Skocz do zawartości

Porady dla początkującego robotyka - lutowanie.


misiek1994

Pomocna odpowiedź

Nie do końca. Końcówka elementu nie jest zalana od góry cyną (tylko po bokach). Zresztą nie kućmy się. Ważne jest przede wszystkim aby miał połysk (nie był matowy) i nie było na nim ani za mało cyny, ani za dużo. Jeżeli się rozleje tak jak ty to przedstawiłeś to też napewno nie będzie źle. A tak wogóle to zależy to też od płytki i przewierconych "kółeczek" do których lutuje się elementy.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Witam mam pytanie newbe na temat lutownicy a dokladniej czyszczenia grotow. Czym sie je czysci? No bo na przytklad wlasnie pierwszy raz przylutowalem drucik za pomoca cymy(cynku? myla mi sie zawsze te nazwy) i troche mi go zostalo na grocie no a wiadomo ze jesli jest on goracy nie bede go dotykal paclami i na dodatek zmienil kolor na taki brazowy, no wyglada jak miedz, do tego wystarczy .... (ta substancja w pudeleczku) zanurzyc grot w niej? Bo domyslam sie ze zaszlo jakies utlenianie?

Przepraszam za tak banalne dla was pytania ale mi sie przyda odpowiedz na nie 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chodzi ci o druciak? Taki no co mozan w np w kuchni znalesc?

A coz tym meidzianym nalotem co sie zrobil na grocie? Mozna go tak wyczyscic? I czy mozna kupic groty o roznej wielkosci? Poniewaz mam 2 groty na wymiane ale jakos nie widze zbbytnio roznicy no chyab bede sie musial im przyjrzec dokladniej 😃

[ Dodano: 07 Gru 08 09:44 ]

Mam jeszcze jedno pytanie, czy lutowanie ukladu scalonego wyglada inaczej? Musze nagrzewac kazda nozke czy moge ot tak poprostu na szybko jej dotknac i rzzucic troche cyny(dobrze pamietam? xD)?

a i jeszcze jak odlutowac pewnie elemnty? Posiadam ze dwie plytki z starej drukarki i nie wiem czy mi sie takie czesci przydadza i czy beda dzialac.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem w sklepach z narzędziami do elektroniki grotów różnej średnicy - kwestia chyba tylko sposobu mocowania w Twojej lutownicy (nie czuje jak rymuje 😉 ). A ten brązowy nalot to albo jakiś roztopiony syf zebrany przy okazji lutowania (dotknąłeś rozgrzaną lutownicą plastiku czy innego łatwo topliwego materiału) lub po prostu "wytrącił" się na powierzchni zakrzepłej cyny topnik. W każdym wypadku wypada grot wyczyścić (ja kiedyś używałem do tego celu po prostu grubo złożonej chusteczki higienicznej - brudny grot trzeba najpierw oczywiście trochę rozgrzać).

Jeśli chodzi o lutowanie układów scalonych, to są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę - dlatego stosuje się tzw. podstawki (przykład: tutaj ) - lutujesz najpierw podstawkę, dopiero pod koniec montujesz w niej układ.

Co do odsysania cyny (odlutowywania elementów) - najlepiej chyba radzi sobie z tym - uwaga - odsysacz do cyny 😅 (przykład: tutaj - obrazek). Naprężasz mechanizm, podgrzewasz cynę na lucie, przykładasz odsysacz i naciskasz guzik.

Nie korzystałem nigdy z tego rozwiązania, ale w sklepach z elektronika są ponoć specjalne taśmy rozlutowujące nasączone topnikiem - przykładasz taką taśmę do punktu lutowniczego i grzejesz lutownica (kilka sekund), taśma powinna "zebrać" cała cynę z połączenia lutowanego.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzieki za odpowiedz nie powiem ze za szybka xD

No tak masz racje przy lutowaniu dotknalem troche plastiku :]

o podstawkach slyszalem cos.

Szkoda ze macie na forum taki straszny zastoj.

Polecisz mi moze tutaj jak fora o temacie robotyki gdzie panuje wiekszy ruch? Szukalem ale jakos mi nie pasowaly

Grot sie montuje na takich dwoch wejsciach i sie to przykreca. Chyba dobrze opisalem xD

Link do komentarza
Share on other sites

chciałbym kupić stację do lutowania bezołowiowego proszę o opinie jakiej firmy polecacie i jak tym się lutuje czy też z kalafonią do czego potrzebne jest podgrzewanie powietrzem hot air czy cośw tym stylu

? 🙁🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Stacje wellera są najlepsze (dobre opinie słyszałem też o PACE). Lutownicy Hot-air używa się do lutowania elementów w obudowach których nie da się polutować kolbą. Zamiast klasycznej cyny w drucie stosuje się odpowiednie pasty.

Na początek kup sobie cokolwiek co nie jest transformatorówką, ani lutownicą do rynien i naucz się porządnie lutować. Szkoda niszczyć drogiego sprzętu.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak nie macie porządnych lutownic (spory zapas mocy + regulacja temperatury) to odpuśćcie sobie lutowie bezołowiowe. Żeby nim sprawnie lutować trzeba pracować na wyższych temperaturach. To wymaga odpowiedniego sprzętu (lutownica) i doświadczenia (wyższa temperatura = łatwiej wszystko popalić).

Poza tym nie widzę kompletnie sensu stosowania lutowia bezołowiowego przy lutowaniu atmeg w domowym zaciszu. To wcale nie jest fajne 😎

Link do komentarza
Share on other sites

Bezołowiowo lutuje się zdecydowanie trudniej, korzysta się z wyższych temperatur. Powstałe luty nie jest już tak łatwo sprawdzić wizualnie, gdyż poprawny lut bezołowiowy nie będzie taki śliczny i błyszczący jak wykonany materiałami ołowiowymi. Póki nikt na Was nie wymusza pracy bezołowiowej to nie brnijcie w to dziadostwo. Pamiętajcie, że poza aspektem ekologicznym, materiały bezołowiowe mają same wady.

Link do komentarza
Share on other sites

W 100% zgadzam się z echelonem. Kiedyś kupiłem na Wolumenie stop lutowniczy bezołowiowy (cyna, srebro, plus inne dodatki) do lutowania mikroprocesorów w smd ponieważ miała średnicę około 0,5mm. Mam starą dobrą lutownicę transformatorową z przełączaną mocą 75/100W i choćbym nie wiem jak się starał i używał dodatkowego topnika, ten stop nigdy nie był ładny i błyszczący. Dodam może, że stopem z ołowiem lutuje się bez problemu procki w obudowie TQFP i nawet nie koniecznie cienkim drutem. Ci co lutują transformatorówką znają groty do lutowania smd.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.