak, że roboty po starcie jadą wprost na siebie, aby wypchnąć konkurenta, to szedłbym w 50:1+ dobry pług - wtedy wygrasz większym momentem. Jeśli walki są szybkie, dynamiczne, to warto iść w 30:1. Wtedy będziesz mógł atakować stosunkowo szybko i wypychać przeciwnika "z rozpędu".

Link do komentarza
Share on other sites

No i własnie tu jest ten problem, że w tej grupie co byłem wygrywały roboty które ledwo co się ruszały, bo przeciwnicy wypadali za ring z rozpędu, ale już w finałach były to szybkie, nawet bardzo szybkie roboty,stawiane na przeciwko siebie i praktycznie wygrywał szybszy, czasami wygral ten co udało mu się unik zrobic.

PS

Robota chciał bym zrobić coś na podobe

https://www.forbot.pl/forum/topics7/minisumo-antiga-vt9419.htm

myślałem o 4 silnikowej wersji ale troche za dużo pieniędzy

Link do komentarza
Share on other sites

Na większości zawodów starty robotów odbywają się tyłem do siebie, więc ja bym stawiał bardziej na dynamikę i na dobry pług. W takim ustawieniu na standardowym ringu 77 cm, liczy się kto szybciej się odwróci i uderzy przodem, a nie sam zostanie uderzony w bok.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na UTP od tego roku jakaś cześć robota musi dotykać białej lini.

"Uczestnicy ustawiają swoje roboty w dwóch przeciwległych ćwiartkach ringu, zgodnie ze strzałkami umieszczonymi na ramionach krzyża. Robot musi być ustawiony przy brzegu ringu tak oby fragmentem swojego obrysu w pozycji startowej przykrywać linię brzegową ringu"

Głownie w tych zawodach będe startował, bo nie czuje się jescze na siłach na jakieś inne, większe. Więc i robota pod UTP bym chcial zrobić

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.