Skocz do zawartości

wn2001

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie,
jestem stałym czytelnikiem Forbota i zdecydowałem się opisać swoją konkstrukcję - linefollower'a "Maniek 2". Jest to mój drugi robot tego typu - "Maniek 1" umiał jeździć tylko po elipsie i w dodatku bardzo wolno, związku z czym został rozebrany i wykorzystany do tej właśnie konstrukcji. Robota drukowałem przez kilka tygodni, część nośną zaprojektowałem w programie SketchUp i wydrukowałem. Nie jest to może najszybsza konstrukcja, ale jestem z niej bardzo zadowolony, gdyż dużo się przy nim nauczyłem, spełniając główne założenie, jakim była estetyka - chciałem użyć jak najmniej hot-glue.

Konstrukcja nośna:

Robot składa się z dwóch elementów, które zaprojektowałem w Google SketchUp, a następnie wydrukowałem, połączonych prętem gwintowanym M5. Zapewnił on wprawdzie sztywność, ale znacząco przesunął środek ciężkości do przodu. Kółko podporowe to zwykłe kółko kupione w Leroy Merlin.

Elektronika:

W robocie znajdują się dwie płytki uniwersalne, jedna z czujnikami, druga główna. Mikrokontroler to Arduino Pro Mini Atmega328 5V @ 16 MHz. Zdecydowałem się na gotowy moduł zamiast mikrokontlorera w obudowie DIP ze względu na oszczędność miejsca, wyprowadzone piny programowania oraz niezbędne elementy bierne. Na płytce znalazło się również miejsce na 2 przyciski (plus 1 do resetu podczas programowania) oraz wyświetlacz. Program został napisany w C++ w Arduino IDE i opiera się na instrukcja warunkowych, ale może kiedyś spróbuję swoich sił w regulatorze PD. Ponadto umieściłem tam woltomierz, który mówi mi o stanie naładowania akumulatora.

Silniki:

Są to podróbki silników Dagu o przełożeniu 1:48 w cenie 12 PLN za jeden silnik z kołem. Rolę mostka H pełni L298N.

Zasilanie:

Jako zasilania użyłem akumulatora Ni-Cd 9,6V 600mAh - akurat taki miałem pod ręką. Ma jedną zasadniczą wadę - żeby nie wystąpił efekt pamięci, muszę naładować go do pełna, a następnie całkowicie rozładować. Stabilizatorem jest moduł oparty na L7805.

Czujniki:

Zastosowałem 5x TCRT5000 - głównie ze względu na dostępność i cenę. Jedyne, co musiałem do nich dodać do dodatkowe osłonki, żeby wzajemnie się nie oświetlały. Płytkę z mikrokontlorerem łączy 7-żyłowa taśma.

Wymiary:

Robot nie mieści się na kartce A4 - jego wymiary to 20 cm x 30 cm x 10 cm. Całość jest stosunkowo ciężka i waży około 400 g.

Zdjęcia:

Filmy:

Jeżeli teraz miałbym budować LF-a, to zdecydowanie wybrałbym sterownik silnika o mniejszych rozmiarach, listewkę węglową i czujniki KITR oraz regulator PD. Chciałbym także nauczyć się trawić płytki PCB (B327 jest już w drodze 😉 ).

PS Schematu nie umieszczę, bo nie mam - elementy rozmieszczałem "na bieżąco" 🙁

1402233608_DSC05836(Copy).thumb.JPG.50fa7e4efab13b5a5727c3ea783ce773.JPG

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.